15. května 2023

Blesk: Vždycky je to na ODS, aby konsolidovala, aby zametla ten bordel, který zanechali její předchůdci

(www.blesk.cz) Europoslanec Alexandr Vondra (ODS) je někdejším místopředsedou Topolánkovy vlády. Na ideové konferenci současné ODS promluvil o vládním úsporném balíčku a o tom, že je to dle něj opět na ODS, aby „zametla bordel“ po svých předchůdcích. Balíček dohadovala v rámci pětikoalice a Vondra přiznává, že by na některé daně samotná ODS nesahala, kdyby bylo po jejím. Ustoupit však musel každý. Co Vondru naštvalo, je zachování nulové spotřební daně na tiché víno. Věří však, že balík opatření je na lidi rozložen rovnoměrně - a voliči z něj v šoku nebudou.

Na ideové konferenci ODS zaznívala různá hodnocení vládního úsporného balíčku. Jak jej z pozice europoslance, ale také exministra zahraničí či obrany vidíte vy?

Je to samozřejmě nutné, protože nám ti předcházející nechali veřejné finance v dezolátním stavu. Tak už to vždycky bývá, to je na nás vždycky. Čili jsme to udělat museli a je dobře, že jsme to udělali, nemohli jsme to odkládat. To je jedna věc.

Druhá věc je, že je to samozřejmě kompromis. I my jsme museli ustoupit. Já bych třeba byl samozřejmě velmi obezřetný v sahání do příjmové stránky.

Jaké jsou tedy body, u kterých ODS vyloženě musela ustoupit, ale kdyby byla u moci sama a bylo čistě na její vůli, tak by na ně nesahala?

Určitě bychom nesáhli na některé daně. Mě osobně naštvalo to víno (daň z tichého vína - pozn. red.). Když si intelektuál otevře knížku - která je naprosto správně v nulové sazbě a je to výjimka, kterou chápu, tak když si k tomu nalije bourbon nebo skleničku piva místo skleničky vína a ještě si zapálí cigaretu, tak nevím, proč by měl platit za to, co si u toho otevře, ale ne tu skleničku vína.

Politika je ale o komunikaci a schopnosti dělat kompromis. A kompromis není sprosté slovo. Navíc vždycky je to na ODS, aby konsolidovala, aby zametla ten bordel, který zanechali její předchůdci. Dříve to řešila způsobem, který jí nakonec neumožnil dovládnout ani ty čtyři roky.

Teď si myslím, že to bude jiné, že určitě povládneme ty čtyři roky a dokonce přijdeme s politikou, která bude dostatečně zajímavá, abychom vyhráli znovu. Já si myslím, že až lidé uvidí, jak se jich to dotkne, že je to dostatečně skutečně velmi férově rozdělené, tak z toho v žádném šoku nebudou.

ODS ale musela porušit i svůj jasně daný předvolební slib, že nebude zvyšovat daně, aby ke kompromisu mohlo dojít...

V širším slova smyslu se ta složená daňová kvóta po tom, co jsme už udělali a co teď uděláme, nezvýší. Ale ano, máte pravdu, že jsme slibovali, že nezvýšíme přímé daně. Ale abychom zabránili tomu, že se zvýší podstatně, což chtěli naši koaliční partneři, tak jsme je zvýšili jen kosmeticky.

Když se podíváte, kolik odváděl normální zaměstnanec nebo kdokoliv ze střední třídy, ať už podniká, nebo je zaměstnán, kolik odváděl, když byla superhrubá mzda, kolik odváděl po jejím zrušení a kolik bude odvádět teď, tak tam uvidíte ten obrovský rozdíl. Ti lidé dostali průměrným platem nějaké 2 tisíce korun, které jim zůstaly, a teď přijdou o dvě stovky.

Jak moc se skutečně podepsala válka na Ukrajině pod to, že ODS nyní mění ty své původní sliby?

Podepsala se na tom, je prostě válka, tak jsou mimořádné výdaje a to je naprosto jasné. Nejsme v tom sami, jsou v tom i jiní v Evropě. A my se nemůžeme tvářit, že tahle válka není a že se nás netýká.

Je i v době šetření a úsporného balíčku prostor na armádní nákupy, nebo by měly jít stranou? Jsou důležité nové stíhačky v době, kdy tu řešíme zvyšování daní, vyšší odvody živnostníků apod.?

Všichni teď nakupují, všichni vyzbrojují. Prostě ty krásné doby, kdy jsme si vybírali mírovou dividendu, řekněme těch 20 let po revoluci, skončily. Ano, to byl sjezd šusem po modré sjezdovce. Teď přijíždíme na černou a tam se každá chyba či ledabylost krutě vymstí. Musíme tohle brát vážně. Všichni vyzbrojují a my přece nebudeme stát stranou.

Co očekáváte od plánované ukrajinské protiofenzivy?

Je v zájmu všech, nejenom Ukrajinců, ale i nás tady v Evropě, aby Ukrajina skutečně dokázala Rusko zastavit a uhájila svou nezávislost, protože jinak se ten ruský imperialismus bude roztahovat dál.

(Autor: Anna Marie Bukovská)

Rozhovor vyšel na Blesk.cz.

Alexandr Vondra

místopředseda strany
europoslanec