Partie: Pokud by česká vláda ceny energií zastropovala již na jaře, dostihlo by nás to

18. září 2022
Partie: Pokud by česká vláda ceny energií zastropovala již na jaře, dostihlo by nás to

(CNN Prima News) Pokud by česká vláda ceny energií zastropovala již na jaře, dostihlo by nás to, uvedl v Partii Terezie Tománkové europoslanec Alexandr Vondra (ODS).

Celou debatu s Alexandrem Vondrou můžete zhlédnout na CNN Prima News.

Alexandr Vondra připomněl, že již na jaře v Partii předpověděl, že jednou k zastropování cen energií stejně dojde. „Nemělo cenu zastropovávat na jaře, to by nás dostihlo. Vláda podle mě zareagovala dostatečně včas, abychom mohli topnou sezonu pro domácnosti a maloodběratele řešit. Řešení se hledá ještě pro velké podniky. Ale to nenajdete na národní úrovni. Do konce září bude jasno,“ vysvětlil.

Debata se stočila také k Německu, jehož politika částečně může za současnou situaci. Vondra však zdůraznil potřebu dobrých vztahů s naším západním sousedem. „Němce potřebujeme, jediná cesta, jak dostat plyn a ropu, je přes Německo. Ekonomickou válku s nimi v žádném případě nechceme. Oni nás zase potřebují kvůli vývozu elektřiny. To neznamená, že jim nemáme natvrdo do očí říkat, že jsme se do této situace dostali kvůli jejich chybám,“ myslí si Vondra.

Vondra však reagoval, že ani bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) Německo nekritizoval. „Merklová stavěla Nordstream a prohlubovala závislost, nevzpomínám si, že by se tehdy Andrej Babiš vyjadřoval,“ sdělil europoslanec.

Alexandr Vondra

místopředseda strany
europoslanec