Program ODS pro volby do Evropského parlamentu 2019

Na Evropské unii nám záleží. Bezpečná, prosperující a důvěryhodná EU je v zájmu nás všech. Je důležité, abychom v budoucnu zachovali to, co dobře funguje. Není toho málo. Také je nutné se snažit, abychom zbytečně neztráceli čas a peníze tím, co prostřednictvím orgánů EU vůbec nemusíme řešit, protože to lze lépe zvládnout na úrovni jednotlivých států. Především o tom se bude rozhodovat v nadcházejících volbách do Evropského parlamentu.

 

EU je šance, kterou je třeba lépe uchopit

Evropská integrace nám v minulosti přinesla a dodnes přináší výhody, kterých by jednotlivé státy nikdy samostatně nedosáhly: volný pohyb v rámci schengenského prostoru, společný trh a obchodní příležitosti po celém světě, podporu při budování společné dopravní, energetické a komunikační infrastruktury nebo třeba spolupráci ve vědě, výzkumu a vzdělávání. Z EU profitují nejen naši podnikatelé, zaměstnanci a studenti, ale každý, ať už nakupuje, cestuje, pracuje, nebo jen tráví volný čas.

K našemu členství v EU neexistuje žádná životaschopná alternativa. Je jasné, že odchod z EU by nám přinesl mnohem více problémů než výhod. Zástupci České republiky se však musejí v jejích institucích mnohem intenzivněji snažit a zasazovat o změny, které podpoří pružnější a efektivnější fungování EU.

Hlavní programové principy ODS ve vztahu k EU lze jednoduše shrnout takto:

  • Zachovejme a posilujme to, co se osvědčilo.
  • Zasaďme se aktivně o změnu toho, co nefunguje.
  • Naučme se lépe hájit naše zájmy.

Aliance konzervativců a reformistů v Evropě sdružuje středopravicové strany z 29 evropských i mimoevropských zemí. Jejím posláním je hájit suverenitu členských států, svobody jednotlivce, volného trhu parlamentární demokracie.

Strana byla založena roku 2009 a od eurovoleb v roce 2014 se stala třetí nejsilnější frakcí v Evropském parlamentu. Je hlavní opozicí proti eurofederalismu a tlačené integrace, kterou podporují lidovci a socialisté.

ACRE věří v Evropu nezávislých národů, které pracují na společném cíli a rozvoji, aniž by ztratily svoji identitu a suverenitu.