Životopis

Narodil se 18. května 1944 v Mladé Boleslavi.

Po ukončení Fakulty všeobecného lékařství UK v Praze nastoupil na chirurgické oddělení liberecké nemocnice, odkud po dvou letech přestoupil na rentgenologii. Od roku 1991 byl primářem. V tomtéž roce vstoupil do ODS, v letech 1990 - 1996 byl radním Města Liberce a členem vedení liberecké nemocnice.

Je senátorem za liberecký volební obvod č. 34, za který byl zvolen již počtvrté (1996, 1998, 2004, 2010). Po celé volební období byl ve funkci místopředsedy Senátu. V letech 2004 – 2010 byl zvolen předsedou Senátu Parlamentu České republiky, 24. listopadu 2010 byl zvolen 1. místopředsedou Senátu.

Z prvního manželství má 2 dcery Věru a Martinu, v druhém manželství nevlastního syna Prokopa. Manželka Radmila pracovala jako zdravotní sestra.

Členství:

Je předsedou Regionálního sdružení ODS Libereckého kraje,členem Výkonné rady ODS a grémia ODS.

Je členem Správní rady Technické univerzity v Liberci členství je bez finančního ohodnocení, dozorčí rady Nemocnice Liberec, bez nároku na honorář. Další viz Účast a členství.

Člen čestné rady Zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje

Základní směr zájmu:

Zdravotnictví a sociální politika.

Zájmy a záliby:

Mezi koníčky patřil a dodnes patří sport. Ještě než vstoupil do politiky hrál závodně volejbal a věnoval se vysokohorské turistice. Dnes mu zbývá čas už jen na ty hory, kam každoročně vyjíždí s manželkou a partou kamarádů. Sám o sobě tvrdí, že má život strašně rád, měl ho rád vždycky a myslí si, že život se má prožít plně. Vzpomínat někdy ve stáří jen na úspěchy v práci, to prý není to nejkrásnější. Chce vzpomínat na to, co dělal, co zažil. Rád se stýká s lidmi, rád s nimi diskutuje. Rád si dá skleničku vína a zapálí cigaretu. Proč by to prý nepřiznal, to vše patří k životu.

Motto:

„Politiku považuji za službu občanům a vnímám ji jako povinnost 7 x 24 hodin týdně.“

Základní životní krédo :

„Jako lékař i jako politik jsem přísahal, že lidem budu pomáhat a ne škodit.“