Události, komentáře

15. dubna 2013
Události, komentáře

Hostem komentovaných událostí ČT byl předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda.

Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ve studiu teď vítám poslance ODS Marka Bendu a senátora ČSSD Jiřího Dienstbiera, syny předních československých disidentů Václava Bendy a Jiřího Dienstbiera staršího. Pánové, dobrý večer ještě jednou. 

Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Hezký večer. 


Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

Hezký večer. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane Bendo, je na místě obava tedy o budoucnost ústavu, obava z ovládnutí archivu, nebo je to hysterie a pokus posílit preference ODS v těžké době? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Já myslím, že ta obava je jednoznačná, tu obava zdaleka nevyjadřuje jenom ODS, tu vyjadřují historici zdejší, zahraniční. Jak jsme teď slyšeli, tak se o tom zjevně zajímá kromě evropské platformy pro potírání totalitních režimů... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

No jo, to ano, ale může to být mediální obraz? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Jestli se tedy Madeleine Albrightová nebo Joachim Gauck zajímali i na základě mediálního obrazu, pak je to, pak je to zvláštní. Evidentně to je prostě snaha ten ústav naprosto destabilizovat. To, co se tam odehrává, já když jsem poslouchal pana Jelínka, který tady sedí a s naprostým jako cynismem vykládá, jak porušují zákon v jednom bodě za druhým, že už mají samozřejmě dohodnuto, samozřejmě mají jasno, výběrové řízení bude za, za rok, ale za to teda jednu osobu si nějakou vyberou, která se zatváří, že přinese nějakou koncepci... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane Bendo, ale víte, co podle kritiků je Jiří Dienstbier jedním z těch, kdo má stát za tou snahou... Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

No samozřejmě. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

... rozložit ústav, získat klíče k archivu. Pan Dienstbier je tady. Je to myšleno vážně, syn disidenta? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

To já bohužel, bohužel musím říct v tomto případě se smutkem, ale říkám, já to myslím naprosto vážně. Ano, jeho lidé tam přicházejí. Lidé, kteří dělali v jeho volebním štábu, ať už Michal Uhl, ať už /souzvuk hlasů/ ... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ale chtějí rozložit ústav a chtějí ovládnout archiv podle vás? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Se snaží tu instituci prostě zablokovat a zlikvidovat. Já myslím, že jí ani nechtějí ovládnout, protože nemají schopnosti na to jí ovládnout. Nemají lidi na ty ... oni jí prostě jenom zničí a ta instituce přestane plnit své úkoly. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Tak, pane Dienstbiere, sociální demokraté, tedy hlavně vy a poslanec Zaorálek jste se opřeli do dění v ústavu, v radě máte lidi, kteří jsou napojeni na ČSSD, Michal Uhl pro vás pracoval na volebních kampaních. Divíte se tomu, že vám mnozí teď vyčítají, že rada s takovými lidmi pracuje na vaši sociálnědemokratickou objednávku? Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

Jsou to samozřejmě naprosté nesmysly to, co šíří Marek Benda, Petr Nečas. Já jsem to nazval hodně expresivně, není to můj originální termín, pravicovým bolševismem a to v tom smyslu, že tady v minulosti za komunistické vlády byla snaha interpretovat historii jediným možným způsobem. Teď sledujeme to samé, ale z druhé strany. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Vy jste nestáli o odvolání Daniela Hermana? Byla to náhoda, že se to stalo až poté, co byli zvoleni noví členové napojení na ČSSD? Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

ODS, ne, ODS tady vytvořila tuto instituci, doopravdy má v genetickém základu cosi špatně, protože je tam ten ... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Tak v tom ČSSD pokračuje. Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

No nám nic jiného nezbývá, protože ten zákon takový je. ODS si to vytvořila jako nástroj. Já jsem uváděl ten příklad, kdy oni tuto instituci využívali k likvidaci politických protivníků a nikoli k k nějakému historickému bádání... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Mluvme teď o vás, pane senátore, a já se ptám na to, jestli je náhoda, že se odvolání Daniela Hermana odehrálo až poté, co byli do rady dovoleni buď členové ČSSD nebo lidé napojeni na ČSSD, protože před chvílí tady pan Lukáš Jelínek řekl, že ten záměr senátorů, politiků se potom jaksi záhadou sešel s představami radních? Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

Sama jste mě uvedla jako syny z disidentské rodiny. Já nemám žádný sentiment k tomu režimu, který tady byl před rokem 89, otce mi zavřeli na 3 roky ve stejném procesu, ve kterém zavřeli otce Marka Bendy za takzvané podvracení republiky, což tehdy byla skutková podstata trestného činu. Stejně tak, když jste tady mluvila o radě, v radě není žádná levicová většina dneska. V radě je námi levicovým Senátem znovu zvolená Naděžda Kavalírová, která mimo jiné, pokud tady někdo mluví o politizaci, jako jediná z členů rady chodí na tiskovou konferenci jedné konkrétní politické strany a to ODS, žádný další radní to nedělá. Je tam Petruška Šustrová, kterou by těžko někdo označil za levicově orientovanou... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ano, všichni víme, kdo v ústavu rady zasedá. Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

... je tam, je tam paní Benešová, kterou navrhovala TOP 09 a pak jsou tam 2 lidé, kteří byli zvoleni jako lidé blízcí sociální demokracii, to já nijak nezapírám, jsou to pánové Jelínek a Bureš. A je tam Michal Uhl, kterého známe stejně dlouho já jako Marek Benda... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ano, takže pane Bendo, z čeho, z čeho tedy máte... Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

… jehož rodiče byli v součtu zavřeni na 11 let a jeho dědeček na 7 let, takže ... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Ano, to já jsem říkala i já v tom úvodu. Z čeho tedy máte obavu, pane Bendo, že levice v uvozovkách ukradne ústav i s archivem StB? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Že ho absolutně, absolutně zdestabilizují. Oni na to nemají. Výběr paní Foglové ukazuje, že to má řídit Petruška Šustrová. Oni vůbec nemají v žádném případě na to... Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

Pravicová Petruška Šustrová slouží levici podle Marka Bendy... Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ano. Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

... k destabilizaci a likvidaci ústavu... Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Petruška Šustrová nikdy nebyla... Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

... to je přeci naprostý nesmysl. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Nechme, prosím, domluvit pana Bendu. Pane poslanče, jaké tedy máte důkazy toho, že skutečně jde o zablokování a o destabilizaci, popřípadě zánik toho ústavu? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Protože tam vyhazují úplně každého. Počkejme 2, 3 dny, co se bude odehrávat dále. To, že zaútočí na Hermana, který byl i Petruškou Šustrovou před 3 lety vybrán jako kompromisní kandidát v řádném výběrovém řízení, aby zklidnil situaci po údajně příliš pravicovém Pavlu Žáčkovi a okamžitě po příchodu ho odvolají, že odvolají Eduarda Stehlíka, bývalého šéfa, šéfa Vojenského historického ústavu, naprosto respektovanou osobnost, že se seberou všichni členové Vědecké rady a řeknou odcházíme, že tady máme petice desítek disidentů levicového i pravicového zaměření, kteří říkají - prosím vás nedělejte to, tak to ať se na mě Jiří Dienstbier nezlobí, ale neměl si chodit k těm komunistům si žádat o ty hlasy pro prezidentskou volbu. Tam je přece začátek problému... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane senátore, není toto známka, není toto známka toho... Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

To s tím, to s tím vůbec ... Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Samozřejmě, že je. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

... že se skutečně v radě a v ústavu děje něco špatně? Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

To s tím, to s tím vůbec nesouvisí. ODS, která je na hranici zániku, tak je hysterická, sahá po poslední kartě, po posledním argumentu, který jí zbývá a to je antikomunismus. Já chci zdůraznit, že já chci ... Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Kdybyste ty kroky nedělali, tak přece nemám po čem šahat. 


Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

... já chci zdůraznit, že ani já, nikdo z vedení sociální demokracie, ani ze senátorského klubu ČSSD nejednal se zástupci komunistické strany a ÚSTR. To je naprosto vyfabulovaná záležitost. Já jsem zdůrazňoval a myslím si, že ty argumenty jsou poměrně pádné, že nemám žádný důvod mít sentiment k minulému režimu. Nám jde o jedinou věc, aby, aby ten ústav... Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pane poslanče... Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

... nám jde o jedinou věc, aby ten ústav přestal být politickým nástrojem k politickému boji, ale aby se stal skutečně nestrannou institucí, která bude ze všech hledisek bádat v oblasti moderní historie. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:
Pane poslanče, ano, navrhnete tedy novelu v tom slova smyslu, aby Senát neschvaloval radní, protože pokud je míněno vážně odpolitizování celé té situace ústavu, tak toto by bylo opravdové řešení? Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Ale tady nejde vůbec o politizování. To jako jestli někdo vztahuje svůj puč v ústavu pod slova o odpolitizování, tak já říkám, je to prostě puč, ať ho nazývá pejskem. Jako to se na mě nezlobte, to tady nejde o žádné odpolitizování. Tady jde o to, že se to snaží ovládnout sociální demokracie a ještě naprosto nelegitimně. Kdyby přišli s tím - my jsme chtěli jiný zákon, představujeme si, tak jak říká Michal Uhl, že se má zkoumat úloha ženy za normalizace nebo podobné pitomosti, tak ať přijdou a předloží jiný zákon. Ale zatím máme tento platný zákon, který schválila většina v Poslanecké sněmovně, ne ODS, který řekl, že se budou zkoumat totalitní režimy. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Pánové, já vám děkuji. Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

Jediný požadavek na členy rady z naší strany v Senátu byl... Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:
 

Že budou poslušní. Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

... aby zajistili nestrannost v ústavu. Žádné jiné zadání a požadavky jsme na ně neměli. Daniela DRTINOVÁ, moderátorka:

Děkuji vám. Děkuji vám za účast v této diskusi, na shledanou. Jiří DIENSTBIER, senátor a stínový ministr spravedlnosti /ČSSD/:

Na shledanou. Marek BENDA, předseda poslaneckého klubu ODS:

Na shledanou. 

 

Marek Benda

předseda poslaneckého klubu PČR
člen místní rady
člen oblastní rady
místopředseda regionálního sdružení