Události, komentáře ČT24
(ČT 24) Hostem diskusního pořadu Události, komentáře ČT24 byl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.
Celou debatu s Markem Bendou můžete zhlédnout na ČT24.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Víkendová obměna vedení lidovců. Na sjezdu v Olomouci zvolili delegáti do čela strany současného ministra zemědělství Marka Výborného, který vystřídal Mariana Jurečku. Prvním místopředsedou se stal bývalý šéf strany Pavel Bělobrádek. Nové předsednictvo považuje Výborný za dobrý mix kontinuity s novými tvářemi.
Marek VÝBORNÝ, ministr zemědělství a předseda strany /KDU-ČSL/:
Budu dělat všechno pro to, abych dokázal někdy možná trochu odlišné postoje, názory, dávat dohromady, vytvářet tu vnitřní jednotu, která nebude tím, že budete opakovat od začátku to, co já říkám, která bude tím, že tu jednotu budeme společně hledat.
Marian JUREČKA, vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí /KDU-ČSL/:
Říkáte, že jsem dobrý ministr, ale už horší předseda. Jsem především ten, kdo 25 let nosí lidovecké tričko, jsem srdcař, který vždycky pracoval pro tuto stranu, pro tuto zemi s maximálním nasazením.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Strana si také na sjezdu odhlasovala, že i v příštích sněmovních volbách bude kandidovat v rámci koalice SPOLU, tedy po boku ODS a TOP 09. A jaké jsou vlastně nejnovější volební preference? Z volebního modelu, který pro Českou televizi vypracovala agentura Kantar, by volby do Poslanecké sněmovny vyhrálo s 35,5 % hnutí ANO. Na druhém místě s výrazným odstupem zůstává ODS. Hnutí STAN oproti červnovému měření posílilo o 4,5procentního bodu. Mírně si polepšilo i SPD. Jako samostatné strany jsou na hranici zvolitelnosti Piráti, TOP 09 i právě lidovci.
Nikola KOPÁČOVÁ, analytička Kantar CZ:
Na tom poklesu voličské přízně se nejvíce podepsaly události okolo Pirátské strany, která po odvolání ministra Ivana Bartoše kvůli digitalizaci stavebního řízení nakonec odešla z vlády. No, a nejvíce odešli bývalí voliči Pirátů k hnutí STAN, část pak také k ODS, anebo k hnutí ANO.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Se mnou ve studiu Marek Benda z ODS, člen předsednictva strany a předseda poslaneckého klubu. Přeju vám hezký večer.
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Dobrý večer přeji.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Na dálku je s námi taky Jan Farský ze STAN, europoslanec, místopředseda strany. I vám přeju hezký večer.
Jan FARSKÝ, europoslanec a místopředseda strany /STAN/:
Dobrý večer.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A je s námi taky Radek Vondráček z hnutí ANO, předseda ústavněprávního výboru Poslanecké sněmovny a místopředseda hnutí. I vám hezký večer.
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Dobrý večer z Brna.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pánové, to všechno, o čem jsem teď mluvila v úvodu, to všechno chci s vámi probrat. Ale ještě k jedné aktuální věci. Smír Slovenska s Andrejem Babišem podle resortu vnitra byl v evidenci agentů StB neoprávněně. Tamní ministerstvo vnitra uvedlo, že nynější předseda hnutí ANO vědomě nespolupracoval s StB. Pane Vondráčku, vy jste někdy o svém šéfovi nepochyboval ani na okamžik?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Podívejte, pro mě je to po 12 letech konec dehonestace, urážení. Já už nespočtu ty hodiny na náměstí, kdy jsme čelili třeba i pískání, kdy mě napadali slovně lidi. To, že jsem označován na sítích běžně jako sluha estébáka, to je to nejmenší. Těch urážek je mnohem víc. Takže pro mě tohle, doufám, dnešním dnem končí. My se dokážeme podívat do budoucna. Bohužel z reakce pana premiéra...
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Ale já jsem se vás ptala, jestli jste ani na okamžik nepochyboval, ani když se mluvilo o schůzce ve vinárně U Obuvníka, když o tom mluvili historici, když mluvili o registraci v kategorii důvěrník nikdy.
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Reálně jsem vnímal argumenty, že neexistuje žádný důkaz o tom, že by se takzvaně pan Babiš upsal, že by něco podepsal, že by vědomě spolupracoval a bez těch důkazů vyhrál všechny soudy. To znamená za těch 12 let, kdyby se objevil nějaký důkaz, tak bychom ho měli v médiích obden. Kdyby se objevil nějaký člověk, kterému vědomě ublížil Andrej Babiš tou spoluprací s StB, ten jeho příběh bychom poslouchali obden v médiích. Nic takového se nestalo. Všechny soudy pan Babiš vyhrál a teď snad je definitivní tečka.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
K tomu se dostaneme, jak to tedy bylo nebo nebylo. Ale pan premiér říká: „Rozsudek nezávislého soudu nahradil obyčejný handl, dnes oznámená naprosto neuvěřitelná politická dohoda o jeho spolupráci s StB, kterou uzavřel se spřátelenými politiky na Slovensku, je toho nejnovějším důkazem.“ Co na to říkáte?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Jestli je to ještě na mě ta otázka, tak je to nehorázné. Opravdu, tohle by Petr Fiala, kterého jsem znal někdy před osmi lety, nikdy neřekl, tohle nemohl psát on. Prostě takhle proto, aby se udržel v křesle, aby oslovil tu svoji bublinu a tak už tady vlastně ohrožuje naše vztahy se Slovenskem, komentuje jiný suverénní stát, mluví o politickém handlu, v podstatě nepřímo jaksi osočuje politiky na Slovensku. Jak znám Slováky, tak možná to ještě bude mít nějakou dohru při té jejich povaze. Tady premiér překročil čáru a jestliže premiér země tvrdí, že došlo k nějakému politickému handlu, tak by to měl nějakým způsobem konkrétně doložit. Já si myslím, že měli jsme jiné plány, co se týče Sněmovny tento týden, ale k tomuto se určitě vrátíme. Tady překročil premiér mez, kterou překročit nesmí.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Bendo, překročil pan premiér mez, kterou překročit nesmí?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já si myslím, že nepřekročil. Mně celý ten spor připadá od začátku takový jako strašně ufňukaný ze strany pana Babiše. Je to takové to pořád, co slyšíme dnes a denně, já jsem kouřil, ale já jsem nešlukoval. Já jsem spolupracoval, ale vlastně jsem o tom nevěděl. A zažíváme to dnes a denně. Připadá mi to jak vymlouvání malých školáčků. Postoj, postup, který byl dneska na Slovensku zvolen, je opravdu velmi nestandardní jako po 12 letech souzení, aby žalovaná strana vzala všechno zpět a řekla, my si teda myslíme, že co jsme si mysleli doteď, je chyba, protože to neumíme důkazně doložit, je opravdu jako nahrazení soudního rozhodnutí politickým rozhodnutím slovenského ministerstva vnitra, což je zvláštní.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A na ten handl, jak říká pan premiér, na to má ODS nějaké důkazy nebo vláda nějaké důkazy?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To se asi ptejte pana premiéra, ale je jasné, že...
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Tak říkáte, znovu opakujete tady.
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já říkám, že rozhodování soudů bylo nahrazeno politickým rozhodnutím ministra vnitra, který vzal zpět svoje tvrzení a řekl: „My si vlastně to, o co jsme tady 12 let usilovali a nějakým způsobem bojovali u soudu, my si to nemyslíme.“ Mně to teda fakt připadá velmi zvláštní.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A to, co tady říkal pan Vondráček, že se obáváte, že to třeba naruší vztahy se Slovenskem, toho se neobáváte?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Vztahy se Slovenskem jsou 25 let, nebo 30 let už dneska je to vlastně, standardně občas lepší, občas horší a myslím si, že žádná jednotlivost vztahy se Slovenskem zásadním způsobem nenarušuje.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Farský, vy jste v minulosti řekl o Andreji Babišovi, že nás nemůže dobře reprezentovat v Evropské unii, že jeho vystupování nás bude poškozovat, protože má stigma bývalého spolupracovníka StB, bývalého člena KSČ. Máte skutečně pocit, že to stigma fungovalo v minulosti, protože přece Andrej Babiš nás roky reprezentoval v rámci Evropy nebo i v rámci světa a úplně se nezdálo, že by s tím byl nějaký problém v rámci našich západních partnerů?
Jan FARSKÝ, europoslanec a místopředseda strany /STAN/:
Předně bych chtěl říct, že bych býval panu Babišovi přál, aby ho skutečně očistil soud, aby to, jak říkal, že se bude soudit do konce svého života, protože má pravdu, tak aby ten závěr byl u soudu. Tady rozhodnutí soudu bylo nahrazeno výkonnou mocí, politikem a politikem slovenským a tím už pan Babiš nebude mít šanci dokázat, že to vlastně bylo celé jinak. Ostatně i slovenský Úřad paměti národa se během odpoledne vyjádřil, že o tom rozhodnutí nevěděl a že on ty důkazy má. Takže prostě není to očištění, je to možná to politické ukončení. A Andrej Babiš, on fungoval tak, že něco jiného říkal v Čechách, jinak se tvářil v Evropě. Vemte si jenom ten příklad schválení Green Dealu, kdy on ho na jednu stranu prosadil, když byl ještě součástí, součástí liberální Renew, aby vzápětí proti němu bojoval. Andrej Babiš, který vyhlásil, že je potřeba přijmout migrační pakt, který ochrání vnější hranice, zavede rychlejší návratovou politiku. A když tento migrační pakt byl za doby vlády Petra Fialy přijat, tak proti němu bojoval, jako kdyby s ním neměl nic společného. Ono se špatně posuzuje tahle reprezentace, když ji porovnáváme s tím, co Andrej Babiš říká. On bohužel často říká něco jiného. Ostatně sám o sobě už v Show Jana Krause říkal, že byl v té hodné StB. Takže kdybychom tam hledali to přiznání, tak mluvil tehdy pravdu nebo po tom, mluvil pravdu nedávno, a to vidím jako větší problém. To, co nás s Andrejem Babišem čeká, který jeden den říká, že s komunisty do vlády nepůjde, aby druhý den řekl, že s Kateřinou Konečnou jako předsedkyní komunistů si tu spolupráci dovede představit. To je to riziko, ne to, co se dělo před 30 lety.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Dobrá, tak k tomu se dostaneme, nepochybujte, potom v rámci dnešní debaty. Ale my jsme do téhle diskuse přizvali také historika Prokopa Tomka z Vojenského historického ústavu Praha. Já doufám, že se slyšíme. Hezký večer vám přeji.
Prokop TOMEK, historik, Vojenský historický ústav Praha:
Dobrý večer.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Tomku, tak padají nebo nepadají ta podezření, dobrý večer, padají nebo nepadají ta podezření, že Andrej Babiš s StB vědomě spolupracoval?
Prokop TOMEK, historik, Vojenský historický ústav Praha:
Já jsem četl zprávu Ústavu paměti národa z Bratislavy, který udělal hloubkový průzkum minulosti a těch důkazů o tom, že ta spolupráce probíhala, našel na 10 různých místech, které spolu souvisí, 10 různých dokumentů, které tu spolupráci potvrzují. Takže je škoda, že prostě se k tomu nemohl vyjádřit Ústav paměti národa. Ty soudy, které tam v minulosti byly, tak se z velké části zabývaly tím, kdo vlastně má být žalovanou stranou a až v roce 2017 ten slovenský Ústavní soud rozhodl, že žalovanou stranou má být ministerstvo vnitra. Takže spíš to byla jako záležitost formální než věcná, to, co se tam v těch soudních sporech dělo.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Navázala bych na pana Farského. On tady připomínal tu show Jana Krause na Primě, kde Andrej Babiš v minulosti řekl: „Ekonomická StB chránila ekonomické zájmy Československa, to nebyla ta hnusná StB, která zakazovala lidem pracovat a studovat.“ Dá se rozlišovat ekonomická kontrarozvědka a v uvozovkách „hnusná“ StB?
Prokop TOMEK, historik, Vojenský historický ústav Praha:
Mě tenhle výklad docela překvapuje, protože jsem se s ničím takovým nesetkal. Ta ekonomická kontrarozvědka působila v ekonomické oblasti, to znamená v podnicích, v národním hospodářství, zabývala se samozřejmě i problémy jako korupce, úplatkářství, rozkrádání atd. Ale samozřejmě sledovala i, jestli třeba například v podnicích zahraničního obchodu nebo v nějakých strategicky důležitých podnicích se lidé nechystají emigrovat, jestli se tam třeba, já nevím, neobjevuje podpora Charty 77 mezi dělníky atd. To znamená, ta StB ekonomická kontrarozvědka vlastně vykonávala tu samou část té agendy StB, platily tam ty samé předpisy jenom v jiném prostředí, než byl třeba vnitřní nepřítel.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Říká historik Prokop Tomek. Děkuju vám, hezký večer.
Prokop TOMEK, historik, Vojenský historický ústav Praha:
Hezký večer.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Vondráčku, vy jste říkal, že neexistují důkazy, zaznělo tady od historika pana Tomka z Vojenského historického ústavu, že důkazy jsou na 10 různých dokumentech. Co na to říkáte?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já nevím, o co se tady pořád snažíte vyvolávat nějaký dojem. Ono je to opačně, Andrej Babiš podával tu žalobu a on třikrát uspěl, třikrát ve věci samé byl očištěn a kvůli procesní překážce, protože byl žalován Ústav paměti národa, tak se celý ten soud v roce 2017 rozhodl, že se bude opakovat. A teď počtvrté. Řekněte mi jediný důkaz. Tady pan historik opravdu trošku mylně interpretoval ten soudní spor, ten soud se věnoval věci samé a ten Ústav paměti národa žádné důkazy pro ten soud, který by rozhodl jinak, nepřinesl. Označte mi důkaz, který je teď nový, se kterým operuje ten Ústav paměti národa, který v tom spise není a vysvětlete mi jediný důvod, proč teda ještě znovu by měl Ústav paměti národa dávat nějaký svůj posudek, když on sám napsal, že on se necítí být pasivně legitimovaný k tomu, aby byl žalován. On sám na sebe podal podnět, že se ho to už netýká.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Jak si to tedy, pane Vondráčku, vysvětlujete, že se historici z Vojenského historického ústavu nebo z Ústavu pro studium totalitních režimů na tom prostě takhle shodují, když to podle vás tak není?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já bych to opravdu nechal na debatách historiků, ať si spolu, ale tady se bavíme o soudu a u soudu platí, že se unese nebo neunese důkazní břemeno. A ten soud vždycky ve věci samé rozhodl stejně. A teď se naopak poprvé ta slovenská strana zachovala k Andreji Babišovi jak k řadovému občanovi a přestali tahat ty politické horké kaštany z ohně za nás za Čechy. Prostě to jsou naše politické kauzy a oni tam dospěli k jednoznačnému závěru, že další pokračování ve sporu, kde nejsou žádné nové důkazy, kde by s drtivou asi převahou nejspíš ten žalobce, což je Andrej Babiš, tak by opět uspěl, tak z ekonomických důvodů, a to bych chtěl zdůraznit, protože by to asi dopadlo stejně, tak z těch ekonomických důvodů už zkrátka nepokračují ve sporu. A tím to končí, tím tahle debata končí. Pro někoho určitě ne, já to sleduju na těch sociálních sítích, někdo se s tím nedokáže smířit. Je to, jako když někomu vezmete hračku, ale ta věc zkrátka skončí a jestli tuto politickou kartu budou pořád hrát naši oponenti, tak už je to jenom důkaz o té vyprázdněnosti programové a i personální. Na pana Farského nikdy v žádném pořadu pan Babiš neřekl, že byl v hodné StB, tak si to pusťte. On tam mluví o StB, on tam nikdy neříká, že v nějaké byl, on byl naopak osoba kontrolovaná, protože samozřejmě ty podniky zahraničního obchodu byly prolezlé agenty StB, tam se kontrolovalo úplně všechno, bez toho tam nemohl fungovat. Ale nebyl to agent, nenašel se jediný důkaz, že by byl agent a máte to teď černé na bílém. Budete kroutit hlavou, budete to neustále opakovat.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Vondráčku, tak nechte pana Farského zareagovat.
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
No, pan Farský mluvil poměrně dlouho o Green Dealu.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Tady jsme nemluvili dnes o Green Dealu.
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já už končím. Tohle jsem chtěl říct. Máte prostor.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Farský.
Jan FARSKÝ, europoslanec a místopředseda strany /STAN/:
Děkuji. Já jsem si to dneska pustil, pan Andrej Babiš to tam říkal a také říkal a i to zpětně citoval, že se bude soudit do poslední chvíle, do posledního dechu, aby měl jasně stanoveno, že u StB nebyl. Teď to rozhodnutí soudu nechal nahradit rozhodnutím politika. Pokud mu to stačí, v pořádku, ale nesplnil to, co slíbil. Ale to ostatně jsme u něho historicky zvyklí a doufám, že nesplní i další ze svých slibů, protože by to pro Českou republiku nebylo dobře.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Bendo.
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já nevím, co k tomu dodat. Já jsem lidi, kteří byli i soudně očištěni takzvaně ze spolupráce Státní bezpečnosti, a to většinou byli jenom jakoby kandidáti tajné spolupráce, zažil mnoho. Já jsem tu dobu zažíval, zažíval jsem ji na druhé straně. Samozřejmě, že unést důkazní břemeno je někdy docela složité, protože ti estébáci proti svým agentům málokdy svědčí a tak. Ale tady ta situace je poměrně jasná. Soudní rozhodnutí bylo nahrazeno smírem slovenského ministerstva vnitra. Ok, někomu to třeba stačí. Pro mě není hlavním diskvalifikačním předpokladem Andreje Babiše to, jestli v roce 1988 spolupracoval se Státní bezpečností, pro mě je hlavním diskvalifikačním předpokladem to, co dělá v posledních letech. Takže podle mě podle toho mají voliči soudit, jestli si ho zvolí, nebo nezvolí. Ale nemyslím si, v mých očích rozhodně nikdo. Kdo prošel tzv. očistou soudní mocí a už vůbec dohodou, to rozhodně není bez viny.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A tady se dostáváme k tomu, o čem jsem mluvila na začátku, to znamená průzkum agentury Kantar říká, že ANO roste, má teď 35,5 %, ODS zůstává s docela značným rozdílem druhá. Tak jak si to vysvětlujete, funguje, nebo nefunguje Antibabiš?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Vzpomenete si na průzkum v roce 2020?
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Přiznám se, že z hlavy ne.
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Rok před volbami měli také přes 30 %, měli 32. Koalice SPOLU měla tehdy 17. Jak dopadly volby? Já jsem připraven a říkám to zcela otevřeně, řekl to v sobotu, v neděli sjezd KDU-ČSL. Já chci jít znovu s projektem SPOLU do příštích voleb. Myslím, že ten projekt je úspěšný, uspěl, fakticky byl rozhodujícím subjektem této vlády a myslím si, že do příštích voleb máme jít spolu a tam si myslím, že jsme připraveni hnutí ANO vyzvat k rovnocennému souboji o první místo.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Takže to, že teď roste hnutí ANO stále v těch několika průzkumech za sebou, to nic neznamená?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
No, neříkám, že to nic neznamená, jenom bych to nepřeceňoval. A pokud roste, tak vždycky posílá pod 5 % své partnery. A myslím, že to je bohužel nebo bohudík, možná z našeho pohledu bohudík, celková strategie Andreje Babiše a hnutí ANO, že vždycky všem vyberou natolik jejich hlasy, že sice zvítězí, ale pak už s nimi nikdo neprochází. To se jim přece stalo v roce 2021 a já myslím, že s politikou, kterou vedou, se jim to stane i v roce 2025.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Vondráčku, je ODS trestána za vládnutí, jak říká třeba v nejnovějším rozhovoru Jan Skopeček z ODS?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já bych první větou řekl něco pozitivního, že souhlasím s kolegou. Střetněme se argumentačně, přestaňme se nálepkovat. Průzkumy nepřeceňuji. To, že je trestána ODS za tuhle vládu, tak to právem my v podstatě v té opozici bychom kolikrát ani nemuseli nic dělat. Podívejte se, co teď provedli se stavebním řízením. Podívejte, co se děje, v jakém stavu je tahle země. To není věc hnutí ANO, to vládnutí, ta stagnace, to jde za ODS a samozřejmě se to projevuje na průzkumech. Co mě překvapuje, proč tato společnost neustále uvádí v těch průzkumech ty strany odděleně, když přece všichni už tak nějak ví, že ten projekt...
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Tak lidovci to řekli až teď o víkendu. Ten průzkum se dělal přece v září?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Kdyby chtěli lidovci nějakou změnu, tak ji zvolili na tom sněmu, oni jdou stejným směrem a tím směrem a s tímto obsazením personálním, oni v podstatě nejsou jako strana na celostátní úrovni schopni existence, oni se prostě neustále pohybují kolem těch 2–3 % a svým voličům, a tady prostě já vím, co křesťanští voliči na Moravě prostě mají představu o své straně, tak tohle momentálně vedení KDU-ČSL nepředstavuje, žádná změna nepřišla. A oni ví, že jsou v podstatě teď taková, řekněme, samostatnější politická frakce v rámci ODS. Máme tady ve studiu pana Bendu, tak může zavzpomínat na racionální rozhodnutí a sloučení ODS a KDS.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
No, nemůže na to zase dojít, pane Bendo?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Situace je úplně jiná a upřímně řečeno, sloučení KDS a ODS v roce 1995 byl jediný úspěšný projekt sloučení dvou stran v historii České republiky. Myslím, že nás zatím stálo strašně moc práce Ivana Pilipa, táty, mě a dalších a trvalo to poměrně dlouho, než jsme se tam fakt jakoby zaintegrovali.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A proč se to nemůže opakovat teď?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Já netvrdím, že se to nemůže opakovat teď, ale těch pokusů později slučovat různé strany byla spousta. Většinou to skončilo úplným fiaskem. Bylo by to určitě mnohem složitější.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A co bylo tehdy jinak tedy, než je teď?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Počty členů, regionální rozložení, délka trvání a fungování. Já myslím, že fakt jako je mnohem lépe přemýšlet o nějakém modelu CDU/CSU, jakoby trvalé nebo trvalejší spolupráce, nějakého regionálního trochu rozčlenění. Ale to jsou věci, které jsou před námi za 2, 4, 6 let. Do těchto voleb pravděpodobně půjdeme společně. Ale současně se ukazuje, že v řadě komunálů kandidujeme proti sobě v krajských volbách. Ne všude jsme schopni sestavit koalici SPOLU. Prostě ten model není tak úplně celostátně akceptovaný. Prostě dlouhodobě lidé na té vsi žijí vedle sebe, dlouhodobě spolu soutěží a teď se jim bude těžko říkat - tady na vsi máte jít společně.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Farský, tak oba pánové tady říkali, že nepřeceňují průzkumy. Co vy, vy rostete podle těch průzkumů. Můžete se radovat. Politologové říkají, že berete voliče Pirátům. Je tohle záměr brát voliče Pirátům?
Jan FARSKÝ, europoslanec a místopředseda strany /STAN/:
Zopakoval bych to, že bych průzkumy nepřeceňoval, zvláště rok před volbami. Je to hrozně dlouhá doba, ale je to chvíli po volbách a chvíli po volbách regionálních, které pro starosty jsou vždycky úspěšné. Jakoby se ukázalo, že když obrátíme zrak zpátky voličům, aby viděli, jak dobře jsou spravovány jejich obce, jak dobře je spravovaný kraj, tak pak nám přibydou preference. Ale když se pak ty oči vrátí k těm dlouhým nekonečným debatám ve Sněmovně, tak zase ty preference klesají. Takže to si myslím, že je u nás každovolební realitou, co se týká těch regionálních voleb a stalo se to i při těchto volbách.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Bendo, jak moc poškodila vládu a koalici SPOLU a ODS roztržka s Piráty?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
To si myslím, že se ještě uvidí. Mám-li to hodnotit za své voliče, za lidi, kteří mě volili, tak mi tři roky kladou otázku, proč tam ty Piráty stále máte. Oni prostě byli evidentně tím výrazně levým křídlem té vlády, tlačili nás do celé řady věcí a my jsme to z nějakého rozumného důvodu udělali už proto, že koalice PirSTAN fungovala dlouhodobě společně, protože jsme potřebovali v té zemi nějak stabilně vládnout, pak se Piráti, a myslím, že spíš pod dojmem svého volebního neúspěchu už na jaře a prohloubeného ještě na podzim rozhodli, že nejsou schopni akceptovat, když premiér řekne, váš pan předseda nezvládl svoji pozici, musí z té pozice odejít a že si odhlasovali, že chtějí z vlády odejít. Co to bude znamenat střednědobě? Já bych byl velmi rád a dělám vše pro to, abychom se nerozhádali takříkajíc od stolu a od lože, abychom spolu byli schopni i do budoucna mluvit, i když vím, že tam teď samozřejmě některé bolestivé věci jsou a budou muset chvilku přebolet.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A bude na voliče fungovat takové to - za tohle může prostě Ivan Bartoš, neřeknou si voliči, no, ale tak jako je tam premiér, ten přece do toho taky má co mluvit, taky seděl na té vládě celou dobu?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Vždycky může premiér za všechno. To já myslím, že vidíme právě i na těch preferencích. Vždycky ta nejsilnější strana může tak trochu za všechno. Ale viděli jsme celé prázdniny i to září, že přece jenom ta digitalizace stavebního řízení bylo vnímáno, že si ji Ivan Bartoš vzal úplně jako svoji...
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Ale není to nefér trochu zase na druhou stranu svádět to všechno čistě na Ivana Bartoše, když přece v té vládě...?
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Není všechno čistě. Ale my jsme opakovaně říkali, a myslím, že se to říkalo hodně vnitrokoaličně, ale částečně pak už i veřejně. Ivane, je to průšvih, musíme s tím něco dělat. A Ivan nás stále ujišťoval, průšvih to není. Bude to do 1. července, bude to do 1. srpna, bude to do 1. září, pak jsme zjišťovali, že nejenomže to nebude, ale tak, jak rozhodovala vláda minulý týden, tak to vypadá, že na tom podvozku se to ani nedá postavit, že se to bude muset stavět celé znovu. To si myslím, že je velký malér.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Vondráčku, vy jste říkal tady, že vy jste vlastně skoro nemuseli ani nic dělat, že vám ty hlasy nahání vlastně vláda sama. Tak řekl byste, že vám těch hlasů více nahnal Ivan Bartoš a digitalizace nebo třeba Alena Schillerová na TikToku?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Rozhodně tohle vládnutí, tenhle způsob vládnutí, styl pana premiéra. Od Pirátů se teď postupně ještě budeme dozvídat spoustu zajímavostí, jako že skutečným premiérem je Zbyněk Stanjura, ale to jenom, to si myslím, že to nás ještě čeká, že Piráti si hledají svoji novou opoziční roli, ale že budou trošku krotší, protože tam pořád mají místopředsedkyni. Nechci odbíhat. To znamená, bavíme se věcně, bavíme se argumentačně. Co tahle vláda předvádí, to opravdu někdy nestíhám komentovat ani na sociálních sítích. To znamená, ty volební preference, to není nějakou kampaní, to není nějakým videem na TikToku.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A tím pádem spolupráce s ODS je vyloučená?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Podívejte se, já se vždycky budu bavit o programu. Vy přece vidíte, že na té regionální úrovni já jsem z Kroměříže, my jsme s ODS v koalici v Kroměříži, je to vždycky samozřejmě strašně otázka personální. Já si to skoro neumím představit za téhle personální situace, že bychom s ODS uzavřeli koalici na celostátní úrovni.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A s paní Konečnou si to dokážete představit?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
A zrovna dneska pan Fiala tomu nasadil korunu. Já si to prostě neumím představit po tom, co okomentoval výsledek soudu na Slovensku, že bychom se s tímhle člověkem měli bavit.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Vondráčku. A s paní Konečnou si umíte představit spolupráci na vládní úrovni?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já si počkám na výsledky voleb v roce 2025.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Takže nevylučujete, ale nevylučujete to?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já si počkám, až budou, až budou na stole programy. Já se nenechám natlačit do nějakého nálepkování.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Ale dobře. Já vás nechci tlačit do nálepkování, ale vy jste sami jako hnutí ANO říkali v minulosti, že s komunisty je to vyloučené, proto se na to ptám, protože 14. 10. Andrej Babiš řekl pro Novinky, že s komunisty spolupracovat nebude, 18. 10. řekl na televizi Nova, že nepovažuje Kateřinu Konečnou za komunistku, že Stačilo je úplně nová partaj, tak já se v tom snažím zorientovat, jak to hnutí ANO v tuto chvíli vnímá.
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Vy máte právo se ptát, vy máte právo se orientovat.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A proto se vás ptám, jak vnímáte, jestli vnímáte stále spolupráci v koalici jako vyloučenou?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Pro mě je důležité, aby skončila tahle koalice, která tu zemi vede od deseti k pěti.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Vondráčku, já vás nechci někam manipulovat, já se vás ptám, jestli vylučujete, jestli můžete vyloučit spolupráci?
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Já doufám, že budeme mít takové koaliční partnery, že nebudeme potřebovat spolupracovat s komunistickou stranou. Já věřím, že ty volby dopadnou dobře a my to poskládáme.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pane Farský, jak to vnímáte vy? Levicová koalice se nám utvořila napravo, teď se nám koalice levicová tvoří zjevně nalevo podle toho modelu, který evidentně u koalice SPOLU fungoval. Bude to fungovat taky nalevo a zahýbá to s politickou mapou?
Jan FARSKÝ, europoslanec a místopředseda strany /STAN/:
Ono se špatně předvídá u hnutí ANO, protože ono je velice fluidní, pohyblivé v té mapě, kdy ono se už o komunisty opíralo ve vládě. Já si moc dobře pamatuju, jak bylo podmínkou komunistů, že podpoří rozpočet, leda když se škrtne 10 miliard korun na obranu a vyšli vstříc samozřejmě, protože rozpočet chtěli mít i jako hnutí ANO schválen. Takže ta spolupráce už tam byla. Teď je vidět v regionech dokonce s extremistickými sdruženími, jako je SPD. Ale já si dovolím jenom kratičkou vsuvku ještě k Pirátům. Piráti odešli z vlády, ale neodešel program PirSTANu, Pirátů a Starostů, s kterým jsme šli do voleb. A také, když pan ministr Kulhánek nastupoval na ministerstvo pro místní rozvoj, jedna z prvních schůzek byla právě s odcházejícím ministrem Bartošem, protože není moc času na to se vzdát kontinuity. A stejně tak u pana Vlčka zůstal jeho náměstek pan Třešňák, který je od Pirátů původně, tak to je něco, co my držíme tu dohodu. My jsme šli do vlády společně, to že Piráti odešli, mně je líto, na druhou stranu si myslím, že můžou odvést dobrou práci v opozici, že můžou ukázat to, že opozice není o tom, že někdo pět, šest hodin od pultíku ve Sněmovně řeční o ničem a sám se nazývá tím, že dělá jenom obstrukce, ale že to můžou být lidé, kteří přináší pozměňovací návrhy, kteří přináší alternativní řešení, který navrhují jiné postupy. To je totiž ta pravá demokratická opozice a bude dobře pro politickou kulturu v naší zemi, když tady taková bude.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Pánové, mohli bychom debatovat ještě dál, ale čas nás tlačí. Marek Benda byl tady se mnou ve studiu, děkuji, že jste přišel.
Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu /ODS/:
Děkuji za pozvání.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
Na dálku se loučím taky s Janem Farským, hezký večer i vám.
Jan FARSKÝ, europoslanec a místopředseda strany /STAN/:
Těšilo mě, děkuji.
Tereza ŘEZNÍČKOVÁ, moderátorka:
A samozřejmě i s Radkem Vondráčkem, i vám hezký večer.
Radek VONDRÁČEK, předseda ústavně-právního výboru PS PČR /ANO/:
Děkuji za pozvání, na shledanou.
předseda poslaneckého klubu PČR
předseda regionálního sdružení ODS Praha