Interview ČT24
25. dubna 2013

Bohuslav Svoboda: Interview ČT24

Hostem diskusního pořadu ČT24 byl primátor hl. města Prahy a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda.


Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Dobrý večer. Proč je politická půda v hlavním městě tak horká? Pražské koalici ODS a TOP 09 vážně hrozí krach. A aby toho nebylo dost, dnes jsme se dozvěděli, že zastupitelstvo hlavního města opouštějí dva známí politici ODS Milan Richter a Boris Šťastný a ten navíc s velmi hlasitou a razantní kritikou primátora, jeho spolupracovníků a jeho vlády v hlavním městě. Primátor Prahy a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda je hostem dnešního Interview. Primátor hlavního města Prahy Bohuslav Svoboda. Dobrý večer.

 

Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Dobrý večer. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Nějak vám ta pražská koalice ODS a TOP 09 nefunguje. Co se to u vás děje? 

Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Já si nejsem jist, že nefunguje. My jsme dneska měli zasedání rady. Další pokus o odvolání primátora se nezdařil, koalice ho jednohlasně smetla. Pokus o to zablokovat tisky, které jsme tam měli, nevyšel, všecko jsme prohlasovali. To není, že nefunguje koalice, to vláda má větší problémy. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

To, že jeden partner ze dvou vážně uvažuje o odstoupení. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Který? 


Bohumil KLEPETKO, moderátor:

TOP 09. 


Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:
 

Ano? To určitě ne. 


Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Má se vyjádřit do pátku. 


Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Nic takového. My jsme vyvolali koaliční jednání, my ODS jsme vyvolali koaliční nebo dohadovací jednání na téma parkovací zóny a organizační řád magistrátu. A to je jediný problém, který řešíme. Věcný, technický problém je, jak bude magistrát fungovat. Je mi líto. 


Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Jestliže lidé z TOP 09 říkají, že se do pátku rozhodnou, jestli koalice bude pokračovat, tak to na takovou idylku, jak ji popisujete, nevypadá. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Mně nic takového neříkali. Mně nic takového neříkali. Mohl byste říct, to mně neřeknou, ale myslím si, že TOP 09 i my dobře víme, že žádná jiná koalice v Praze možná není. Nedovedu si představit jinou fungující transparentní koalici než tu, kterou máme. Můžeme mít proti sobě řadu výhrad, můžeme mít řadu problémů, ale víme, že jestli chceme něco v Praze dokázat, musíme to dělat spolu. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Máte, nebo nemáte situaci pod kontrolou, plně pod kontrolou? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Situaci plně pod kontrolou, to jsou taková zvláštní slova. Já jenom říkám, že pražská koalice funguje a bude fungovat. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A když se vás ptám, jestli máte situaci pod kontrolou, odpovíte? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Odpovím ano, ten pojem nepatří do politiky plně pod kontrolou, protože politika... Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Primátor hlavního města, předseda pražské ODS bych předpokládal, že řekne: ano, situaci mám pod kontrolou. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:


Já jsem to řekl. Jenom vám říkám, že tento pojem do politiky nepatří, ale mám. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Nicméně to, že se veřejně mluví o možném rozpadu pražské koalice a nejen to, jak jsem říkal v úvodu, že vaši loď opouštějí dva známí politici ODS, to úplně nevypadá na to, že byste situaci pod kontrolou měl, přinejmenším jako předseda pražské ODS. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ano, zastupitelstvo opouštějí Boris Šťastný a Richter, starosta z Prahy 10, oba dva jsou z Prahy 10. Jsou to lidé, jejichž ztráta v zastupitelstvu nebude nijak vidět, stejně hlasovali vždycky proti rozhodnutí zastupitelstva. Jsou to lidé, kteří byli zvyklí na jiné pořádky, na ty staré pořádky, jako to kamarádíčkování, kde všecko fungovalo jiným mechanismem. A ten transparentní, to transparentní fungování v nové koaliční radnici jim prostě nevyhovuje. Já tomu rozumím, já to chápu a bylo to jejich rozhodnutí. Nedokážou v tom prostředí existovat. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Pokud v jejich případě nejde o takový odchod na způsob odchodu Marka Šnajdra a Ivana Fuksy ze sněmovny, že zkrátka se té většinové ODS za příslib nějakých kompenzací prostě odklidí z cesty, když s vámi tak úplně neladí, jak popisujete. Není to tento způsob? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Určitě ne. Doporučil bych podívat se, kdo za ně nastoupí do zastupitelstva. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Zastoupí za ně pan Bohumil Zoufalík například, což je tedy místostarosta Prahy 10. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ano. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Takže si asi moc neoddechnete, protože to je člověk Milana Richtera. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Čili je to jenom ukázka toho, že ten příklad s Fuksou není, není ten správný, který by byl v tomto případě použitelný. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Je pravda, že ve svém dnešním rezignačním projevu vás a poměry vašeho vedení dnes tedy Boris Šťastný velmi kritizoval. I těmito slovy: Boris ŠŤASTNÝ, poslanec; odstupující pražský zastupitel /ODS/ (záznam):
 
To, co jsem voličům já a občanští demokraté před komunálními volbami 2010 sliboval, není to, co se dnes děje na pražském magistrátu. Město je zmítáno nekompetentním vedením, obrovskou mírou netransparentnosti, klientelismem a já odmítám dále nést politickou odpovědnost za tyto věci. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Nekompetentnost, netransparentnost, klientelismus. To jsou velmi vážná slova na vaši adresu. Lže snad Boris Šťastný, když toto říká? Přece musí mít nějaký důvod, aby toto říkal. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Obávám se, že ano. Obávám se, že nemluví pravdu. Když se podíváte na naše webové stránky, na moje webové stránky... 


Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A vy si dovolujete? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Dovolil. Na moje webové stránky, zjistíte, že všechno, co děláme, je všude zveřejňováno, publikováno. Nikdy předtím to tak nebylo. Máme rozklikávací rozpočet, každý se může podívat na poslední tužku, kterou si pořídíme, to není pravda. To, co on říká, je skutečně stížnost někoho, kdo miloval jiné, staré pořádky a já pevně věřím, že takové pořádky, o kterých hovoří, se na pražskou radnici už nikdy nevrátí. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

On o té situaci na pražské radnici, o tom jak koalice ODS a TOP 09 funguje jako, abych tedy znovu citoval: "O nefunkčním svazku, ve kterém se vede gerilová válka." A když tak sledujeme ten poslední vývoj, tak ten jakoby mu dával za pravdu. Jakou válku tam vedete? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Znovu opakuju, vedeme válku meritorní o zásadní věci. Pochopitelně, chcete-li prosazovat něco nového, musíte počítat s tím, že lidé z těch starých pořádků s tím budou nespokojeni. Budou to kritizovat, budou používat silná slova, budou používat urážlivá slova. A to nic nemění na tom... Bohumil KLEPETKO, moderátor:

O jakých starých pořádcích mluvíte? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:
 

Že to, co fungovalo na pražské radnici předtím, než jsme na ni přišli. Věci, které se dohadovaly mimo hlavní jednání, které se dohadovaly v pozadí radnice, věci, které byly řízeny lidmi, kteří vůbec na radnici nebyly. To všechno jsou věci, o kterých vy opakovaně mluvíte. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Jakými lidmi byly ty věci řízeny? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ale tak můžeme si říkat, jestli to je pan Janoušek nebo jestli to je pan Hrdlička, to je úplně jedno. Ta otázka je irelevantní. Podstatné je to, že to tak bylo. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Ale ta otázka je podstatná. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

A teď to tak není, to je podstatné. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Čili za tyto lidi mluví Boris Šťastný, když mluví tak, jak mluví. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Za tyto lidi mluví Boris Šťastný tak, jak mluví, ano. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A proč říká, že se vidí jako disident uvnitř pražské ODS? Má k tomu důvod i vy ho tak vidíte? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Já ho tak nevidím. Na jednu stranu musím přiznat, že to je člověk, který skutečně říká své názory a nebojí se je říkat. Je to mnohdy velmi diskutabilní to, co říká. Na druhou stranu není disident, je poslanec, je předseda výboru, má své zázemí, má svoji funkci a má možnost se v politice realizovat. Na tu radnici mnoho nechodil, ale to nevadí. Čili není to disident. Disident není poslanec, není předseda výboru, není někdo, kdo kdykoliv může veřejně vystoupit a své názory veřejně proklamovat. To není v tom slovu disident schováno. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

On dnes řekl hodně vážných slov i konkrétně na vaši adresu. Například: "Nesliboval jsem voličům rozdělování tučných fleků v městských firmách. Odmítám za to nést odpovědnost," řekl taky Boris Šťastný. Jaké tučné fleky v městských firmách se v radě hlavního města, v radniční koalici rozděluje? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Pokud se podíváte na tu, co dělám já, zjistíte, že jsem člověk, který žádnou funkci v žádné firmě nemá. Úplně stejně to vyžaduju po všech svých radních a nikdo z nich není v představenstvu firem, tak jak to bylo v té době minulé. Lidé, kteří jsou v zastupitelstvu, pracují jenom v dozorčích radách. A v dozorčích radách vykonávají právo akcionáře, tedy právo, které patří hlavnímu městu Praze. Je to normální standardní systém, který funguje po celém světě. Neboli od okamžiku, kdy jsem nastoupil do funkce primátora, dosáhli jsme toho, že nikdo říkám, není členem představenstva v žádné firmě. Pokud je v nějaké firmě, taky v dozorčí radě, která kontroluje funkci té firmy a v tom německém modelu vykonává tedy nebo realizuje práva akcionáře. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

On Boris Šťastný nemluví jen o vás, o radních, ale mluví i o dalších postavách, které se kolem vás pohybují a jejich vlivu. Říká: "Každý ví, že pan Hanč chodí po městě, obíhá média, diskutuje s podnikateli. Ten člověk je tady posazen na naprosto netransparentní pozici, není zaměstnancem magistrátu, on nemá nějaký status na základě poradenství, možná na živnostenský list na základě švarcsystému. Všichni vrabci na pražských věžích si štěbetají o vlivu pana Hanče. Já jsem se neúčastnil těchto věcí za éry pana Janouška a odmítám se jich účastnit za éry pana Hanče." Řekl dnes Boris Šťastný. Kdo je pětadvacetiletý Marek Hanč? Podle Borise Šťastný váš novodobý Roman Janoušek. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Pan Hanč není novodobý Janoušek, pan Hanč je člověk, který dělá mého osobního poradce v oblasti médií a komunikace. Dělá to velmi dobře, je to velmi schopný člověk. Samozřejmě lidem, jako je Boris Šťastný, velmi vadí. Ale věřte mi, že já v mém věku už těžko budu řízen pětadvacetiletým, s prominutím, klukem. To skutečně takové věci nefungují. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Ale aby v tom bylo jasno, v jakém pracovním vztahu je na pražském magistrátu? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Byl naším zaměstnanec do prosince loňského roku, od ledna letošního roku pracuje na smlouvu jako můj osobní poradce. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A to jeho jméno se opravdu vždy někde objeví tak trochu podivně. Například když bývalý ředitel pražského dopravního podniku Martin Dvořák, obviněný z manipulace zakázky na prodej jízdenek. Vinu za konstrukci tohoto obvinění dává lidem kolem vás a jmenovitě panu Hančovi, muži, který tak trochu záhadně sedí v dozorčí radě uhelné elektrárny ČEZ ve Varně. Jak jste ke spolupráci s tímto člověkem přišel? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Já jsem s ním začal spolupracovat v době voleb, kdy mně dělal mediálního poradce, znám ho tedy od dob voleb do pražské komunální politiky. A znovu opakuji, je to velmi kvalitní a schopný člověk. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A někdo vám ho doporučil? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Bylo by to žertovné říct, že Boris Šťastný, ale bylo by to tak. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Opravdu? Vůbec ta situace kolem pražského dopravního nebo skutečně Boris Šťastný vám doporučil? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Samozřejmě. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Vůbec ta situace kolem pražského dopravního podniku, když už jsem se jí dotkl, ta je teď jaká? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Situace kolem dopravního podniku je taková, že všechny ty změny, které byly nastartovány pod ředitelem Lichem, vlastně se přestaly dál vyvíjet, ty problémy pokračují dál. Dopravní podnik má celou řadu ekonomických problémů. Myslím si, že ten jeho management v současné době nepracuje tak, jak bychom si přáli a samozřejmě je to otázka toho, jak se k tomu zachová dozorčí rada, jak bude dál ten vývoj vnímat. Já v tuto chvíli konstatuji, že dopravní podnik pod vedením ředitele Liche nastartoval některé změny, vyměnil některé osoby, začal měnit smlouvy nebo aktualizovat ty smlouvy a že celý ten proces se zastavil. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A co s tím? Je to podnik hlavního města, takže co s tím budete dělat? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Je to podnik stoprocentně vlastněný hlavním městem. Také ta tématika dopravního podniku je v současné době velmi intenzivně komunikována námi koaličními partnery a hledáním toho řešení. A jistě využijeme všech svých pravomocí, které jsou dány tím, že máme své zástupce v dozorčí radě a tím, že jsme jako rada, jsme valná hromada tohoto podniku, čili všechna práva akcionáře využijeme k tomu, abychom tento stav současný v nějaké podobě znovu se pokusili napravit. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Ale máte sílu vůbec do toho nějak zasáhnout, jestliže i v této věci jste byl třeba v radě přehlasován? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ta věc, která se odehrála před tím rokem, je dneska už vnímána jako chyba, že informace, se kterými pracovala ne rada, ale dozorčí rada, byly informace nepřesné a nesprávné. Myslím si, že ta situace už by se dneska neopakovala. Posunuli jsme se dál. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Čili budete mít v radě hlavního města nebo celém zastupitelstvu většinu pro další zásah v pražském dopravním podniku? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Pokud se v koaličním jednání dohodneme na tom, že tento zásah je potřebný, ano, budu. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Pokud se v koaličním jednání dohodneme. Ale vy jste říkal, že ten většinový názor už je dneska pro vás příznivý. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

My jsme koaliční partneři. My jsme koaliční partneři, máme nějaký většinový názor, ale já nemohu za oba dva koaliční partnery říkat zásadní stanoviska, která ještě nebyla formulována. To jsem nikdy nedělal a neudělám. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A za ODS? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Za ODS mohu říkat, že ODS bude chtít tuto situaci řešit. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Nějakými personálními změnami tedy ve vedení, v managementu? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Bude se snažit změnit současnou situaci dopravního podniku. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Za cenu personálních změn? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ta cesta těch změn může být cesta personální, může být cesta smluvních změn. Těch možností je celá řada a my se samozřejmě pokusíme najít tu nejvýhodnější nebo nejvhodnější variantu. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Kauza Opencard. Prakticky celá rada hlavního města, až na jednu členku, která nebyla na té příslušné schůzi, tak tedy celá rada včetně vás primátora je policií obviněná z toho, že jste řádně nespravovali svěřený majetek, když jste firmě Haguess bez řádné soutěže přidělili zakázku na pokračování projektů s tím, že na provoz systému už měla licenci a pokud byste vybrali jinou firmu, ta dosavadní investice ve výši asi jedné a čtvrt miliardy korun by přišla vniveč. Na tom i teď trváte? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Já trvám na tom, že celá tato konstrukce, kterou tady říkáte, je špatně postavena. Je to také důvod, proč jsme podali stížnost proti tomu, proč jsme podali žalobu. Prostě proto, že toto všechno není pravda. My jsme neudělali žádné netransparentní řízení. My jsme prostě pokračovali v tom, co bylo nasmlouváno dávno před námi v roce 2006, 7 v koalici ČSSD. ODS se otevřel tento program a stále pokračuje dál. Opencard stála řádově okolo miliardy a v okamžiku, kdybychom nezískali možnost získávat další karty od firmy Haguess, tak by celá tato částka byla vyhozená z okna. Proto jsme přistoupili k tomu, že jsme prodloužili trvání té smlouvy s tím, že jsme si jasně definovali dobu, do kdy připravíme změnu toho systému nebo předěláme ten systém tak, aby byl pro nás akceptovatelný i v té budoucnosti, ne v té konkrétní situaci. A pravda je taková, že smlouva, která je uzavřena s firmou Haguess, je smlouva, která jí dává absolutní autorská práva a není žádná možnost, jak pokračovat v současném Opencard a vynechat firmu Haguess. Máme na to právní stanovisko, máme na to znalecké posudky. Bohužel policie se tím nezabývala a vzala si za základ znalecké posudky víc než sporné. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Vy mluvíte o autorských právech, ale co licenční právo nebo neboli neměla ta současná koalice čas 2 roky třeba na to, abyste dojednali změnu licenčních podmínek tak, aby zásah do tohoto díla možný byl? 


Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ano, my jsme dojednali celou řadu změn licenčních podmínek, například můžeme to provozování dělat sami nebo ho svěřit někomu jinému. To jsou naprosto zásadní změny, které nám dávají možnosti. Jediné, co nemáme, jsou autorská práva, nejsme schopni nebo nemůžeme zasáhnout do toho, do toho systému. Nemůžeme měnit to programové zadání a to je to, oč se teď jedná. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Když říkáte, že jste museli pokračovat v tom, co bylo nastaveno za předchozí koalice v letech 2006 až 2007, tak si poslechněme názor tehdejšího primátora Pavla Béma. Pavel BÉM, bývalý pražský primátor; poslanec /ODS/ (záznam): 

V této chvíli to šetří orgán činný v trestním řízení. My mu do toho nemáme co mluvit, nechme jej pracovat. Uvidíme, k jakým závěrům dojdou. Ať dojdou ale k jakýmkoliv závěrům, tak znovu já říkám, toto takovou nehoráznost já bych si nikdy nedovolil. Za druhé, je to extrémně nevýhodné pro hlavní město Prahu a extrémně drahé. A za třetí, to je další krok, který už tak pošramocenou kredibilitu té Openkarty demontuje. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Jeho slova extrémně nevýhodné, nehoráznost, kterou on Pavel Bém by si nikdy nedovolil. Co tomu říkáte? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Dneska předkládala paní radní Vorlíčková informaci o Opencard se všemi čísly, která tam jsou, kolik stála a kolik stojí teď, kolik se ušetřilo. Ten materiál zase bude volně k dispozici a já skutečně prosím všechny občany Prahy, ať si to přečtou, ať vědí, kdo tady mluví pravdu a kdo používá silné, expresivní výrazy, aniž by ty expresivní výrazy byly pravdivé. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Můžete to tedy vyčíslit, co projekt Opencard dosud přinesl? Jaká pozitiva, kolik stál? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Projekt Opencard jako zásadní pozitivum tedy přinesl možnost fungování dopravního podniku nebo dopravních služeb bez potřeby kupovat papírové jízdenky. Přinesl určité výhody v možnosti předplácení, v nakupování SMS jízdenek. Přinesl nějaké možnosti, že tou Opencard se může platit v nějakých muzeích. Je pravda ta, že takovéto karty mají být polyfunkční, že tam nemá být jediná funkce té jízdenky, že tam mají být jiné funkce. Také je pravda, že Oyster, tedy karta londýnská, která se dneska považuje za nejlépe fungující, se do té podoby od obyčejné jízdenky k tomu, co dělá dneska, dostávala 10 let. Ono to není tak úplně jednoduché. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A taky to tam stálo tolik peněz a víc? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Taky, taky. Stálo to čtyřnásobek toho, co měli původně naplánováno. To všecko je dohledatelné, je to všechno ve veřejných zdrojích. A já bych velmi, velmi doporučoval každému, ať se s tím seznámí. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Ještě je taková věc, proč jste si nenechali vypracovat znalecký oponentní posudek, tak jak to mělo být uděláno podle rozhodnutí rady? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

A co by ten znalecký posudek dělal, když máte jednu jedinou firmu, od které to můžete koupit? Na co by byl, co by řešil? Jestli ta firma je dobrá, nebo špatná? Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Třeba by ukázal, že není nutné to firmě Haguess tuto smlouvu další dát? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

To, jediné, co nemůže ukázat, je, že jí to nemusíme dát. To je naše politické rozhodnutí, jestli chceme vyhodit jednu miliardu, nebo pokračovat dál. A když máte analýzu právníka, který vám řekne, že žádná jiná firma nesmí zásah do karty udělat než firma Haguess. Na co byste si bral znalce na znalecký posudek? To se dělá, když máte více možností a vybíráte z více možností, pak si necháte dělat posudky, co je výhodnější a lepší. Tady to je naprostý, ale naprostý nesmysl a stále se s tím operuje, ale není to k ničemu. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Čili jste tu další zakázky bez soutěže firmě Haguess přidělili i přesto, že jste věděli, že cena přesahuje původně plánovanou hodnotu? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ne, ta cena je podstatně nižší, než byla předtím. Znovu říkám, všechno to visí a bude viset na našich webových stránkách. Všecky ty číslovky si tam můžete najít. Jestli někdo říká, že ta karta je dnes dražší, nemluví pravdu. Nemluví pravdu. A já nebo my to můžeme doložit konkrétními reálnými čísly, ne expresivními výrazy.

 

Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Čili policie nemluví pravdu podle vás? Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ano, v tomto případě nemluví pravdu. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Je na vás podané trestní oznámení. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Tak jsem se konečně dočkal po x letech života. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

I vy jste podali trestní oznámení. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ano. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A žádost o přezkoumání postupu policie. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Ano. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

A dnes je tedy trošku další vývoj, a sice ten, že státní zástupkyně stanovila opatrovníka, který má v případu hájit zájmy Prahy a je to takříkajíc proti vaší vůli a i proti tomu chcete podat stížnost. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

To jsme už podali. To jsme už podali. Podali jsme takzvanou blanketní stížnost a její zdůvodnění jsme si vyžádali 14 dní, abychom to udělali. Víte, opatrovník, to je zvláštní pojem. Opatrovník se přiděluje lidem, kteří jsou zbaveni svéprávnosti, ale žijí někde na nějakém lůžku a nic nemohou. Nebo se přiděluje malému dítěti, které nemá zákonné zástupce. Hlavní město Praha není ani nesvéprávné ani nezletilé dítě  bez rodinných příslušníků. Z tohoto pohledu je opatrovnictví věcný nesmysl. Také v tom, co jsme dnes podali, je naprosto jasná formulace toho, že město je svéprávné, že má své představitele, které jsou za ni schopni jednat a že tedy s opatrovnictvím jako takovým pojmem vyslovujeme zásadní nesouhlas. To je usnesení, jednomyslné usnesení, které jsme schválili. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Na závěr mi, pane primátore, stručně řekněte, proč je pořád kolem pražského magistrátu tak rušno? Proč je tam tolik problémových míst? Jednou je to Opencard, podruhé tunel Blanka. Bohuslav SVOBODA, pražský primátor a předseda pražské ODS:

Pane redaktore, je to hrozně jednoduché. My jsme skutečně jako první v této zemi začali dělat transparentní politiku. Zrušili jsme všecky kamarádšofty, všecky vazby, všecky kšeftíky a kšefty. To je pochopitelně věc, která možná někomu vadí. Ta transparentnost, kterou děláme, je skutečně, není nikde jinde v České republice na takové úrovni provedena. Nikdo nedělá elektronické aukce, nikdo nedělá rozklikávací rozpočet. Všechno je u nás dohledatelné. A to je to, co vadí, a proto je okolo toho takový rozruch, protože se někdo chce dostat do té původní situace a zase mít z radnice dojnou krávu. Bohumil KLEPETKO, moderátor:

Pane primátore, já vám děkuji, náš čas vypršel. Děkuji, hezký večer. I vám, vážení diváci. 

Doc.MUDr. Bohuslav Svoboda, CSc.
primátor hl. m. Prahy
předseda regionálního sdružení
člen výkonné rady

Více o autorovi