Písemná interpelace na ministra obrany ve věci postupu Ministerstva obrany ČR vůči pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva
25. března 2021

Pavel Žáček: Písemná interpelace na ministra obrany ve věci postupu Ministerstva obrany ČR vůči pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva

(www.psp.cz ) Písemná interpelace poslance Pavla Žáčka na ministra obrany Lubomíra Metnara ve věci postupu Ministerstva obrany ČR vůči pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, který byl z rozhodnutí zastupitelstva Městské části Praha 6 dne 3. dubna 2020 odstraněn z náměstí Interbrigády.

Vážený pane ministře,

obracím se na Vás v souvislosti se symbolickou a historicko-politicky důležitou otázkou dalšího osudu pomníku maršála Ivana Stěpanoviče Koněva, nadživotní sochy kontroverzního sovětského vojevůdce instalované v období komunistické totalitní moci, konkrétně dne 9. května 1980, na náměstí Interbrigády v Praze. Jak je všeobecně známo, tento normalizační pomník byl nejprve 3. dubna 2020 z rozhodnutí zastupitelstva Městské části Prahy 6 odstraněn a následně předán do desetileté zápůjčky nové paměťové instituci – Muzeu XX. století.

V této souvislosti by mě konkrétně zajímalo:

1/ Jsou pravdivé informace o tom, že tento pomník chtělo Ministerstvo obrany ČR odkoupit či dostat do zápůjčky?

2/ Jaké kroky případně byly v tomto směru učiněny, a to jak ministerstvem, tak například Vojenským historickým ústavem?

3/ Jaké měly (mají) být další záměry v rámci resortu s tímto pomníkem?

4/ Můžete potvrdit, že byl na Ministerstvo obrany ČR veden kybernetický útok, jehož cílem bylo získat přístup k veškeré interní komunikaci vztahující se k osobě maršála Ivana Stěpanoviče Koněva?

5/ Máte zjištěno, kdo tento útok vedl? A jaká jste přijali opatření, pochopitelně ve spolupráci s příslušnými partnery jako Národním úřadem pro kybernetickou a informační bezpečnost, aby se tato situace již neopakovala?

6/ Měl tento kybernetický incident nějaký vztah k záměrům resortu získat práva nakládat s tímto pomníkem (viz otázky 1/ až 3/), až dosud v majetku Úřadu Městské části Praha 6?

Děkuji za Vaši odpověď ve lhůtě stanovené Jednacím řádem PS PČR.

S pozdravem

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek

Více o autorovi