26. ledna 2021

ODS: Chceme vyšetřovací komisi k Bečvě a zařazení bodu k Navalnému

(www.ods.cz) Občanští demokraté chtějí ve Sněmovně zřídit vyšetřovací komisi k ekologické havárii na Bečvě. Nejsilnější opoziční strana chce v dolní komoře odsoudit zatčení ruského opozičního politika Alexeje Navalného a následný postup bezpečnostních složek proti demonstrantům. Předseda ODS Petr Fiala připomněl také čtvrteční mimořádnou schůzi, kterou svolala koalice SPOLU a na které má být projednán například odškodňovací zákon. Poslanec Jakub Janda vyzval k rezignaci šéfa sportovní agentury Milana Hniličku a první místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová opětovně vyzvala vládu, aby naplnila svůj slib a vrátila armádě 10 miliard korun, které jí při projednávání rozpočtu odebrali komunisté.

„Od největší ekologické katastrofy na Bečvě uplynuly již 4 měsíce a stále nevíme, kdo je viníkem. Celý případ vyvolává řadu pochybností a otázek, na které nemáme odpovědi. Společně s koaličními partnery navrhneme zřízení sněmovní vyšetřovací komise, abychom se nadále nespoléhali jen na správní orgány. Pokud bude žádost zamítnuta, dáme dohromady expertní skupinu, která bude složena z řad vědců, rybářů a dobrovolníků. Tato katastrofa nesmí být promlčená, všichni máme právo vědět, kdo chybně odebral vzorky, proč stále nevíme, kdo katastrofu způsobil a proč policie primárně řeší, kdo poskytl informace médiím, místo toho aby pátrala po viníkovi,“ vysvětluje předseda občanských demokratů Petr Fiala, který také avizoval, že chce ODS ve Sněmovně projednat kauzu Navalnyj: „Vláda by měla diplomatickou cestou zajistit, aby byl Alexej Navalnyj propuštěn z vazby co nejdříve a měla by se zasadit o férové vyřešení jeho případu, chceme o tom jednat na plénu. Poslanecká sněmovna by měla odmítnout násilné jednání bezpečnostních orgánů Ruska proti demonstrujícím občanům a vláda by měla přijmout obdobnou pozici.“

„Vláda uvrhla armádu a její budoucnost do nejistoty. Přesto bylo možné alespoň trochu věřit slibu premiéra, že peníze armádě vrátí po Novém roce, nejpozději do konce ledna. Nestalo se tak a jsme v situaci, kdy se premiér nechá hanebně vydírat komunisty. Ohrožuje tak klíčové modernizační projekty, na nichž závisí naše obranyschopnost. To je nepřijatelné. Na ministerstvu obrany je náměstků víc než dost. Je nepochopitelné, proč na včerejším jednání vlády některý z nich nemohl nemocného ministra obrany zastoupit. Do konce ledna zbývá ještě pár dnů, vyzývám proto premiéra, aby dodržel své slovo, svolal co nejdříve mimořádnou vládu a vrátil armádě peníze, které jí náleží. Pokud tak neučiní, nezaslouží si důvěru vojáků, ani občanů,“ uvádí první místopředsedkyně klubu ODS Jana Černochová.

„Včera jsem vyzval předsedu Národní sportovní agentury Milana Hniličku k rezignaci. Stále platí nouzový stav, pro který sám pan poslanec hlasoval. Není možné, aby se jeho účast na narozeninové oslavě přešla jen tak. Sportovcům vysvětluje, že je nutné nošení roušek během tréninku, a přitom sám porušuje hned několik opatření. Je nepřípustné, aby byl předsedou NSA člověk, který bezostyšně porušuje pravidla. Pokud Milan Hnilička sám nerezignuje, i po předchozí výzvě premiéra, rád bych upozornil na odstavec 5 v zákoně o podpoře sportu: ‚Vláda odvolává předsedu Agentury z funkce, jestliže porušil své povinnosti vyplývající z jeho funkce zvlášť hrubým způsobem‘,“ vysvětluje poslanec ODS Jakub Janda.