16. května 2024

Pomoc ukrajinským uprchlíkům či české projekty rozvojové pomoci, to byla témata závěru pracovníí cesty předsedy Vystrčila do Moldavska

(www.senat.cz) Předseda Senátu Miloš Vystrčil zakončil dvoudenní návštěvu v Moldavské republice. Dnes jednal s primátorem města Hîncesti, navštívil Centrum pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny a setkal se se zástupci nevládních organizací působících v oblasti rozvojové pomoci. Za horní komoru se cesty také účastnili senátorka Věra Procházková a senátoři Jiří Dušek, Václav Láska, Marek Ošťádal a Josef Klement, dále ředitel Národního muzea ČR Michal Lukeš, zástupci Ministerstva zahraničních věcí a Akademie věd ČR.

Celý projekt považuji za velmi dobrý příklad spolupráce moldavských ministerstev – energetiky, školství a průmyslu – a českého ministerstva zahraničí. My si uvědomujeme, že stejně jako Česká republika, tak i Moldavsko prochází obdobím, kdy ukrajinští uprchlíci jsou na našich územích a je velmi náročné se o ně postarat a pomoct jim, ale je to velmi nutné,“ uvedl předseda Senátu Miloš Vystrčil při návštěvě Centra pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny v Cărpineni. Zároveň dodal: „Rád bych chtěl poděkovat všem, kteří se o tu pomoc snaží, kteří tu pomoc poskytují a jsem rád, že tomu mohla Česká republika napomoct finančním darem.“

Senátní delegace také navštívila Centrum pro ubytování uprchlíků z Ukrajiny v Cărpineni, kde Česká rozvojová agentura v rámci zahraniční rozvojové spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR přeměnila nevyužívanou internátní školu od února 2022 na dočasné útočiště pro více než 800 uprchlíků z Ukrajiny, především rodin s dětmi. V rámci projektů byla zateplena ubytovna, původní kotelna na uhlí přeměněna na spalovnu na biomasu nebo byl instalován úsporný fotovoltaický systém.

S primátorem města Hîncesti Alexandru Botnarim delegace diskutovala o důležitosti integrace Moldavska do EU a společných zkušenostech z komunální politiky, např. v oblasti zdravotní záchranné služby či odlivu lidského kapitálu. Moldavská strana rovněž ČR poděkovala za dosavadní poskytnutou pomoc v oblasti rozvojových projektů.

Moldavsko patří již od r. 2005 mezi prioritní země zahraniční rozvojové spolupráce ČR. Podle navazujícího víceletého programu rozvojové spolupráce Moldavsko zůstane mezi prioritními partnery i v letech 2024–2030. Proto se senátní delegace v čele s předsedou Vystrčilem setkala se zástupci nevládních organizací v oblasti rozvojové pomoci – Člověka v tísni, Charity ČR v Moldavsku, Asociace Home Care, organizace, která zavedla službu domácí péče podle českého modelu či moldavské nevládní organizace SOS Autism, která spolupracuje s Adra ČR a Nautilus ČR – tyto organizace společně zavedly diagnostiku a terapie pro děti s autismem.

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR