15. dubna 2013

V ÚSTR došlo k levicovému puči

Podle premiéra Petra Nečase došlo v Ústavu pro studium totalitních režimů k levicovému puči. Řekl to po setkání s odvolaným ředitelem Danielem Hermanem.

 
Předseda vlády se seznámil s názory Daniele Hermana a s aktuální situací v úřadu, která podle něj po rezignaci vědecké rady eskaluje. „Rezignace vědecké rady ústavu a vyštvání renomovaných odborníků Eduarda Stehlíka, Igora Lukeše či Marka Kramera znamená, že situace nabývá skandálních rozměrů,“ řekl premiér.
 
Premiér po schůzce připomněl koalice ČSSD a KSČM na úrovni krajů a upozornil na fakt, že budoucí větší spolupráci obou stran brání archiv bezpečnostních složek. „Jde o to, aby tento archiv nestál jako bariéra silné penetrace budoucí státní správy prováděné komunistickými kandidáty na pozice ve státní správě. Jde o to obsadit archiv bezpečnostních složek a jeho činnost umrtvit,“ dodal Petr Nečas.
 
Bývalý ředitel ÚSTR Daniel Herman poděkoval premiéru Nečasovi za podporu. Potvrdil rovněž, že jde o boj o Archiv bezpečnostních složek, který obsahuje velké množství nepříjemných informací pro levicové strany. „Děkuji za podporu, které si velmi vážím. Na ÚSTR probíhá předem připravený puč. Mám doklady o tom, že pod tlakem komunistické strany část ČSSD navolila do rady lidi, kteří ústav likvidují a destruují i archiv bezpečnostních složek,“ řekl Herman.
 
Předsedu Ústavu pro studium totalitních režimů Daniela Hermana odvolala rada ústavu 10. dubna 2013. Instituci dočasně povede překladatelka z polštiny a bývalá ředitelka Českého centra ve Varšavě Pavla Foglová.
RNDr. Petr Nečas

předseda vlády
předseda strany
člen regionální rady
poslanec PČR