6. května 2024

Rozšiřování EU o země západního Balkánu bylo tématem jednání předsedy Senátu s předsedkyní slovinského Národního shromáždění

(www.senat.cz) Předseda Senátu Miloš Vystrčil dnes jednal s předsedkyní Národního shromáždění Slovinska Urškou Klakočar Zupančič. V Zeleném salonku v Kolovratském paláci spolu mluvili o aktuálním stavu rozšiřování Evropské unie, zejména o země západního Balkánu. Schůzky se zúčastnil také místopředseda horní komory Tomáš Czernin a člen evropského výboru Petr Štěpánek.

„S paní předsedkyní jsme se shodli, že země západního Balkánu již velmi dlouho vyjednávají s Evropskou unií o tom, co všechno mají naplnit, aby mohly požádat o členství v EU. Výsledkem je, že bychom chtěli vyvinout na evropské úrovni a na úrovni zemí, které jsou ve skupině přátel západního Balkánu, iniciativu ve formě setkání předsedů těchto parlamentů. Toto setkání by potom mohlo formulovat závěry, které by se následně aplikovaly, to by urychlilo naplňování podmínek vstupu do EU pro země západního Balkánu. Zatím jde pouze o návrh, o kterém je potřeba diskutovat a zjistit, jestli je tato iniciativa reálná. To bychom chtěli rozhodnout zhruba do evropských voleb, a podle toho bychom se pak rozhodli, jestli setkání připravit,“ řekl po jednání předseda Senátu Miloš Vystrčil.

Předsedkyně slovinského Národního shromáždění Urška Klakočar Zupančič přijela na oficiální třídenní návštěvu České republiky na pozvání předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové. Obě předsedkyně spolu jednaly už dopoledne. Zupančič čeká ještě schůzka s ministrem zahraničí Janem Lipavským, s 1. místopředsedkyní dolní parlamentní komory Věrou Kovářovou či jednání se sněmovním Ústavně-právním a Zahraničním výborem.
 

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR