Ing. Alexandra Udženija

členka výkonné rady
předsedkyně oblastního sdružení

Náměstí Míru 20/600
120 39  Praha 2

Životopis

Ing. Alexandra Udženija se narodila 8. listopadu 1975. Většinu svého dětství prožila na Praze 1 a Praze 10. Kvůli režimu se v 80. letech 20. století odstěhovala s maminkou a sestrou do Jugoslávie. Do Československa se vrátila v roce 1992 a střední školu dokončila na Obchodní akademii Heroldovy sady v Praze 10. Později vystudovala bakalářský obor Marketing a management na Anglo-American College a inženýrský titul na Vysoké škole ekonomické.

Na Praze 2 bydlí od roku 2002, a jelikož jí záleží na svém okolí a místě, kde žije se svou rodinou, rozhodla se vedle práce a studií zapojit i do politického dění. Jako zastánce pravicových a konzervativních hodnot vstoupila v roce 2003 do Občanské demokratické strany. Vždy tvrdě hájila hodnoty, jako je svoboda, rodina, bezpečnost či tradice.

V roce 2006 se stala zastupitelkou městské části Praha 2 a čtyři roky poté zastupitelkou hlavního města. V lednu 2016 byla na 27. kongresu ODS zvolena 1. místopředsedkyní ODS a o dva roky později svůj post znovu obhájila. Na městské části působila celou dobu jako místostarostka a v prosinci roku 2021 se stala starostkou Prahy 2.

Působí také jako předsedkyně kontrolního výboru Zastupitelstva hlavního města Prahy a je iniciátorkou založení Nadačního fondu Dvojka srdcem (Praha 2). V Praze 2 založila také Klub Dvojka pro seniory a Klub Dvojka pro děti a rodiče. Věnuje se mimo sociální oblasti i oblasti životního prostředí.

Alexandra Udženija je vdaná, má 2 dcery. Ve volném čase se věnuje sportu (nordic walking a jóga). Její vášní je četba knih a návštěva divadla.

„Politika je hlavně služba. Služba ostatním. Musí se dělat poctivě a vyžaduje tvrdou práci a velkou míru pokory. Jinak se z ní stává jen laciná estráda, ve které neschopní lžou lidem o svých schopnostech,“ říká Alexandra Udženija.