Dlouhá válka 21. století neskončila. Poučení z Afghánistánu by mělo být jednoduché
11. září 2021

Jana Černochová: Dlouhá válka 21. století neskončila. Poučení z Afghánistánu by mělo být jednoduché

(INFO.cz ) Jednání zastupitelstva Prahy 2 začalo a hned po pár minutách jsme ho přerušili. Všichni jsme se namačkali do kanceláře starosty, který měl jako jediný starou televizi. Každou chvíli vypadával signál, ale koukali jsme na ni i tak v šoku a hltali každou informaci. Říkali, že ve vzduchu mohou být další letadla pilotovaná teroristy, která narazí do budov, tak jako v New Yorku a Washingtonu. Spekulovali, kde mohou ještě další teroristické skupiny zaútočit a co teď bude...

Po nějakých třech hodinách jsme šli zpátky do sálu zastupitelstva, prakticky mlčky jsme dokončili jednání a pak vyrazili domů – s pocitem, že jsme zažili jeden z dějinných zlomů, který bude mít dalekosáhlé dopady.

Byla jsem tehdy místostarostka a za těch 20 let od 11. září 2001 se změnil nejenom můj život, ale i svět. Tehdejší slova o tom, že „to už nebude nikdy stejné“ platí dnes, jako platila tehdy. Teroristické útoky na Spojené státy byly nejenom zbabělým činem, při kterém zahynuly tisíce lidí, ale zároveň ovlivnily život každého z nás a svět jako takový.

Terorismus není cosi vzdáleného a neuchopitelného a boj s terorismem je stále aktuální, i po dvaceti letech. Jak se trefně říkalo, začala dlouhá válka 21. století. Proto jsme šli do Afghánistánu, aby se zlikvidovala Al-Káida, nad kterou držel ochranou ruku Tálibán. Jiný, než je ten dnešní, ale třeba se ukáže, že ne zas tak moc. Podařilo se zlikvidovat strůjce útoků z 11. září Usámu bin Ládina a další stovky teroristů. Přesto stále nejsme v bezpečí, stačí zmínit třeba Islámský stát.

Působení v Afghánistánu i na dalších místech a cílené protiteroristické operace přinášejí své ovoce. Evropa i Spojené státy zažily sice v posledních dvaceti letech několik teroristických útoků, ale jsem přesvědčena, že pokud bychom nebyli vojensky aktivní mimo naše hranice, bylo by to mnohem horší. A to i přes zvýšená bezpečnostní opatření, která se vlastně stala široce přijímaným standardem. Stačí si jen vzpomenout třeba na to, jak se cestovalo letadly před 11. zářím a jak se cestuje dnes.

Naše působení v Afghánistánu bylo z vojenského hlediska úspěšné, podařilo se mimo jiné zadržovat teroristy v dané oblasti, a byť nebyla bezpečnostní situace ideální, naprostá většina Afghánců se měla v posledních dvaceti letech lépe než dříve. Poslední události v Afghánistánu nejsou prohrou vojenskou, ale především politickou.

Nesmíme se kvůli tomu ovšem stáhnout za hradby ať už kontinentu Evropa či Amerika. Musíme být i nadále aktivní, protože teroristé a terorismus nezmizeli ze světa a nevypadá to, že jen tak zmizí. Stejně jako nezmizí převaděči a migrace z chudých a nestabilních zemí.

Poučení z Afghánistánu by mělo být jednoduché – být opatrnější a pragmatičtější a vždy si stanovit jasné cíle a časový harmonogram. Působit v zahraničí vojenskými silami, ale nikoli rozsáhle a nekonečně. Dlouhá válka 21. století ještě neskončila.

Komentář vyšel na serveru INFO.cz.

Jana Černochová

Jana Černochová

1. místopředsedkyně poslaneckého klubu PČR
předsedkyně sněmovního výboru pro obranu
expertka pro obranu
starostka MČ Praha 2

Více o autorovi