10. dubna 2013

Ozvěny dne

Hostem diskusního pořadu ČRo 1 byla poslankyně Lenka Kohoutová.

Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Vláda dnes jedná o budoucnosti sKaret a dá se očekávat vyhrocená diskuse. Předseda vlády a ODS Petr Nečas žádá totiž jejich zrušení, zatímco ministryně práce z TOP 09 Ludmila Müllerová přichystala na dnešní schůzi kabinetu pouze návrh na změnu pravidel. Podle ní je elektronizace státní správy i přes problémy výhodná. K občanským demokratům se přidává i třetí koaliční strana LIDEM. Sociální karty v posledních dnech vyvolaly ostrou výměnu názorů mezi premiérem a ministrem financí. Miroslav Kalousek například prohlásil, že za snahou o jejich zrušení je nervozita ODS, jíž klesají preference a jejího šéfa, který je na odpis. Podle 1. místopředsedy TOP 09 je zrušení sKaret nesmysl. Miroslav KALOUSEK, 1. místopředseda strany; ministr financí /TOP 09/ (záznam): 


Ten smysl ale zůstává ale veliký. 250 tisíc lidí je používá ke svému platebnímu styku. Peníze nabyté na sKartě nepodléhají exekuci. Nevidím jediný důvod, proč vzít čtvrt milionu lidí, ať ty karty zahodí, protože se to někomu v tuhle chvíli politicky hodí. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Tolik ministr Kalousek. Na lince je poslankyně ODS a členka sněmovního sociálního výboru Lenka Kohoutová. Dobrý den. Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

Dobrý den. 


Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Paní poslankyně Kohoutová, podle vás to, co říká Miroslav Kalousek, není pravda, že elektronizace státní správy sKarty jsou výhodné, že ušetří státnímu rozpočtu peníze? Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

Především sKarty nejsou rozděleny nebo přiděleny všem, kteří je mají mít. A tento projekt funguje od ledna 2012 s tím, že do dnešního dne místo zhruba milionu lidí ho má 270 tisíc lidí. Většina těch lidí nepřijímá finanční prostředky jinak, než že jsou přeposílány na jejich vlastní účty. To znamená, že nejsou ve většině využívány účty, které jim nabízí sKarta. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Takže je to zbytečné, jestli tomu dobře rozumím. Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

V tuto chvíli se domnívám, že protože nebyly splněny všechny koaliční dohody a my necítíme jakoukoli podporu ministerstva v tom, že by se ty problémy napravily, tak říkáme, že v tomto projektu nechceme pokračovat z těchto důvodů. Není úspora, není to, co bylo slibováno, i když samozřejmě chápeme a určitě bychosm v budoucnu chtěli jít cestou takových projektů, které budou umožňovat... Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:


Elektronizace. Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

... elektronizaci, protože ten vývoj je tady jasný a značný. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Ministryně práce Müllerová ale na dnešní jednání vlády nese materiál, ve kterém má změnit pravidla pro fungování sKaret tak, aby výhodné byly tak, že budou dobrovolné, tedy pro platbu a budou fungovat pouze jako průkazky. Vy si nemyslíte, že by to stačilo upravit pravidla? Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

Upravit pravidla. Dobrovolnost od počátku existuje, akorát ministerstvo teď upravuje povinnost identifikační, čili toho průkazu. A my jsme chtěli od počátku, aby paní ministryně vysvětlila, proč identifikační kartu potřebujeme, z jakého důvodu. A doposud nám to ministerstvo nebylo schopno vysvětlit. Ten průkaz nefunguje jako samostatný průkaz a nejsou na něm jiné údaje než ty, které jsou vidět na občanském průkazu. Identifikace na úřadech práce a jakýchkoli jiných úřadech, které jsou v gesci ministerstva práce a sociálních věcí, tak všude se prokazujete občanským průkazem. Nepotřebujeme nic takového, co jaksi je navíc. Pořád říkáme, že musíme stabilizovat veškeré průkazy a... Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

A tohle by podle vás bylo spíš proti smyslu. Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

... tohle dost nejde. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Ale, paní poslankyně, nemá pravdu do jisté míry Miroslav Kalousek, když říká, že ODS se snaží získat kritikou sKaret politické body, že je za tím nervozita strany i jejího předsedy? Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

Paní redaktorko, to určitě není pravda. Pokud vím, tak ODS je kritická od samého počátku k sKartě. Byli jsme to my, kteří říkali - pozor, sKarta musí být dobrovolná ještě předtím, než jsme ji schvalovali. My jsme říkali - pozor, stop, ne důchody prostřednictvím této karty. A byla to TOP 09, která bez vědomí vlády podepsala smlouvu s Českou spořitelnou a do ní dala článek, kde predikuje například výplatu důchodu přes tyto karty. Veronika SEDLÁČKOVÁ, moderátorka:

Říká poslankyně za ODS Lenka Kohoutová. Děkuji, na shledanou. Lenka KOHOUTOVÁ, poslankyně a členka sněmovního sociálního výboru /ODS/:

Na shledanou, hezké odpoledne. 

Lenka Kohoutová

členka vedení poslaneckého klubu PČR