28. května 2014

ODS už má transparentní účet

Hostem rádia Impuls byl místopředseda ODS a starosta Líbeznic Martin Kupka.Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Minus 42 miliony korun - takové číslo svítí za loňský rok na účtu někdejší nejsilnější politické strany občanských demokratů. Aféra Nagygate odstartovala strmý pád, sněmovní volby pak znamenaly propad na státních příspěvcích desítky milionů korun ročně a lepší to nebude ani po eurovolbách. Kdy se zastaví pád ODS? A kdo za to všechno může? Zeptám se místopředsedy strany Martina Kupky. Dobrý den. 

 


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Dobrý den. 
Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Pane místopředsedo, jak se vám v posledních dnech a týdnech spí? 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Mám spoustu práce, takže se mně musí spát dobře a spí se mi dobře. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


To máte asi pevné nervy, když se podívám na tu účetní uzávěrku ODS, na které svítí -42 miliony korun, a to ještě není všechno, co by dluhu. 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Ten problém nové vedení občanských demokratů nezpůsobilo a musíme se s ním vypořádat. Je to fakt, který je před námi, s tím se nedá nic jiného dělat, než to řešit. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Jak? Kdo ty dluhy zaplatí? Už slýcháme, že se objevují sponzoři. 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Samozřejmě, že my už jsme spustili celou řadu kroků, které směřují k tomu ozdravit financování politické strany a mimochodem máme už v tuto chvíli transparentní účet. Chystáme další kroky, které by měly samozřejmě směřovat k tomu získat ty finanční prostředky od sponzorů, ale začali jsme u sebe, to znamená, že nastaly úspory jak v manažerské síti, tak samozřejmě v těch nákladech, které na provoz má každá firma a samozřejmě i politická strana. Řekl bych, že už po tom krátkém období se celá řada věcí podařila a není to tak, že by před námi byl nějaký nepředstavitelný problém, kde nevidíme ani začátek, ani konec. Mimochodem i to, že se to teď dostává do médií, znamená, že se věci napravují a napravují se i třeba na úrovni jednotlivých oblastí a regionů tak, abychom dokázali opravdu ten problém vyřešit, abychom ho měli pod kontrolou. 

 


Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Já bych se ráda zastavila u těch sponzorů. Co chce člověk, sponzor, který bude chtít dát peníze straně, která, přiznejme si to otevřeně, teď nepůsobí vůbec sexy a mluví se o tom, že je v insolvenci nebo bude v insolvenci. Je tam takové to něco za něco, oni určitě něco budou chtít, ne? 

 


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


My nemáme možnost jim nabídnout nic jiného než srozumitelný program a jistotu, že když podpoří tuto politickou stranu, tak přispívají k tomu také, že se ten systém do budoucna, myslím tím teď demokratické vládnutí ve státě, prostě podaří udržet. Pořád tu zůstává spousta lidí, kteří pro tu politickou stranu z důvodů těch politických hodnot, z důvodů těch základních myšlenek, tak se za ni budou stavět a budou jí pomáhat a budou ji podporovat, a tam směřujeme. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Abyste nemuseli zase ty peníze vracet tak, jak minulý rok případ kadeřnice, na který upozornila MF Dnes? 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Já už jsem zmínil, že ty 4 měsíce spustily konkrétní kroky. V tuto chvíli existuje transparentní účet. Ten mimo jiné umožní, že pokud by se tam něco takového objevilo, nepochybně na to novináři upozorní, pokud by náhodou ten systém nový kontrolní selhal tak, abychom reagovali okamžitě, protože to se stává politickým stranám všude na světě. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Pane místopředsedo Kupko, jak se v té souvislosti díváte na Jiřího Pospíšila, který ještě před časem hájil barvy ODS a teď, když se objevil na kandidátce TOP 09, tak v eurovolbách pro ně získal, když to zaokrouhlím, 78 tisíc preferenčních hlasů, a tím pádem přinesl jejich pokladně skoro 2,5 milionů korun. 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Já to nechci příliš komentovat. Jiří Pospíšil byl součástí toho předchozího vedení. To byl také mimo jiné jeden z důvodů, proč neobhájil pozici při lednovém kongresu. Nepochybně je to tak, že úspěch Jiřího Pospíšila je viditelný, je patrný a snižovat ho nebo ho nějak jako komentovat v tuto chvíli víc nebudu. Na druhou stranu, a to myslím, že zaznívalo i v té souvislosti, on změnil politickou stranu na základě svého rozhodnutí. Ta politická strana má jiný program, má jiné myšlenky, jiné názory, a v tom si volič prostě rozhodl, jak si rozhodl a já v tomto ohledu nebudu z těch, kdo by naříkali nebo fňukali. Před námi je konkrétní problém se vypořádat s chybami, které jsou mimo jiné samozřejmě i z té doby, kdy Jiří Pospíšil byl členem grémia. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Hostem Rádia Impuls je dnes místopředseda ODS a starosta Líbeznic u Prahy Martin Kupka. Pane místopředsedo, dlouhodobě se mluví o tom, že budete muset jako strana šetřit. Vy už jste to zmínil a mluví se hlavně o šetření na stranické centrále. ODS stále ještě sídlí v Praze na Pankráci v té výškové budově, kterou posluchači asi znají shora jako loď, to je příznačné? 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


My hledáme nové místo, které by bylo skromnější, které by znamenalo i menší náklady, pracujeme na tom a předpokládám, že se budeme v dohledné době stěhovat. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Je jednou z variant i Burzovní palác u Kotvy v centru Prahy? 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Myslím, že v tuto chvíli už Burzovní palác není jedním z těch favoritů, ale skutečně se objevil v té nabídce. Zuzana ČERNÁ, redaktorka:

Kde byste mohli sídlit? 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Nechte se překvapit. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Jánský vršek je pořád ve hře? 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Já nevím, já jsem o tom neslyšel. Hledáme mezi lokalitami, které jsou blízko centra tak, aby se i to sídlo strany přiblížilo sněmovně, přiblížilo místům politického dění a zároveň vyhlíželo vlídně, vstřícně k veřejnosti, protože to místo samozřejmě má být bodem setkávání, má být bodem, kde se dělá politika a samozřejmě s lidmi, aby tam mohli přijít, pokud se budou chtít na něco zeptat, tak tohle by to nové sídlo mělo určitě splňovat.

 

 

Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Vy jste nechtěl komentovat to, co se dělo v ODS dřív, respektive říkáte, že to nikomu nepomůže, když budeme házet vinu na někoho, kdo tady byl před vámi. Máte tedy recept, nebo vizi, jak by měla ODS vypadat a bude vypadat za dva roky, jestli bude? 

 

 


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Bude to strana, která bude dál oslovovat svůj elektorát, své voliče s pravicovými myšlenkami. Blíží se komunální volby a já jsem přesvědčen o tom, že to, jak vypadají česká města, jak vypadají české obce a v mnoha případech jsou výstavní. Kdybychom dneska kriticky srovnávali stav před 20 lety a srovnávali ho s dnešním stavem, tak ten pozitivní posun je na první pohled patrný. A na mnoha místech jsou pod tím podepsaní konkrétní lidé, členové Občanské demokratické strany, kteří budou znovu získávat v těch komunálních volbách důvěru skrze práci, kterou pro lidi odvedli. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Takhle ale budou mluvit i zástupci jiných politických stran určitě, že mají své starosty tam a tam a budou vám vyčítat, že ODS se neodstřihla explicitně od Petra Nečase a dalších. 

 Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


To není pravda, protože na mnoha místech jiné politické strany ty své lidi, své politiky, kteří reálně odvedli svou práci, nemají. To je první bod. A druhý bod. Já jsem pevně přesvědčený o tom, že jediný dobrý způsob, jak se můžeme odstřihnout tak, aby to bylo uvěřitelné, tak, aby to opravdu nebyla jenom nějaká proklamace, ale tak, aby to byla nabídka skutečně nové hodnoty, tak je to, že prostě budeme dělat dobře svoji práci, že budeme hájit zájmy svých voličů a že budeme dobře v jednotlivých městech a obcích a v parlamentu odvádět politickou práci. To znamená starat se o to, aby v městech byly opravené silnice, aby tam byly chodníky, aby ta obec či město poskytovalo pro lidi potřebné služby. A to si myslím, že se opravdu na mnoha místech daří, a byť to teď zastínily chyby minulosti, tak ale myslím, že i ty komunální volby nasměrují ten pohled k těm lidem, kteří v těch místech mají důvěru a kteří práci odvedli. 

 Zuzana ČERNÁ, redaktorka:


Na otázky Impulsu dnes odpovídal starosta Líbeznic u Prahy a místopředseda ODS Martin Kupka. Děkuji vám za rozhovor a někdy příště na slyšenou. 

 


Martin KUPKA, místopředseda strany /ODS/:


Také na slyšenou. 

 

 http://www.impuls.cz/clanky/2014/05/martin-kupka-ods-uz-ma-transparentni-ucet/

Mgr. Martin Kupka

místopředseda strany
starosta
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení