Vážíme si starousedlíků, snažíme se je v Praze 2 udržet
4. října 2016

Alexandra Udženija: Vážíme si starousedlíků, snažíme se je v Praze 2 udržet

Zástupkyně starostky Prahy 2 Alexandra Udženija má ve vedení městské části na starost sociální oblast a zdravotnictví. Co dělá radnice pro seniory a jak se snaží ulehčit život rodičům s malými dětmi? Osvědčilo se fungování klubů Dvojka pro seniory a Dvojka pro rodiče, který politička ODS zakládala? V rozhovoru pro Pražský patriot odpovídala na tyto a další otázky.

Praha 2 ročně z kapacitních důvodů odmítá přes padesát děti, které chtějí rodiče umístit do jeslí. Budou nové jesle, které chce Praha 2 do tří let postavit v ulici Na Rybníčku, kapacitně stačit?
Jak říkáte, roční převis máme přibližně 55 dětí, takže nové jesle s kapacitou 40 míst rodičům z Prahy 2 významně pomohou. Naše městská část provozuje v tuto chvíli jedny jesle. Kromě našich jeslí je v Praze 2 ještě sedm soukromých provozovatelů, ale na ně mnohdy rodiče malých dětí nedosáhnou finančně. Takže vznik nových jeslí považuji za zcela zásadní a moc mě těší, že zastupitelstvo tento záměr schválilo.

Proč bylo vybráno právě toto místo a byly i jiné varianty?
Jedná se o prázdný dům v majetku městské části, vyhovuje i umístěním a dopravní dostupností, hřiště má v klidném vnitrobloku. Považuji to za ideální místo. Předchozí variantou bylo zbudování jeslí v ulici Na Slupi, ale tam jsme se bohužel nesetkali s pochopením nájemníků.

Záměr radnice postavit místo fungující komunitní zahrady Na Smetance multifunkční hřiště pro školy vzbudil rozporuplné reakce. Skutečně nebylo jiné řešení, než dát výpověď fungujícímu sousedskému projektu?
V této kauze se vinou pár zástupců komunitní zahrady a zastupitelů zejména Strany zelených šíří naprosto mylné informace. Praha 2 nikomu nedávala výpověď! Prostě skončí nájem na dobu určitou a plocha bude využita ke zbudování nového hřiště pro žáky mateřských a základních škol Prahy 2. Navíc dostala zahrada nabídku přestěhování truhlíků pouze o pár desítek metrů dál, kde bude moci využívat i skleník, dětské hřiště, kuchyňku a sociální zázemí. Zástupci Zelené zahrady dostali před třemi roky nabídku i jiných prostor, kde by byli na dobu neurčitou. Vybrali si tuto plochu na rohu ulic Na Smetance a Italská, kde mimochodem historicky bývalo sportoviště, a teď se diví, že po nich chceme dodržení smlouvy. To co je ale podstatná zpráva, je že proběhlo velmi konstruktivní jednání mezi právoplatnými zástupci Zelené zahrady, starostkou Janou Černochovou a vedením školy, kdy se všechny strany dohodli na společném postupu, tudíž považuji tuto věc za uzavřenou.

Víte o nějakém obdobném projektu komunitní zahrady, který by mohl na území Prahy 2 vzniknout?
Jak jsem zmínila, této komunitní zahradě bylo nabídnuto přestěhování o pár desítek metrů dál. Může tedy dál v poklidu fungovat. O vzniku nějakého nového projektu zatím nevím.

Jakým dalším způsobem se snaží městská část ulehčit život rodičům s malými dětmi?
To je široká otázka. Snažíme se například, aby přechody u škol hlídali městští strážníci, u škol je snížená rychlost pro automobily, rekonstruujeme dětská hřiště, je tam vždy kustod a ostraha, jako první městská část před mnoha lety zavedli reflexní vestičky pro předškoláky, jako první městská část jsme zavedli ve všech školách psychology, atd. Bezpečnost a prevence byla a bude pro nás vždy prioritou. Pak myslíme i na smysl plné trávení volného času.  Máme na Praze 2 klub Dvojka pro děti a rodiče, který pořádá nespočet akcí, určených právě rodičům s dětmi. Jedná se například o jógu pro děti a rodiče v Riegrových sadech, bruslení s kočárky v Podolí, cvičení s miminky a jóga pro rodiče s hlídáním dětí v naší partnerské organizaci Jahoda, která sídlí v Bruselské ulici, a podobně.

Co v sociální oblasti plánuje Praha 2 v dohledné době pro seniory?
Praha 2 je známá tím, že zde bydlí vysoký počet starousedlíků a samozřejmě stojíme o to, aby zde zůstali a nemuseli se stěhovat pryč například kvůli vysokým nájmům v soukromých domech. Proto přispíváme seniorům na bydlení a máme jasná bytová pravidla pro naše seniory. Máme jedno z nejlepších Center sociálních služeb v republice, vynikající pečovatelskou péči. To co já považuji za nejdůležitější, jsou sociální terénní služby. Snažíme se, aby co nejvíce seniorů zůstalo ve svém domácím prostředí, proto máme širokou škálu terénních služeb, kdy pracovníci pečují o naše seniory přímo u nich doma.  Pro naše aktivní seniory jsem v roce 2010 založila klub Dvojka pro seniory. Připravujeme nespočet sportovních, kulturních, vzdělávacích a volnočasových akcí, o které je velký zájem. Např. výlety, procházky po Praze, jógu, plavání, rehabilitační cvičení, učíme seniory s počítačem, děláme přednášky o tom jak nenaletět šmejdům, jak si zabezpečit byt, atd.

Osvědčilo se fungování klubů Dvojka pro seniory a Dvojka pro rodiče, který jste také zakládala?
Skromně říkám, že se kluby osvědčily. A dokazuje to neustálý nárůst členů.  S našimi členy klubů propojujeme i dvojkové podnikatelé. Naši členové mohou čerpat leckteré výhody u smluvních partnerů. Aktuální seznam partnerů je k dispozici na našich webových stránkách, na nástěnkách v přízemí úřadu na náměstí Míru 20. Ale hlavní smysl vidím v tom, že seniorům umožňujeme najít nové přátele a užívat si aktivního a důstojného stáří. Že maminky s dětmi mají kam zajít sportovat a odreagovat se. Snažíme se zkrátka, aby se lidem v Praze 2 líbilo a dobře žilo. A věřím, že i díky činnosti obou klubů se to daří.

 

http://www.prazskypatriot.cz/vazime-si-starousedliku-snazime-se-je-v-praze-2-udrzet-rika-mistostarostka-alexandra-udzenija/

 

Alexandra Udženija

Alexandra Udženija

1. místopředsedkyně strany
uvolněná místostarostka městské části Praha 2
předsedkyně oblastního sdružení Praha 2

Více o autorovi