20. května 2014

Přijetí eura s volbami souvisí

Jan Zahradil odpovídal v online rozhovoru na otázky čtenářů Aktuálně.cz. Proč si ODS vybrala odmítnutí eura jako hlavní téma předvolební kampaně v provolbách? "Euro, jeho přijetí či nepřijetí, je významným evropským tématem, které si zaslouží pozornost zejména před volbami, kdy se veřejnost o EU zajímá," uvedl lídr kandidátky ODS Jan Zahradil v online rozhovoru s čtenáři Aktuálně.cz.

Často zazněl dotaz, proč si toto téma ODS vybrala, když europoslanci mají na rozhodování o euru malý vliv. "Evropský parlament by se vztahem ČR k euru musel zabývat v případě, že by se pro nás podařilo vyjednat výjimku z přístupové smlouvy, o což usilujeme. Takže ta souvislost je zřejmá," vysvětluje Zahradil.
 
A proč vlastně ODS tolik brojí proti přijetí evropské měny? "Stačí se podívat na Slovensko, tam se růst HDP po vstupu do eurozóny dokonce zpomalil. S tvrzením, že budeme někde "na ocase" zásadně nesouhlasím. Velká Británie, Dánsko, Švédsko také nemají euro - a jsou snad "na ocase"? Měli bychom už opustit onu šplhounskou mentalitu, že vždy a za každou cenu musíme být u všeho, co se v EU děje," dodává lídr kandidátky ODS.
 
 
Pane Zahradile, vzpomínáte si ještě na poslední parlamentní volby? Pokud mě paměť neklame, byla ODS dosud vždy jak pro EU, tak pro euro – a to je můj dotaz: je to tak? A jen dodám: ODS jsou pro mě takoví eurovlezdoprdelkové, omlouvám se za ten termín. Proto mě irituje, jak jste převlíkli kabát a když nyní vidím vaše velké bilbordy proti euru. Budu, jako i minule, volit Svobodné. Na převlíkače kabátů a stranu, která vyprodukovala lidi typu Nečas a Nagyová, zvědavá nejsem, v tomhle směru bylo dost experimentů.

Jsme pro členství v EU, nikoliv pro členství v eurozóně. Nicméně mě těší, že některé jiné strany - Svobodní např. - začaly v posledních letech opisovat z našeho původního evropského programu a inspirovat se jím. Je to dobré znamení, že kritické hodnocení evropské integrace, s nímž jsme přišli jako první, už není tabu.
 
 
 
Pane Zahradile, stejně nám přijetí eura v nejbližších letech nehrozí, tak proč tohle téma vytahujete?

Protože vláda hodlá dělat během příštích let nevratné kroky směrem k euru a v tom je jí zapotřebí zabránit.
 
 
 
Vážený pane Zahradile, všude se teď píše, že se vaše konzervativní frakce rozpadne nebo že oslabí, jak to vypadá? Děkuji za odpověď.

Ani se nerozpadne, ani neoslabí, ale naopak. Na tyto "prognózy" jsme zvyklí, objevovaly se už po našem založení. Prorokovali nám tehdy, že se rozpadneme to tří měsíců, pak do roka, nestalo se tak. Nestane se tak ani nyní.
 
 
Protože jste na otázku tohoto pořadu “Proč ODS nechce euro?” už jindy odpověděl, tedy že to bylo „účelové, potřebovali jste něčím zaujmout”), zeptám se Vás proč volit ODS, tedy Vás, lídra kandidátky, když se léta chováte amorálně, počínaje tím, když jste, s Klausem a KSČM jako jediní, ŠPINILI a POMLOUVALI poslaneckého kolegu, Ivana Pilipa a Jana Bubeníka, o jejichž osvobození z Castrova vězení usiloval celý svobodný svět, od papeže až po Kongres USA? I když jste je po jejich osvobození jim a Pithartovi, který se v Havaně snažil je vysvobodit, nakonec museli omluvit, zamlčel jste, že Eleonor Rooseveltovou založené Freedom Forum, které je na Kubu vyslalo, Vám stáží v Kongresu USA nastartovalo lukrativní kariéru “expert ODS na zahraniční politiku”. Máte vůbec nějaké skrupule? 
 
Volit mě můžete třeba proto, že jsem za 10 let v EP dokázal něco vybudovat, vytvořil jsem konzervativní frakci, nebál se plavat proti hlavnímu proudu, symbolizovanému evropskými lidovci a socialisty, prosadil v EP úsporná opatření a pracoval na vytvoření politického zázemí pro reformní proud v EP. Pana Pilipa jsem kritizoval a kritizovat budu nadále, pokud si to zaslouží - tento bývalý politik opravdu není mým šálkem čaje. Pokud jde o spolupráci s americkými institucemi, jsem rád, že se naší frakci podařilo navázat intenzivní spolupráci s republikány, s National Republican Congress a International Republican Institute, protože jsme stoupenci transatlantické spolupráce.
 
 
 
Vážený pane Zahradile, proč Vaše strana postavila svou kampaň na zachování koruny, když jste při vstupu do EU nevyjednali výjimku z přijetí eura, jako mají ve Velké Británii a v Dánsku? A stejně tak když jste protlačovali plán na příjetí eura v roce 2015 (informace jsou například na http://www.rozhlas.cz/zpravy/domaciekonomika/_zprava/688728)? Proč jsou z vás najednou „euroskeptici“, když jste předtím deset let provozovali prounijní politiku? Děkuji za odpověď.

Za prvé, Nečasova vláda nepodnikala žádné nevratné kroky směrem k euru ani se k tomu nezavázala v programovém prohlášení, jako tato vláda. Proto v té době výjimka nebyla třeba. Dnes je situace jiná, je třeba zabránit vládě v nevratných krocích směrem k euru a tlak na vládu je proto nezbytný.
Za druhé, doporučuji si vámi citovaný zdroj řádně prostudovat a nemást veřejnost nepravdivými údaji. Nikde se tam nepraví nic o závazném záměru ODS přijmout euro v roce 2015 - jde o rozhovor s bývalým ministrem Kocourkem, který v něm maximálně tlumočil svůj osobní názor.
O EU říkáme 10 let totéž, držíme jednu linii a k termínu "euroskepticismus" se nijak zvlašt' nehlásíme - je nám bližší termín "eurorealismus".
 
 
 
Jste pro legalizaci marihuany? Děkuji za odpověď.
 
Nikoliv pro legalizaci, ale v každém případě pro dekriminalizaci.
 
 
 
Dobrý den, minulý týden jste na "VIP chatu" mj. konstatoval, že přijetí eura přinese inflaci, znehodnocení úspor a dalších státem garantovaných příjmů (důchody). Proč takto oblbujete národ? nflace v eurozóně je blízká inflaci v ČR, navíc ČNB se snaží inflaci zvýšit. Opatření ČNB, kdy intervencemi znehodnotila kurz Kč, způsobila to, že došlo např. k devalvaci důchodů a růstu cen dovozů. Slovensko, které bylo před přijetím eura ve všech ekonomických ukazatelích pozadu, nás po přijetí eura dohání mílovými kroky a v některých ukazatelích nás již předběhlo. Strašení eurem byste měl vypustit, navíc europarlament, do kterého kandidujete, o této věci vůbec nerozhoduje!!! 
I
Doporučuji si prostudovat ekonomický vývoj na Slovensku v reálných číslech, ne se řídit mediálními titulky. Hospodářský růst, stejně jako příliv investic, byl na Slovensku nejvyšší PŘED přijetím eura. Po jeho přijetí se zpomalil. Navíc solidní ekonomický vývoj na Slovensku nezařídilo euro, ale reformní politika slovenských vlád v letech 1998-2006. Že přijetí eura vedlo nejen na Slovensku k růstu spotřebitelských cen, je neoddiskutovatelným faktem. Je třeba euro trochu "demytizovat", ne věřit všemu, co proevropský tisk, think-tanky a politici vypustí do světa.
 
 
 
Dobrý den. V EP jste již značně dlouhou dobu. Přestal jste být vnímán jako aktivní hráč české politické scény. Proč jste se rozhodl odmítnout, jako relativně nezkompromitovaná tvář, pomoci ODS v těžké době v domácím prostředí a hrnete se místo toho opět do EP, kam politik zapadne jak kámen do vody a pět let o něm není slyšet?? A dotaz s tím související. Kde bydlí vaše rodina? V Bruselu a má na Brusel nastavený život (děti školy, manželka zaměstnání atp.)?

Moje rodina zůstala v ČR, nikdy mě ani nenapadlo je tahat do Bruselu. Svou odpovědnost za budoucnost ODS jsem jasně vyjádřil svou kandidaturou na 1. místopředsedu ODS a odpovědnost za výsledek eurovoleb je toho součástí.
 
 
 
Proč odmítáte euro? Podle studií je prokázáno, že přijmutím eura by se zvýšil ekonomický růst (cca od 0,6 do 1,2 % HDP). Navíc, když budeme dělat problémy s eurem budeme v EU ,,na ocase".

Podle jakých "studií", mohu-li se zeptat? Ekonomických studií existuje celá řada. Jiné studie zase uvádějí, že ekonomický růst zvýšilo pouhé členství v EU a že vstup do eurozóny na to již nebude mít vliv. Stačí se podívat na Slovensko, tam se růst HDP po vstupu do eurozóny dokonce zpomalil. S tvrzením, že budeme někde "na ocase" zásadně nesouhlasím. Velká Británie, Dánsko, Švédsko také nemají euro - a jsou snad "na ocase"? Měli bychom už opustit onu šplhounskou mentalitu, že vždy a za každou cenu musíme být u všeho, co se v EU děje.
 
 
 
Proč je Vaším hlavním tématem Ne euro, když víme, že jeho přijetí je zatím v nedohlednu. To je pro Vás ten nejdůležitější hlavní problém?

Odpovím ještě jednou. Vláda hodlá činit nevratné kroky směrem k přijetí eura v ČR již během tohoto volebního období. Proto je třeba jí v tom zabránit.
 
 
 
Dobrý den, ODS si v roce 2010, tedy v době, kdy již bylo známo, že projekt eura je katastrofa, stanovila cíl přijetí eura v roce 2015. Nyní ODS tvrdí, že přijetí eura odmítá. Které z těchto prohlášení ODS je myšleno vážně a které slouží nebo sloužilo jen jako podvod na voliče?

Předpokládám, že citujete bývalého ministra Kocourka, jehož výroky z roku 2010 se objevily v posledních dnech na serveru našich politických konkurentů. Především to nebylo stanovisko ODS, za druhé bývalá (Nečasova) vláda nečinila žádné kroky k přijetí eura v ČR. ODS nikdy neprosazovala přijetí eura v ČR v roce 2015, naopak celostátní kongres ODS dvakrát deklaroval, že o euru v ČR požaduje referendum. Držíme tedy stále stejnou linii.
 
 
 
Dobrý den, pane Zahradile, jsem dlouhodobý volič ODS, ale nyní s vámi končím. V roce 2010 jste nám slibovali, že euro budeme mít do roku 2015. Svůj slib jste nedodrželi a ještě teď jste zcela obrátili... A já se ptám proč nedodržujete své volební sliby?

Nemáte pravdu. Odpovím na tuto námitku dnes již potřetí, s trpělivostí sobě vlastní. Předpokládám, že citujete bývalého ministra Kocourka, jehož výroky z roku 2010 se objevily v posledních dnech na serveru našich politických konkurentů. Především to nebylo stanovisko ODS, za druhé bývalá (Nečasova) vláda nečinila žádné kroky k přijetí eura v ČR. ODS nikdy neprosazovala přijetí eura v ČR v roce 2015, naopak celostátní kongres ODS dvakrát deklaroval, že o euru v ČR požaduje referendum. Držíme tedy stále stejnou linii.
 
 
 
Pane Zahradile, kdy přestanete poučovat lidi, co by měli. Vy to opravdu necítite, že nikdo normální dneska nemůže volit ODS, už jste opravdu tak odtržený od reality normálniho života. To, co jste napáchali, nepůjde už spravit.

ODS byla trvalou součástí politického života v ČR posledních 20 let a já nepochybuji, že jí bude i nadále. Liberálně-konzervativní stranu s realistickým pohledem na EU česká politická scéna potřebuje. Žádná jiná taková strana než ODS tady dnes není.
 
 
 
Jak je možné, že slovenská ekonomika s eurem roste a jde dopředu? Jak je možné, že naše ekonomika v období krize na tom byla v rámci eurozóny velmi špatně, přestože máme naši korunu a ne euro?

Slovenská ekonomika nerostla díky euru, ale díky dobré reformní politice slovenských vlád v letech 1998-2006, které položily základ ekonomickému úspěchu. Naopak se dá prokázat, že po přijetí eura se jak ekonomický růst, tak příliv investic na Slovensko zpomalil.
 
Vážení čtenáři, moje hodina uplynula - děkuji vám za všechny dotazy, které jsem se pokusil zodpovědět co nejlépe. Nezapomeňte přijít k volbám, máme volební číslo 20. Nashledanou.
 
Ing. Jan Zahradil

lídr kandidátky ODS pro volby do Evropského parlamentu
1. místopředseda strany
předseda poslaneckého klubu EP