Máme šanci. Lidé uvidí rudé a řeknou si, že tudy cestička nevede
22. února 2013

Přemysl Sobotka: Máme šanci. Lidé uvidí rudé a řeknou si, že tudy cestička nevede

Místopředseda Senátu Přemysl Sobotka v prezidentské volbě skončil na předposledním místě z devíti uchazečů o Pražský hrad, a to podle odborníků zejména kvůli ztrátě voličské podpory ODS, za kterou kandidoval. I když občanští demokraté dál přicházejí o své tradiční voliče, senátor je optimista. „My nechceme být opozicí, my ty sněmovní volby chceme vyhrát. A s výsledkem, který bude šancí na sestavení vládní koalice,“ řekl v rozhovoru ParlamentnímListům.cz Přemysl Sobotka.

Občanští demokraté podpořili v Poslanecké sněmovně zrušení anonymních akcií, i když někteří poslanci byli původně proti. Nebojíte se jako váš stranický kolega Boris Šťastný že ODS přijde kvůli tomu o své tradiční voliče?

Nebojím. Voliče nám může odradit spíš naše nejednotnost. Podle mého názoru bylo zrušení anonymních akcií nutný krok.V daném okamžiku má zákon dobrou verzi a já doufám, že i Senát zákon přijme.

Co říkáte na snahy poslance ODS Tomáše Úlehly, který chtěl opět pomoci majitelům fotovoltaických elektráren, aby se nemuseli postarat o solární panely, které dosloužily. Nepoškozují takové snahy ODS, zejména v době, kdy ministr životního prostředí varoval, že daňoví poplatníci zaplatí za extrémně štědře nastavenou podporu fotovoltaiky až bilion korun?

Nepovažuji to za správné, protože všichni v této zemi víme, že se pravidla nastavila nešťastně a že díky tomu je fotovoltaika jeden z největších džobů, který v této zemi existuje. Myslím si, že pan poslanec Úlehla by se od toho měl spíš distancovat, než tomu pomáhat.

Nemohou si lidé myslet, když se sešly snahy zachovat anonymní akcie a ještě pomoci majitelům solárních elektráren, jestli někteří poslanci nechtějí chránit sami sebe, protože jsou díky anonymním akciím s tímto byznysem spojeni?

To je dobrá otázka. Já s tím spojen nejsem, a o ostatních nevím. Já fakt ne.

Co říkáte tomu, že TOP 09 přeskočila v posledním průzkumu ve volebních preferencích ODS?

Něco dělat s preferencemi ODS je absolutně nutné. Ve vzrůstu volebních preferencí TOP 09 ale vidím dozvuky popularity Karla Schwarzenberga a prezidentské volby. Myslím si, že to nejsou procenta, která budou trvale takhle vysoká, že spíš TOP 09 půjdou dolů.

Co by měla ODS začít dělat, aby získala ztracené pravicové voliče?

ODS by měla svůj názor říkat nahlas ještě před tím, než jde na vládní koaliční jednání, a bojovat za svůj názor. A tím se staneme čitelnými. My jsme posledního dva a půl roku vždycky obhajovali vládní koaliční názor, i když máme samozřejmě jiný názor.

Někteří vaši straničtí kolegové vyčítají premiérovi strany, že neprosazuje tolik názory ODS, ale TOP 09?

Já nevím, jestli to jsou názory TOP 09, ale v každém případě to jsou názory vlády.A ODS má na některé věci více či méně odlišný názor, podle toho, o co se jedná. A my to musíme říci nahlas. Něco jiného je pak kompromis, který se může dohodnout ve vládní koalici.

Může v této souvislosti sehrát roli založení pravicové frakce v ODS pražského politika Jiřího Janečka?

(smích) Tato frakce s tím zakladatelem je krajně nedůvěryhodná, takže si myslím, že je to zcela nadbytečný krok. Myslím si, že se potřebujeme jako celek postavit na nohy po třech volebních porážkách, což byly senátní, krajské a prezidentské volby.

Zaznívají kritické hlasy z regionů, možná budou před komunálními volbami ještě sílit, protože někteří starostové a další komunální politici se bojí, že je může značka ODS spíš poškodit, než aby jim pomohla jako v minulosti?

Do komunálních voleb je rok a tři čtvrtě. Já věřím, že do té doby už budeme procentuálně úplně jinde. Ale musíme pro to něco udělat, a to jsem se vám snažil ve zkratce popsat.

Ale vidíte, že se v regionech nespokojenost se stylem politiky vedení ODS objevuje?

Samozřejmě. Ale je dobře, že kritika zaznívá, protože to stále ukazuje demokratičnost naší politické strany. Ale mně spíš vadí, že občas jde kritika přes média, že se ti lidé nehádají, jak já říkám v kuchyni, ale hádají se před barákem, přes média, což považuji za špatné.

ODS je dnes mnohdy vnímána jako strana kmotrů, mafiánů, dokonce označení kmotři vyšlo přímo z vaší strany, používal je na adresu některých vlivných osobností ve straně bývalý předseda Mirek Topolánek. Myslíte si, že je možné se takových lidí, kteří poškozují obraz ODS, zbavit?

Podle mého názoru už se s tím vyrovnáváme dva až tři roky. Jde o jedince, já je dokonce neumím ani identifikovat, nikdy jsem se s žádným kmotrem ani nesetkal, jejich jména znám jen přes média.

Může se stát kvůli tlaku zezdola, že se kongres ODS stane volebním?

To teď vůbec nikdo neumí říci. A je zbytečné o tom spekulovat.

Myslíte si, že alespoň vedení strany drží spolu natolik, aby ho tlak zezdola neohrozil?

K tlaku zespodu – já jsem rád, že se vede diskuse. To je podle mého názoru v pořádku. Ale ti, co kritizují, musí také předvést, že hlavně sami něco dělali a dělají. Mluvit umí každý, ale také musí něco udělat. A ve vedení nevidím, že by se netáhlo za jeden provaz.

Vy jste utrpěl porážku v prezidentské volbě, takže jste se sám přesvědčil, že značka ODS už nepřitahuje voliče jako dřív. Myslíte si, že se to změní? Někdo už nad vámi láme hůl.

Já se směju z jednoduchého důvodu, protože to je mediální výkřik některých politologů a lidí, kteří si myslí, že mají absolutní pravdu. Já to tak černě nevidím, máme opravdu rok a půl na to, abychom svůj názor a svůj program dostatečně vysvětlili.

Levice už ovládla kraje, Senát, Pražský hrad, velkou naději má i na ovládnutí Poslanecké sněmovny. Nemyslíte si, že je už opravdu nejvyšší čas snažit se udělat aspoň takový volební výsledek, abyste byli opozicí, která bude v Poslanecké sněmovně viditelná?

My nechceme být opozicí, my ty volby chceme vyhrát. A s výsledkem, který bude šancí na sestavení vládní koalice. Já nebudu podléhat tomu, že sněmovní volby za rok a půl vyhraje levice. V této zemi je už opravdu možné všechno včetně výroků Grebeníčka a včetně složení krajů. Pevně věřím, že voliči se podívají na tyto názory a řeknou si, že tudy by cestička za 23 let od listopadu 1989 neměla vést.

Musíte pro to ale něco udělat, aby si to voliči řekli…

Vy chcete, aby někdo zítra vstal a řekl nějaký razantní programový cíl. V této chvíli se pracuje na různých verzích, není možné, aby se to za týden změnilo. Tak rychle to přece v žádném politickém systému nejde.

Ale můžete udělat hned, abyste nevršili jednu chybu na druhou. Když se předsedkyně sněmovny za ODS Miroslava Němcová omluvila za přidělení trafik rebelům, kritizoval ji premiér s absurdní argumentací, že ona si také vzala do svého týmu bývalou poslankyni ODS. Srovnávat, že si někdo vezme do týmu zkušenou stranickou kolegyni, k níž má důvěru, s uplácením rebelů funkcemi je přece absurdní. A vrchol byl, když řadový poslanec Boris Šťastný začne o místopředsedkyni strany říkat v médiích, že by kvůli tomu neměla být šéfkou sněmovny. Takhle táhnete za jeden provaz a vylepšujete obraz strany?

Znovu se vracím k té výzvě: pojďme diskutovat doma a nechoďme se takhle utkávat přes média. Jednak to znervózňuje členskou základnu, jednak to znejisťuje občany, a vy už si z toho berete, co potřebujete. Nebylo to šťastné od Mirky a zároveň nebylo šťastné od pana premiéra vzít takový laciný argument. 

MUDr. Přemysl Sobotka
předseda regionálního sdružení
člen gremia s hlasem poradním
1. místopředseda Senátu PČR

Více o autorovi