Ing. Jan Zahradil

předseda poslaneckého klubu EP
expert pro zahraničí

Truhlářská 1106/9
110 00  Praha 1

Životopis

Jan Zahradil se narodil 20. března 1963 v Praze. Vystudoval Vysokou školu chemicko-technickou v Praze se specializací na vodní a přírodní technologie. Po sametové revoluci byl zvolen poslancem československého Federálního shromáždění za Občanské fórum a později za ODS. Působil jako poradce premiéra pro zahraniční a politické záležitosti a vedl oddělení pro evropskou integraci na Úřadu vlády.

V roce 1998 se Jan Zahradil stal poslancem a až do roku 2006 působil také jako stínový ministr ODS pro zahraniční věci. Zastupoval ČR v Konventu o budoucnosti Evropské unie. V roce 2001 byl zvolen místopředsedou ODS, kterým byl až do roku 2003.

Po svém zvolení do Evropského parlamentu v červnu 2004 se Jan Zahradil stal předsedou české delegace ve frakci EPP-ED. Pracoval ve výborech pro rozvojovou politiku a občanskou svobodu, spravedlnost a vnitřní věci.

V evropských volbách v roce 2009 byl jako lídr kandidátky ODS úspěšné znovuzvolen. Jako spoluzakladatel frakce ECR se stal místopředsedou této nově utvořené eurorealistické skupiny, která se po volbách v roce 2014 stala třetí největší skupinou v Evropském parlamentu. V březnu 2011 byl zvolen předsedou skupiny ECR a stal se tak prvním Čechem, který dosáhl na vedení parlamentní frakce. Byl členem ve výborech pro mezinárodní obchod, rozvojovou politiku a lidská práva.

V současném volebním období pokračuje Jan Zahradil ve výboru pro mezinárodní obchod jako jeho místopředseda. Je také nadále členem ve výboru pro rozvojovou politiku.

Mezi jeho další politické aktivity patří dlouhodobá práce ve společném parlamentním výboru EU-Turecko a angažuje se i v podpoře exilové Íránské opozice.

 

Články (355)

Další články