17. května 2022

Opřeme se o platnou legislativu a tlak na dramatický růst cen povolenek omezíme

(www.ods.cz) Andrej Babiš ve svém pořadu „Čau lidi“ opět kritizuje premiéra Petra Fialu a ministry současné vlády ČR. V posledním díle se ve velké míře věnuje především emisním povolenkám. Podle něho byl premiér Petr Fiala proti snížení ceny emisních povolenek. Občanští demokraté v reakci žádají Andreje Babiše k doložení jeho výroků, jež se nezakládají na pravdě. Podle Alexandra Vondry je trh s povolenkami v současné době primárně vystaven manipulacím Evropské komise.

„Andrej Babiš ve svém pořadu ‚Čau lidi‘ opět nesmyslně kritizoval premiéra, když se v posledním díle věnoval otázkám emisních povolenek. Ve svém chaotickém vyjádření, které připomíná někdejší neblahou relaci Rádia Jerevan, míchal hrušky s jablky a uchýlil se k výrokům, které nemají s realitou nic společného. Uvádíme proto informace na pravou míru,“ reagoval bezprostředně Alexandr Vondra, místopředseda strany a poslanec v Evropském parlamentu.

ODS se na plénu Evropského parlamentu v dubnu na návrh stínového zpravodaje Alexandra Vondry otevřeně postavila proti stahování dalších povolenek z trhu v letech 2024-2030, neboť je přesvědčena, že omezování jejich množství na trhu přispívá ke zvyšování cen.

„Je zajímavé, že dvě europoslankyně ANO se v této věci pouze zdržely. Bohužel, také proto návrh na plénu nakonec prošel,“ řekl Vondra a navázal: „Dnes se v europarlamentním výboru ENVI hlasuje o celkové reformě systému obchodování s emisními povolenkami (EU ETS). ODS hlasuje proti zvyšování ambicí a revoluci v ETS, které povedou jen k dalšímu zvyšování cen. Naopak aktivně podpořila návrhy, které mají snížit počet aktérů na trhu, a tím pádem omezit spekulace a manipulace s cenou povolenek, a usnadní uvolňovaní povolenek z rezervy v případě prudkého nárůstu jejich cen. V prvém případě platí, že by na trhu měly prioritně operovat pouze ty subjekty, které jsou systémem ETS samy pokryty. V druhém případě by se měly povolenky z rezervy uvolňovat už v případě, kdy jejich cena za posledních šest měsíců vzroste dvakrát oproti průměru posledních dvou let. Komise navrhovala, aby pro uvolnění z rezervy musel být nárůst trojnásobný tak jako doposud.“

Alexandr Vondra

místopředseda strany
europoslanec