NovinkyOS Semily

#ODS Semily Živě

ODS

ODS LIBERECKÝ KRAJ sdílel(a) příspěvek.

otevřít odkaz

ODS

Jan Bauer: Tvrdá rána pro lidi v blízkosti vyloučených lokalit. Vláda jejich problémy neřeší 19. září 2019 Za skandální označil dnešní jednání sněmovního výboru pro sociální politiku jeho místopředseda Jan Bauer z ODS. Poslanci se od ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové a zástupců dalších dotčených resortů dozvěděli jen to, že z 15 bodů v boji proti chudobě se neplní ani jeden. Poslanci následně v jednomyslné shodě přijali usnesení, kterým vyzvali ministryni Maláčovou k tomu, aby tuto otázku zařadila na nejbližší jednání vlády. „Je to tvrdá rána všem lidem, kteří žijí v nejpostiženějších regionech. Ze slibů, které dala vláda, a osobně i premiér Babiš a ministryně Maláčová, se neplní vůbec nic. Slyšeli jsme pouze výmluvy,“ uvedl po jednání místopředseda výboru pro sociální politiku za ODS Jan Bauer a doplnil: „Ministerstvo dokonce ustoupilo i od rozumných návrhů revize dávek na bydlení a práce na změnách tak začínají v podstatě od začátku.“ Pikantní na tom podle něj je, že o záměru ministerstva jmenovat další pracovní skupinu v řadě, se někteří zástupci ostatních resortů dozvěděli od ministryně až na půdě výboru. „Situace v blízkosti vyloučených lokalit je vypjatá, a proto nebudeme čekat a přijdeme s vlastními návrhy,“ uvedl ještě Bauer. Už na příští schůzi bude ODS usilovat o to, aby se poslanci začali zabývat návrhem zákona, který umožní odejímat nebo krátit dávky lidem, kteří se opakovaně dopouštějí nejvážnějších přestupků, nebo neposílají děti do škol.

otevřít odkaz

ODS

ODS LIBERECKÝ KRAJ sdílel(a) příspěvek.

otevřít odkaz

ODS

ODS: Vláda měla na výběr mezi novými dálnicemi a dalšími úředníky. Vybrala si úředníky 16. září 2019 Vláda bude na dnešním jednání schvalovat rozpočet na rok 2020, ten počítá se schodkem 40 miliard korun. Občanským demokratům se nelíbí především málo prostředků na investice a rostoucí výdaje na platy úředníků. Pokud by došlo ke zpomalení ekonomiky, dopady na ČR by byly podle ODS velmi bolestivé. Poslanci nejsilnější opoziční strany budou navrhovat změny, které povedou k vyrovnaným veřejným financím. „Když to hodně zjednoduším, vláda měla při sestavování rozpočtu dvě možnosti – buď pořádně investovat do budoucnosti České republiky, nebo peníze použít na stále rostoucí počet státních úředníků. Jako každoročně si vybrala tu druhou možnost. Místo zjednodušení a snížení daní jejich zvýšení, místo snížení byrokracie další vlna EET a nových regulací, místo masivních investic do infrastruktury další růst provozních výdajů. V době dlouhodobého ekonomického růstu je rozpočet opět deficitní. Andrej Babiš evidentně zapomněl na svůj slib, že od roku 2017 budou rozpočty vyrovnané. ODS jako každý rok připraví pozměňovací návrhy, které sníží výdaje a ukáží vládě, že lze hospodařit s vyrovnaným rozpočtem,“ říká předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura., „Vláda se schválením deficitního a opět nabobtnalého rozpočtu rozhodla pro rozpočtový mejdan a výdajové orgie. Počítá-li vláda díky hospodářskému růstu získat meziročně o více jak 100 mld. Kč příjmů navíc a není přitom schopna snížit navrhovaný deficit 40 mld. Kč oproti loňsku ani o korunu, nelze její chování popsat jinak. Pro budoucnost je zvlášť varovný plánovaný nárůst mandatorních výdajů o více jak 7 %, které se už blíží hranici 900 mld. Kč. Ze strany vlády na straně druhé ale vidíme nulovou ambici dělat cokoliv systémového s penzijním systémem a zdravotnictvím. Odvykání od takového bujarého rozpočtového mejdanu a výdajových orgií bude v případě ekonomického zpomalení či vnějších nepříznivých šoků, které v dnešní složité době nemůžeme vyloučit, velmi bolestivé. Je škoda, že se prezident Zeman, dříve známý kritikou deficitů v době růstu, rozhodl při tomto rozpočtovém mejdanu vládě ‚svítit‘,“ dodává místopředseda poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček.

otevřít odkaz

ODS

ODS LIBERECKÝ KRAJ sdílel(a) příspěvek.

otevřít odkaz

ODS

Petr Fiala: Toto není konec. EET napadneme u Ústavního soudu 13. září 2019 Reakce předsedy ODS na přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb Petr Fiala: „Po selhání vládní koalice v úterý dnes hnutí ANO povolalo své satelity ČSSD a KSČM a rozšíření EET prosadilo. Toto ale není konec. Bojujeme dál. Naši právníci proto analyzují, s čím půjdeme znovu k Ústavnímu soudu, u kterého jsme už dříve uspěli. A především: EET ve vládě zrušíme.“

otevřít odkaz

ODS

Jan Bauer: Chceme napravit nespravedlnost. Ženy, které vychovaly děti v socialismu, mají nárok na vyšší důchody 11. září 2019 Při očekávaném hlasování Poslanecké sněmovny o novele zákona o důchodovém pojištění podpoří občanští demokraté její senátní verzi. Do té senátoři zahrnuli původní návrh ODS, podle kterého by nárok na zvýšení důchodu o tisíc korun vedle lidí nad 85 let získali všichni senioři, kteří jsou v důchodu 25 let a déle. V praxi by to pomohlo především více než 140 tisícům seniorek, které vychovávaly děti v době socialismu, odcházely do důchodu dříve a jejich celkově nízké výdělky jim neumožnily dosáhnout na důstojné penze. „Děkuji senátorům za věcný přístup a podporu. Vláda sice v poslední novele nahodile stanovenou věkovou hranicí zvýšila důchod nejstarším seniorům, zapomněla ale na znevýhodněnou skupinu žen, které stanovenou věkovou hranici nepřesáhly, v důchodu jsou ale delší dobu než pětaosmdesátníci a pobírají velmi nízké penze. Na plénu proto budeme apelovat na kolegy napříč politickým spektrem, aby navrženou úpravu jako rozumný kompromis podpořili,“ uvedl místopředseda sněmovního výboru pro sociální politiku a poslanec ODS Jan Bauer. Upozorňuje přitom, že na rozdíl od dlouhodobých plánů ministerstva práce a sociálních věcí může toto opatření zlepšit situaci těch nejpotřebnějších téměř okamžitě. Jan Bauer současně připomíná, že aktuální návrh schválený Senátem byl konzultován s resortem práce a sociálních věcí a ministryně Maláčová s ním principiálně vyslovila souhlas, oficiální negativní stanovisko však opřela o argument chybějících financí ve státním rozpočtu. „Je věcí vlády, jak si zorganizuje státní finance. A pokud miliardami dotuje lidi, kteří pomoc nepotřebují, měla by umět najít dvě miliardy pro lidi, kteří si sami pomoci nemohou,“ doplňuje Bauer. Podle ODS vláda může například zrušit plošné slevy na jízdném.

otevřít odkaz

ODS

Miloš Vystrčil: Zákon o soudních tlumočnících a překladatelích přinese jen komplikace, je nutné ho zamítnout 10. září 2019 Poslanecká sněmovna dnes projedná senátní vratku zákona o soudních tlumočnících a překladatelích. Senátoři návrh zákona zamítli, protože ho ministerstvo s dotčenou profesní skupinou vůbec nekonzultovalo a jeho přijetí by znamenalo pro překladatele a tlumočníky komplikace. Podle předsedy senátorů za ODS Miloše Vystrčila by zamítnutím tohoto návrhu vznikl prostor pro přípravu kvalitního zákona. „Příkladem nekvalitní práce vlády je návrh zákona o soudních tlumočnících a soudních překladatelích. Ministerstvo spravedlnosti se totiž při tvorbě zákona o jeho dopady na další fungování soudních tlumočníků a překladatelů v podstatě nezajímalo. Vznikl tak zákon, který namísto zjednodušení a vyjasnění přináší pro práci tlumočníků a překladatelů další procesní komplikace a nárůst byrokracie. Věřím, že poslanci potvrdí stanovisko Senátu, zákon nepodpoří a vznikne tak prostor pro přípravu kvalitního zákona. Není přece možné vytvářet zákony bez toho, aby je ministerstvo zodpovědně konzultovalo s lidmi, kterých se jeho přijetí dotkne nejvíce,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS Miloš Vystrčil.

otevřít odkaz

Naši lidé