ODS: Představujeme programová východiska, se kterými vrátíme ČR mezi nejúspěšnější země světa

16. března 2019
ODS: Představujeme programová východiska, se kterými vrátíme ČR mezi nejúspěšnější země světa

(www.ods.cz) Občanští demokraté v sobotu představili základní body, ze kterých bude vycházet programová politika ODS v následujících letech. Občanští demokraté se chtějí opírat především o propracovanou daňovou reformu, razantní změny v důchodovém systému, školství, které připraví žáky a studenty pro život v 21. století a přívětivou komunikaci státu s jeho občany. V péči o životní prostředí chce ODS čerpat ze zkušeností z komunální úrovně.

Vláda má dnes k dispozici o 350 mld. Kč více, než v roce 2013. Tyto peníze ale nevyužívá k potřebným změnám, kterými by se Česká republika dostala mezi 10 nejúspěšnějších zemí světa. Je nejvyšší čas na snížení daní (15% sazba z hrubé mzdy) a sociálních odvodů. Naopak polokomunistická vláda zvyšuje represe vůči občanům a podnikatelům. Je proto potřeba, aby byl stát k lidem a podnikatelům vstřícnější. Musí skončit období extrémních pokut a krátkých lhůt pro jednání se státem, zejména v daňové oblasti,“ představil základní principy daňové politiky ODS předseda poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura.

„Proti zpomalující ekonomice chceme bojovat nižšími a jednoduššími daněmi. Když jsem viděl v posledních týdnech koaliční festival chaotických nápadů, jaké všechny daně by se mohly zvýšit, přicházíme s návrhem na tzv. daňovou brzdu, jako novou součástí fiskální ústavy. Tato brzda by stanovila nepřekročitelný strop, maximum daňového zatížení v ČR a zamezila dalšímu zvyšování daní,“ uvedl ekonomický expert ODS Jan Skopeček.

Často se v poslední době mluví o důchodové reformě, která je nevyhnutelná. Představu, jak by měla vypadat, popsal místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku Jan Bauer: „Klíčové je snížení závislosti lidí na státním pilíři a více soukromých peněz v penzijním systému. Změny musíme promyšleně provázat s podporou rodiny a mezigenerační solidarity. Klíčová musí být také větší motivace zaměstnanců, aby si spořili na stáří.“

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija doplňuje: „Podrobný plán na reformu penzí představíme na podzim. Změny penzijního systému musí jít ruku v ruce s podporou rodin, proto společně s nimi představíme i detailní koncepci prorodinné politiky. Považujeme za naprosto zásadní podporu rodiny jako tradičního celku naší společnosti. Bez fungující rodiny nebude fungující stát.“

Občanští demokraté plánují také rozsáhlou digitalizaci a prosekávání právní džungle. „Zákonů a povinností je tolik, že začínají omezovat náš svobodný prostor. My občanští demokraté si na svobodě zakládáme. Je to jedna z klíčových hodnot uplynulých 30 let. Je čas ji teď hájit před byrokratickou lavinou ze všech stran. Přicházíme proto s pravidlem novou povinnost jen výměnou za dvě zrušené povinnosti,“ uvedl místopředseda ODS Martin Kupka. „Do konce března společně s dalšími kluby napříč Sněmovnou předložíme přelomový zákon o právu občana na digitální službu. V čem je přelomový? Konečně umožní, abyste nemuseli do elektronických formulářů znovu vyplňovat, co už o vás úřad jednou ví. Nebudete muset v peněžence nosit hromadu průkazů a hlídat konec jejich platnosti. Bude stačit jeden doklad. Ostatní informace úředník či policista vyhledá sám,“ doplnil Zdeněk Zajíček.

Základní priority v oblasti školství představil místopředseda ODS Martin Baxa a expert občanských demokratů pro výzkum a inovace Jiří Nantl. Martin Baxa se chce zaměřit nejen na stránku financí pro školy, ale také na náplň výuky: „Čeští žáci mají podle statistik nejméně rádi školu ze všech vyspělých zemí světa. Školství proto musí reagovat na měnící se svět kolem nás. Chceme nejenom přidat učitelům, ale také proměnit náplň výuky.“

„Vysoké školství a výzkum jsou strategické sektory spoluurčující naši budoucnost. Proto si v této oblasti nemůžeme dovolit průměrnost. Musíme uplatňovat hodnocení výkonu s jasnými finančními důsledky - přidávat nejlepším, ubírat nejhorším. A to platí jak ve výzkumu a s ním spojeném vysokoškolském vzdělávání, tak v profesním vzdělávání uskutečňovaném na vysokých školách,“ uvedl k plánům občanských demokratů ve vysokém školství Jiří Nantl.

V oblasti životního prostředí by občanští demokraté chtěli spoléhat především na zkušenosti z komunální politiky. „Máme spoustu starostů, jejichž přístup k životnímu prostředí je naprosto příkladný. Rádi bychom využili jejich know-how a přenesli ho na celostátní úroveň. Péče o životní prostředí je totiž výsostně konzervativní téma a naši starostové se ho umí skvěle zhostit,“ shodli se předseda občanskodemokratických senátorů Miloš Vystrčil a kandidát ODS do Senátu Jan Jarolím.

Aliance konzervativců a reformistů v Evropě sdružuje středopravicové strany z 29 evropských i mimoevropských zemí. Jejím posláním je hájit suverenitu členských států, svobody jednotlivce, volného trhu parlamentární demokracie.

Strana byla založena roku 2009 a od eurovoleb v roce 2014 se stala třetí nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Je hlavní opozicí proti eurofederalismu a tlačené integrace, kterou podporují lidovci a socialisté.

ACRE věří v Evropu nezávislých národů, které pracují na společném cíli a rozvoji, aniž by ztratily svoji identitu a suverenitu.