ODS Praha: Nesouhlasíme s uzavřením vysokých škol v Praze
18. září 2020

ODS Praha: Nesouhlasíme s uzavřením vysokých škol v Praze

(www.ods.cz/region.prazsky ) V souvislosti s nákazou COVID-19 dnes primátor Prahy, Zdeněk Hřib, vyhlásil od pondělí uzavření vysokých škol. ODS Praha s tímto plošným postupem nesouhlasí.

„V tuto chvíli nevidím pro podobně plošné opatření důvod. Pokud se v konkrétní škole, či třídě vyskytne nákaza, lze to řešit lokálně, důraz má být dán také na prevenci. Plošné zavedení distanční výuky je až to nejzazší řešení a měli bychom s ním šetřit. Může totiž ohrozit studium celé jedné generace vysokoškoláků. Navíc je komunikace ze strany primátora Hřiba opět děsivá. O svém plánu neinformoval vůbec nikoho, Pražany, opozici, ani své koaliční partnery. I rektoři dotčených vysokých škol si opatření museli přečíst z jeho twitteru, nikdo se jich neptal na názor. To považuji za skandální,“ uvádí předsedkyně pražských zastupitelů za ODS Alexandra Udženija.

Vysoké školy byly připraveny na hybridní výuku. Počítaly s omezením velkých přednášek v posluchárnách, ale s pokračováním prezenční seminární a praktické výuky. Najednou se zavádí plošné restriktivní opatření, bez jakékoliv konzultace s dotčenými. To je alarmující. Existují vysokoškolské obory, které se pouze distanční výukou naučit prostě nedají. Na jaře jsme si myslím ověřili víc než dost, jak nepromyšlená plošná opatření mohou poškodit ekonomiku a náš život. Čekal bych, v takto závažném rozhodnutí, alespoň elementární debatu. Pan Hřib se chová, jako kdyby mu Praha patřila,“ uzavírá Tomáš Portlík, místostarosta Prahy 9 a pražský zastupitel za ODS.