Ministryně obrany se na hřbitově v Ďáblicích poklonila památce obětí rudého teroru

(www.army.cz) Památku téměř devíti tisíc lidí, jejichž smrt měla na svědomí komunistická tyranie, dnes uctila na Ďáblickém hřbitově v Praze ministryně obrany Jana Černochová. Během pietního aktu obětem tzv. rudého teroru z let 1948-1989 také ocenila Vyznamenáním Zlaté lípy ministra obrany ČR i.m. Jiřího Nedomu, který po listopadu ´89 inicioval vyšetřování pohřbívání do hromadných hrobů právě na tomto pietním místě.
„Komunistům nestačilo své oběti trýznit a likvidovat, chtěli navždy vymazat jakékoliv vzpomínky na ně. Umučení či popravení tak končili v hromadných bezejmenných hrobech, o kterých nevěděli ani příbuzní obětí. V tom se praktiky komunistických katů nelišily od těch nacistických. Naopak. V případě komunistů je to však o to horší, že se těchto činů dopouštěli na svém vlastním národu,“ připomněla ministryně obrany Jana Černochová v projevu.
Ďáblický hřbitov je po Olšanech druhým největším hřbitovem v Praze. V jeho severní části se nachází čestné pohřebiště popravených a umučených obětí komunismu v 50. letech. Do jedenasedmdesáti šachet se pohřbívalo už od roku 1943, kromě obětí komunismu zde leží i bojovníci protinacistického odboje. Ostatky režimu nepohodlných se zde ukládaly až do roku 1961.
Vyšetřování pohřbívání do hromadných hrobů zahájila v roce 1990 tehdejší městská prokuratura. Inicioval jej právě Jiří Nedoma trestním oznámením, v němž uvedl, že „na území Prahy 8 na Ďáblickém hřbitově se nacházejí společné hroby obětí z 50. let, mužů a žen popravených nebo umučených v pankrácké věznici a pravděpodobně i jinde, ale i malých dětí, které se narodily ve vězení a po několika dnech v pankrácké věznici zemřely“.*
Význam činu Jiřího Nedomy i Stanislava Stránského, který byl hlavním hybatelem pietní úpravy zdejšího čestného pohřebiště, ministryně obrany vyzdvihla: „Ačkoliv se oba dožili úctyhodného věku, jejich odchod v uplynulých letech byl pro naši společnost velikou ztrátou. A já bych jim ráda alespoň in memoriam udělila nejvyšší vyznamenání resortu Ministerstva obrany, Vyznamenání Zlaté lípy, za jejich zásluhy o naši svobodu a demokracii.“ Ministryně Černochová dnes ocenila i.m. pouze Jiřího Nedomu, syn Stanislava Stránského převezme vyznamenání v pondělí, při příležitosti oslav Dne ozbrojených sil na Vítkově. Během projevu zmínila ještě jedno jméno: Jiří Línek. Od roku 2016 předseda Sdružení bývalých politických vězňů se rovněž významně zasloužil o důstojnou úpravu pohřebiště v Ďáblicích a totožné vyznamenání převzal před dvěma roky.
„Nesmíme nikdy zapomenout na to, jaká zvěrstva komunistická totalita napáchala na nevinných obětech i na duši a na povaze našeho národa. O to víc mě děsí to, že žijeme v realitě, kdy komunisté, možná přebarvení do jiných, líbivějších názvů, se znovu ucházejí o moc v této zemi. (...) Musíme se dokázat zvěrstvům komunistického režimu postavit. Ani 36 let od Sametové revoluce z toho totiž nejsme venku. Nesmíme zapomenout. Úlohou nás, demokratů, je to, abychom nedovolili návrat komunistů k moci. Je to naše povinnost vůči všem, kteří zde bez jmen odpočívají a kterým chceme nejen dnes vzdát čest za jejich odvahu a nezlomnost," zdůraznila ministryně obrany na závěr.
* Zdroj: Michal Louč - Ďáblický hřbitov - Místo paměti druhého a třetího odboje (ÚSTR, Praha 2021)
ministryně obrany
poslankyně PČR
expertka pro obranu