Úvodní slovo Petra Fialy

Není dnes politický program jen zbytečnost a přežitek? V poslední době takový názor slýcháme od mnoha „zasvěcených“ komentátorů. Voliče prý program nezajímá, k volebnímu úspěchu není potřeba, dokonce snad může být překážkou. Bez programu je přece možné snadněji měnit své postoje podle momentální situace. Voličům prý stačí jen pár líbivých hesel vymyšlených marketingovými agenturami a slib, že se budou mít všichni lépe.

Naše zkušenost i naše přesvědčení jsou jiné. My v ODS považujeme takové pojetí světa a politiky za krátkozraké a především nebezpečné. Voličům proto předkládáme silný a kvalitní program. Program, který se opírá o hodnoty a principy, jež dlouhodobě zastáváme a jimž věříme.

Často opakuji, že vracíme politice její smysl. A tento program je nejlepším příkladem toho, že to není fráze. Jasně ukazuje, v čem spočívá kvalitní pravicová politika podle ODS. Ve 13 kapitolách nabízíme 190 konkrétních kroků, jak lidem zlepšit život. U každé kapitoly je přehledně shrnuto, co zavedeme, co zrušíme a co prosadíme.

Do podzimních sněmovních voleb 2017 jdeme – s podporou Strany soukromníků ČR - z opozice. To ale neznamená, že jen kritizujeme. Jako strana s dlouholetými zkušenostmi, která má ambici opět převzít vládní zodpovědnost, dobře víme, že voliče přesvědčíme hlavně navrhovanými řešeními. Zde jsou.

Naše návrhy – bez ohledu na to, jak moc jsou radikální – nejsou momentálními nápady ani jen bez rozmyslu navrženými tezemi. Jsou vždy pečlivě promyšlené a propočítané. To se týká jak navrhovaných daňových změn, tak i boje s byrokracií, zjednodušení komunikace se státem či podpory vzdělávání. A podobné je to i v dalších oblastech, od zdravotnictví přes bezpečnost až po zajištění kvalitního života na venkově.

Program ODS tentokrát vznikal trochu jiným způsobem, než je obvyklé. Do jeho tvorby měli kromě našich expertů a nezávislých odborníků možnost zasáhnout i občané v rámci kampaně „Tvoříme program“, během níž jsme pořádali veřejné debaty ve všech krajích ČR. Přijímali jsme také návrhy prostřednictvím formuláře na našich webových stránkách. Velké množství námětů nás samotné překvapilo. Je jen důkazem, že lidé si důležitost dobrého volebního programu uvědomují. I díky tomu můžeme nyní voličům předložit silný program pro silné Česko.

předchozí kapitola další kapitola