5. května 2024

Předseda Senátu k 79. výročí Pražského povstání: Nesmíme zapomínat na odkaz povstalců – bojovníků, kteří se hrdinně postavili zlu

(www.senat.cz) Předseda Senátu Miloš Vystrčil společně s 1. místopředsedou Jiřím Drahošem, místopředsedou Tomášem Czerninem, předsedou zahraničního výboru Pavlem Fischerem a předsedou školského výboru Jiřím Růžičkou uctili památku padlých při Pražském povstání v roce 1945. Podle Vystrčila je nutné si připomenout, že šlo o celonárodní povstání a odboj českého lidu.

„My dnes stále splácíme dluh obětem. Je naší povinností a bytostným zájmem, abychom dokázali všechny oběti identifikovat a odčinili jsme tak nepochopitelné zastavení pátrání po obětech v roce 1948. A naší hlavní povinností a úkolem je však nezapomínat na odkaz povstalců – bojovníků Pražského povstání, kdy se společně a bez rozdílu hrdinně postavili zlu, diktátu a nesvobodě, přinesli oběti, získali respekt a zvítězili. Budiž to pro nás a naši současnost základním poučením,“ řekl předseda Senátu Miloš Vystrčil v projevu před budovou Českého rozhlasu.

Celý textový přepis projevu předsedy horní parlamentní komory je dostupný na tomto odkazu.

Senátoři v čele s předsedou Vystrčilem položili u budovy rozhlasu květinový věnec. Vzpomínkové akce se zúčastnili také další vrcholní politici – například předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, ministr dopravy Martin Kupka či pražský primátor Bohuslav Svoboda.

Domácí odboj s exilovou vládou připravoval celonárodní povstání proti nacistickému Německu od počátku roku 1945. První nepokoje byly v Přerově 1. května, centrem povstání se pak 5. května stala Praha. Květnového povstání českého lidu se účastnilo asi 130 tisíc lidí a 14 tisíc partyzánů. Dalších 100 tisíc lidí pomáhalo v Praze stavět barikády.

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR