Události, komentáře: Evropa a Vrbětice
28. dubna 2021

Pavel Žáček: Události, komentáře: Evropa a Vrbětice

(ČT 24 ) Kauza Vrbětice pohledem Evropského parlamentu. Sáhne Unie ke koordinovanému vypovídání ruských diplomatů? Proč solidaritu s Českem projevily zatím jen východní země, zatímco ty západní vyčkávají? Téma Událostí, komentářů ČT24 pro místopředsedu sněmovního výboru pro bezpečnost Pavla Žáčka /ODS/.

Celý rozhovor s Pavlem Žáčkem můžete zhlédnout na ČT24.

Lukáš DOLANSKÝ, zpravodaj ČT, Brusel:
Hlavní politické skupiny v Evropském
parlamentu požadují, aby země Evropské unie v reakci na kauzu Vrbětice postupovaly koordinovaně, a to v otázce vyhošťování. To je hlavní motto jimi navržené deklarace tu debatu v Bruselu bedlivě sledoval náš zpravodaj Lukáš Dolanský. Lukáši, přeju Ti dobrý večer a ptám se, co dalšího europoslanci v této věci navrhli.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ve studiu budeme o tomto tématu debatovat s
poslanci Pavlem Žáčkem z ODS. Dobrý večer.

Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Dobrý večer.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
S Jiřím Kobzou z SPD, vítám vás.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Dobrý večer.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A ve spojení jsme taky s
poslancem vládní ČSSD Ondřejem Veselým. I vám dobrý večer.

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
Dobrý večer vám i divákům i kolegům.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane
poslanče Veselý, slyšeli jsme, že tedy europarlament vyzývá ke koordinovanému vypovídání ruských diplomatů a taky už kolega z Bruselu odpovídal na tu otázku, proč vlastně zatím tu solidaritu projevily pobaltské země, Slovensko, Rumunsko, ale ty západní jsou zatím zdrženlivější, proč se tedy podle vás obávají učinit nějaké ráznější kroky.

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
Já bych v první řadě nesouhlasil s tím, že západní země neprojevily solidaritu s Českou republikou. Projevily a velikou, v řadě západních zemích byli předvoláni velvyslanci kvůli tomu útoku, například i ve Spojených státech. A ta solidarita byla projevena na všech, na půdě Evropské unie, na půdě NATO. To znamená, že já nemám pocit, že by nebyly solidární. Pokud jde o to vypovídání velvyslanců, tak já si opravdu nemyslím, že to jsou nějaké závody ve vypovídaní velvyslanců, respektive v počtech, vážím všech těch zemí a jsem za ně hrozně rád, i v původní reportáži jsem strašně rád, že první bylo Slovensko, naše, řekněme, bratrská země přistoupila k tomu razantnímu kroku vlastně velvyslanců vypověděla i nejvíc. Ale pro nás důležitý jakýkoliv projev solidarity, a to že ty země jednoznačně ukázaly, že za námi stojí a že nás podporují.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Říkáte, že by to neměly být nebo nechcete závody ve vypovídání, co ale tedy vlastně ten apel Evropského
parlamentu, že by taková akce právě přijít měla?

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
Ten apel je velmi silný, já jsem za něj rád, a je nutno říct, že vlastně první instituce, která se velmi silně vyjádřila ve směru k Vrběticím, právě Evropský
parlament, respektive jeho frakce, které nám vyslovily jasnou důvěru nebo podporu. A tady je třeba říct, že Evropský parlament samozřejmě v některých těch návrzích a krocích daleko razantnější a řekněme ne tak zohledňující nějaké diplomatické souvislosti než administrativy. To je prostě realita. A už i ten projev ruského parlamentu i dnešní předchozí, je důkazem toho, že opravdu ta solidarita napříč Evropou, napříč našimi spojenci je vůči nám silná.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane
poslanče Žáčku, podle vás, odhodlají se západní spojenci vyhostit nějaké ruské diplomaty, aby projevili solidaritu s Českem tak jako to udělalo Pobaltí a ty zmíněné země Slovensko a Rumunsko?

Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Já se domnívám, že k tomu dojde, samozřejmě také hodně za záleží na iniciativě naší diplomacie, aby nepodlehla právě tomu rozkolísání, jednou se vyjádřil, jinak, než jsme se všichni shodli i v
Poslanecké sněmovně premiér Babiš. Podruhé se čekalo, co vlastně řekne prezident, nám bylo jasné, že pokud ty věci se neudělají před tím projevem, tak to možná část našeho aparátu vezme jako věc, kdy nemá podporu a opadne ta aktivita. Čili co se neudělá do toho projevu, tak jako by nebylo. Doufám, že teda u diplomacie to neplatí a že tam musíme něco odpracovat. Na druhou stranu, ptala jste se, proč ty státy východní, já si myslím, že máme aktuálně velmi jasnou zkušenost s těmi zpravodajskými, diverzními, subverzními aktivitami Ruské federace. A myslím si, že teď se to všechno provalilo a ta linka, která, která vede i do Bulharska, je toho jasným potvrzením i toho, co se dělo u nás.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
My jsme úplně v úvodu Událostí, komentářů slyšeli ministra zahraničí Jakuba Kulhánka, který říkal, že se právě v tom vyhoštění, když reagoval a děkoval Slovákům, že se tam ukazuje síla spojenectví, síla toho partnerského vztahu dvou zemí. Máme to číst tak, to prohlášení, že tedy k těm západním zemím nebo v případě jejich ve směru k nám taková síla není?


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Já si myslím, že to opravdu, souhlasím s tím, co říkal kolega Veselý, že potřebují trošku ty západní státy čas, po aféře Skripalovi to také nějakou dobu trvalo, a pak to byla velmi silná akce vůči Ruské federaci. Na stranu druhou třeba Slovensko je úplně ve specifické situaci, protože dlouhou dobu vlastně přes jeho území evidentně ruské služby dělaly různé operace a teď přišla ta doba, kdy může Slovensko reagovat a také to dělá. Podívejme se na Bulharsko, to byla dlouhou dobu doména ruských zájmů a podívejme se, co se tam děje a evidentně Bulhaři řekli dost. Čili všechno chce svůj čas a pro to jakoby naši přátelé, partneři, nakonec i Estonsko a další pobaltské státy prostě reagují, protože mají aktuální potřebu a řeší tím i problémy, které dneska Rusko v jejich státech, stejně jako u nás, dělá.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane Kobzo, váš názor, může za ten, řekněme, zdrženlivější postoj západu třeba i ten nejednotný postoj vrcholných českých politiků, kdy z úst premiéra Andreje Babiše i vicepremiéra Jana Hamáčka jsme slyšeli o neprůstřelných důkazech a pak vlastně to prezident ve svém projevu zpochybnil a najednou hovořil o dvou verzích vyšetřovacích.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Pokud mám správné informace, tak pořád ještě nebylo zahájeno trestní řízení v této věci. Nevím, jestli pan kolega má nějakou přesnější informaci, tady k tomu, což je samo o sobě poměrně závažný fakt. Za druhé diplomacie je většinou v drtivé většině případů bilaterální záležitostí a nezapomínejme, že v momentě, kdy pan ministr Kulhánek vypovídal ruské diplomaty, tak saský premiér nakupoval 30 000 000 vakcín Sputniku v Moskvě. Takže tam jako vidíme určitý rozpor. I z pozice třeba Německa a EU jako takového, což můžeme chápat ten rozpor mezi usnesením Evropského
parlamentu nebo rozhodnutím Evropského parlamentu a německé vlády jako takové. Takže já osobně jsem velmi skeptický na to, že by nějaké další vypovídání mělo přijít, protože ty zájmy, hospodářské zájmy, které by to poškodilo, a zrovna v případě Německa, ty jsou velmi silné. Tak si myslím, že Němci nejsou ochotni tuhle tohle vysokou cenu platit, za někoho jiného.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Nicméně
poslanci příslušných výborů byli neveřejně seznámeni se všemi dostupnými fakty a s důkazy. Zahraniční výbor, jehož jste místopředsedou, pak vyzval vládu, aby vyrovnala tedy počty diplomatů na obou stranách a výbuchy jste označili za teroristický čin. Myslím ty vrbětické. Rozumím tedy správně, že jste ty informace, které jste neveřejně dostali, vyhodnotili jako věrohodné, nepletu se?

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
My jsme je vyhodnotili, protože náš pan předseda má stejné informace, jako mám já. Tak jsme je vyhodnotili naopak jako informace, které nejsou dostatečně průkazné k tomu, aby došlo k takovéto akci, proto jsme vybízeli ke zdrženlivosti a vybízeli jsme k uvážlivosti s tím, jak velmi správně řekl pan prezident může být víc verzí. Mluví se o dvou, ale on se zmínil o třech, protože zmínil se ještě o tom, že to můžou být celé ještě zpravodajské hry. A na to nezapomínejme. A potom, až to bude rozklíčované a jasné a bude provedeno tedy trestní řízení, a bude možné některé osoby prostě obžalovat a dostat to k soudu, tak potom skutečně ta reakce musí být tvrdá a pádná. Ale v momentě, kdy se bavíme na úrovni důkazů, které vlastně pramení z obskurní společnosti Bellingcat, což je v podstatě taková jakoby podoba českého Aeronetu...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pan
poslanec Veselý už to nemůže vydržet, takže vás, prosím o reakci. Byly tu tedy dvě verze, teď už se nám tady objevuje i verze třetí...

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
To se neobjevuje, prosím, to řekl pan prezident.

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
To se opravdu velmi špatně poslouchá. Tady kdybychom jeli podle modelu SPD, tak nám někdo obsadí půl republiky a my budeme čekat, než nerozhodnou soudy o tom, jak máme reagovat nebo jestli můžeme reagovat. Naprostý nesmysl. Tady se směšují 2 naprosto odlišné věci. Jedna věc je zpravodajské podání a to, jaké malé podklady pro to, abychom diplomaticky postupovali. A druhá věc je trestní řízení. A můžeme si rovnou odpovědět, jak velká je asi pravděpodobnost, že odstíháme agenty cizí mocnosti, kteří u nás se dopustili takového činu, natož když jde o akt jasné agrese a je to mocnost autoritářská. Prostě to se vůbec nedá směšovat. A pokud budeme čekat na to, že se nějak rozhodneme, co se vlastně stalo, až skončí trestní stíhání, tak to jsme úplně někde jinde. Jak říkám, je to stejné, jako kdybychom čekali na to, až rozhodne soud o tom, jestli nám nějaký stát zabral kus území oprávněně, nebo ne.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane Žáčku, vaše reakce k hodnověrnosti toho, co jste slyšeli, jaké informace jste jako
poslanci dostali.

Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Já bych to řekl ještě možná jasně a stručně. Já jsem
poslancem České republiky, já mám hájit zájmy České republiky. Já jsem skládal slib věrnosti České republice, a proto věřím státním orgánům v České republice v tak důležité kauze. A ne někomu jinému jako tady pan kolega. Například Ruské federaci. Já si myslím, že je to úplně jasné. My máme hájit zájmy České republiky, stala se věc, která je naprosto zřejmá, která má návaznost na smrtelné operace ve Velké Británii, dneska v Bulharsku, kde bylo ještě více mrtvých. Mimochodem modus operandi byl velmi podobný, útoky na podobné objekty…

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
K Bulharsku se ještě dostaneme.


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
…a my máme čekat na nějaké vyšetření? Já si myslím, že to je úplně absurdní. Samozřejmě to má svoji zpravodajskou rovinu. Na druhou stranu, pokud na to dal palec nejen orgán činný v trestním řízení, ale státní zástupce, pokud to bylo kombinováno a není to jenom zjištění jedné zpravodajské služby, tak je to věrohodné a museli jsme reagovat. Podívejte se, kdyby... Vzpomeňme si na tu do určité míry obskurní tiskovou konferenci, kterou to všechno začalo. Já si myslím, že jak premiér Babiš, tak místopředseda vlády Hamáček si nebyli úplně jisti, to nebyla úplně přesvědčivá tiskovka. Evidentně byli pod tlakem, pod časovým tlakem. Co by se stalo, kdyby to uniklo a oni reagovali jako druzí? Co by se stalo, kdyby to dokonce uniklo na ruské straně? Co bychom dělali? Já si myslím, že bychom opravdu byli úplně v jiné situaci, než jsme dneska, kdy teda pod tlakem naše vláda, příslušné orgány reagovaly. A evidentně jsme dosáhli dosud maxima, to jest vypovězení zpravodajských důstojníků. A na druhou stranu jsme zase samozřejmě v rámci té takzvané reciprocity schytali to, že naši diplomaté přijeli do Prahy. Ale já si myslím, že jinak reagovat nešlo. Pokud jsme svrchovaný stát, jinak reagovat nešlo.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Já si jednak vyprošuji, že jsem byl tady osočen, že důvěřuju Ruské federaci nebo někomu takovému. Panu kolegovi Veselému bych rád připomněl, že jsme pořád ještě v právním státě a udělali jsme slib, že budeme hájit a dodržovat zákony. Takže to, že chci postupovat podle těch zákonů, a u něj jako u právníka mě tento přístup obzvláště překvapuje, tak je plně legitimní. To si myslím, že musíme si připomenout také ještě na ricinovou blamáž, která vyvstala z podobných kruhů a pak se ukázalo, že to byla celá jenom hra vlastně uvnitř ruské ambasády, dva diplomati byli vypovězeni nebo jeden, já nevím kolik. Ale žádný ricin nikdy nebyl nalezen. Takže to mělo být jako poučení.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ale mě zajímá spíš to, myslíte si, že by premiér a vicepremiér vystoupili na té opravdu velmi narychlo svolané tiskové konferenci minulou sobotu 17. dubna, kdyby neměli v ruce jaksi pádné informace, o které se můžou opřít?

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Pan kolega Žáček to tady popsal naprosto přesně, že šlo o to, jestli to bude zveřejněné v tisku, jak jsem říkal, ty informace vyvstaly z poměrně obskurní organizace Bellingcat, to jsem říkal, to je takový český nebo britský Aeronet...


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Tam taky prezentovali ten materiál…

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Ne, já jsem si našel... Ano, ano...


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Ale tam ty zdroje nebyly v Bellingcat.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Ale já jsem si našel zdroje o Bellingcatu, protože tam to celé začalo.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane Kobzo, ale vždyť i premiér i vicepremiér řekli, že se opírají o údaje, které mají od BIS, a tu považujete za obskurní zdroj?


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Nejen od BIS, od dalších bezpečnostních složek našeho aparátu.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
No...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Prosím, považujete Bezpečnostní informační službu za obskurní zdroj?

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Pan prezident, pakliže vychází z Bellingcatu, tak skutečně...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Prosím, mohl byste mi odpovědět na tu otázku, jestli považujete Bezpečnostní informační službu a další tajné služby za obskurní zdroje?

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Prosím, nepodsouvejte mi něco, co jsem neřekl.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Vy jste řekl, že to vychází z obskurních zdrojů.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Z obskurních zdrojů té společnosti Bellingcat, a to není nic neznámého, to bylo řečeno. A pan prezident řekl jasně, že není potvrzeno, že ti dva tam byli, takže pořád ještě k tomu chybí…


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
... jestli tedy mohu. To si myslím, že mohu říct, i když to byla režimová prezentace toho materiálu jak výboru pro bezpečnost, tak výboru pro obranu. Předpokládám, že posléze i v dalších výborech a komisích. Tak tam bylo jednoznačně odlišeno, co zjistily naše příslušné orgány, ať už zpravodajského charakteru, nebo policejního charakteru, a na co dal palec státní zástupce a co byla verze, která vyplývá z otevřených zdrojů, to znamená z Bellingcatu. Takže tohle bych absolutně odlišoval v té prezentaci. V tom hlavním informačním toku, který jsme dostali, tak to roli hrálo. Co bych teda ale komentoval, myslím, že k tomu směřujeme, je úloha prezidenta České republiky, který by neměl být rozhodčím mezi Českou republikou a Ruskou federací nebo našimi spojenci ve Velké Británii, v Bulharsku a Ruskou federací. On by měl tvrdě hájit zájmy České republiky, a to prostě nedělá. On opravdu prezentujete ten narativ ruské propagandy. A v tomto smyslu neřekl, co se od něj čekalo, neřekl, co by měl dělat, jakou má povinnost jako prezident České republiky. On se podstatě při tom projevu nechoval jako prezident České republiky.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane Veselý, vám to připadá, že by vlastně ta současná situace, kdy vláda hovoří poněkud jiným jazykem, než hovořil prezident v tom nedělním projevu, že se tedy jaksi rýsuje jakýsi počínající spor mezi hlavou státu a kabinetem Andreje Babiše?

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
Já se omlouvám, já ještě musím...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Prosím, reagujte.

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
Já se omlouvám, ale ty zprávy nemáme z Bellingcatu. Prosím vás, to, aby občané neměli pocit, že je to z nějakého britského dezinformačního plátku. Ty zprávy máme od BIS, máme je od ÚZIS jako od civilní rozvědky, máme je od vojenské rozvědky, máme je od NCOZ, máme je od Policie České republiky, máme je od státního zastupitelství. To znamená, že z těch zpráv jsme nevycházeli z nějakého pofiderního, já nevím jakého serveru. Takže je úplně nesmysl takové věci tady vytvářet. Pokud jde o projev prezidenta, tak já myslím, že se všichni vyjádřili jasně. Dokonce i pan premiér a pan vicepremiér, pro které to bylo překvapení a zklamání. A pan prezident tam zásadně zamíchal ty dvě roviny, vlastně to, co tady dělá i pan kolega Kobza. On míchá rovinu zpravodajskou a trestněprávní. My prostě spolu, samozřejmě s tím případem souvisí, ale diplomacie se nerozhoduje na konci vyšetřování. Diplomacie se rozhoduje podle informací ze zpravodajství, a ty byly natolik silné, natolik silné, že s výjimkou komunistů a SPD všechny strany napříč spektrem seznaly po seznámení s těmi zprávami, že opravdu ty informace jsou natolik jisté a natolik průkazné, že prostě musíme postupovat takovým tvrdým způsobem. To znamená, že to je pro mě jasný důkaz toho, co tam je. My samozřejmě obsah nemůžeme sdělit, ale vyjmenoval jsem všechny ty orgány, které to projevily. A že pan prezident to relativizoval mícháním informací zpravodajských a trestněprávních, to je pravda. A já už jsem zdůvodnil, že jsem právník. Trestní stíhání bylo zahájeno, na rozdíl od toho, co říká kolega Kobza, bylo zahájeno. Ale pravděpodobnost, že bude dokončeno u dvou zpravodajců z Ruské federace, je téměř nulová. Takže to je jenom výmluva, že čekáme na to, jak rozhodnou soudy. To je prostě úplný nesmysl.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Vy, pane Kobzo, nesdílíte názor, že pokud bychom čekali na vyšetření, uvažme, že je to tedy záležitost, která se týká tajných služeb, takže je to všechno na velmi dlouhé lokte a nemusí se veřejnost v těchto případech úplně všechno dozvědět, kdybychom nereagovali diplomaticky teď, to bychom taky nemuseli reagovat nikdy.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Já jsem neřekl, že...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A takhle by přece neměl jednat suverénní stát.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Prosím vás pěkně, vy mě zase cpete někam, co jsem neřekl. Já jsem neřekl, že jsme neměli reagovat, proboha, já jsem nic takového neřekl. Já jsem řekl, že ale akce vypovědět 18 diplomatů byla předčasná, protože k tomu potřebujete mít nějaký skutečně pádný důvod a pádný důkaz.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
A ten vy nevidíte?

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Ale ten já nevidím. Ale diplomatická reakce samozřejmě pozvat si velvyslance, ať to vysvětlí, zahájit jednání na vysoké úrovni. Zjistit, co to bylo, tlačit Rusy, ale po diplomatických kanálech, ne tímto bombastickým způsobem. Takhle se to v diplomacii opravdu nedělá.


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Jestli můžu zase...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Prosím velmi krátce, ještě máme jedno téma.


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Když zjistíme, že tady byly spáchány agenty cizí moci miliardové škody, že dokonce dva čeští občané tam při tom zahynuli, tak máme používat diplomatické kanály a k něčemu Rusko tlačit, aby se přiznalo diplomatickými kanály? Když se nepřizná veřejně. Já si myslím, to je úplně absurdní, to prostě nejde. My musíme reagovat jako suverénní stát. To znamená udělat akt a zároveň v tu samou dobu žádat naše spojence a partnery, sdělit jim přitom informace, o pomoc a o solidaritu.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Ještě jedna věc, poslední otázka, velmi krátce, prosím, pánové, vážná nařčení tedy, jak víme, vzneslo taky Bulharsko, 6 Rusů viní z podílu na výbuších v tamní zbrojovce Iganovo. Scénář a vlastně průběh těch akcí velmi podobný, jako to bylo ve Vrběticích, prosím, pane Žáčku.


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
Určitě, jednoznačně stejný modus operandi. Od nás nakonec ta stopa do toho Bulharska vede. Já bych připomněl, že dokonce i na území Ukrajiny došlo k obrovským výbuchům tohoto typu. Celých skladišť v průběhu teda toho konfliktu a napadení Ukrajiny Ruskou federací a těmi odtrženými částmi. Čili je ten rukopis čitelný. Druhá věc je, nezapomeňme, to jsou profesionálové, ti příslušníci této speciální jednotky GRU, ti jsou cvičeni na to, aby za sebou zametali stopy. Já si myslím, že opravdu je nutné vzdát hold našim bezpečnostním složkám, případně i dalších států jako teď Bulharska, že jsou schopni zpětně rozmotat celé to klubko a odhalit tyto profesionály, co zde udělali. Mimochodem připomeňme ještě, že dostali za ten výbuch v těch Vrběticích evidentně nejvyšší ocenění přímo z rukou Vladimira Putina.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pane Kobzo, krátký komentář.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Ano, na mě osobně to dělá takový dojem, jako kdyby celá ta aféra teď měla zakrýt ten prapůvod toho. To znamená, kam vlastně ta munice měla jít a komu měla být určena. Jo, protože to pořád ještě jsou nějaké dohady okolo toho, jestli to přes Bulhara mělo jít na Ukrajinu nebo do Sýrie těm teroristickým organizacím nebo kam to vlastně mělo jít. A to si myslím, že bychom neměli zapomínat, protože když už se ten případ rozmotává, tak ať se teda rozmotá celý.


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
To neopravňuje Ruskou federaci, aby útočila na našem území.

Jiří KOBZA, poslanec /SPD/:
Já nic takového neříkám. Prostě...


Pavel ŽÁČEK, místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost /ODS/:
To je ta druhá věc, kterou vy nedořeknete...

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pánové, Bulharskem budeme pokračovat s naším zpravodajem, prosím ještě o reakci pana
poslance Veselého.

Ondřej VESELÝ, poslanec /ČSSD/:
Děkuji, já mám trochu nevýhodu, že jsem na dálku. Já jsem jenom chtěl říct, že my jsme nevypověděli v první fázi 18 ruských diplomatů, my jsme vypověděli 18 zpravodajců ruských, je to velký rozdíl. A kdežto Ruská federace nám vypověděla diplomaty. Jinak pokud jde o Bulharsko, tak já samozřejmě ty informace nemám podrobné, čerpám je pouze z médií. A pokud bulharská strana předloží, stejně jako my jsme předložili svým spojencům podklady a důkazy o tom, z čeho vychází, že to byly ruské zpravodajské služby, tak samozřejmě nevidím důvod bulharské straně nevěřit.

Marcela AUGUSTOVÁ, moderátorka:
Pánové, děkuju vám, že jste byli našimi hosty.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek

Více o autorovi