12. dubna 2023

Je znám vítěz architektonické soutěže na nové sídlo Transformačního centra Ústeckého kraje, které vznikne rekonstrukcí bývalé střední školy Stará 100

Na základě rozhodnutí mezinárodní poroty schválila minulý týden Rada Ústeckého kraje výsledky mezinárodní architektonické soutěže, jejímž vítězem je atelier MH ARCHITECTS z Prahy, druhou cenu obdrží tým pod vedením architekta Tomáše Hanuse a třetí cena patří atelieru NEMEC&TALLER ARCHITEKTI.

Architektonická soutěž je zárukou kvalitního a nápaditého návrhu citlivého k okolí, obzvlášť když se jedná o využití brownfiledu a ne stavbu na zelené louce. Zájem o soutěž byl veliký, porota neměla lehkou práci, přesto oceněné návrhy přesvědčily svou vysokou kvalitou.

Místopředsedkyně poroty, radní Ústeckého kraje Iva Dvořáková k průběhu soutěže říká: „Vážím si možnosti být součástí poroty, jejíž členové jsou skutečnými odborníky a zároveň měli lidské pochopení i pro nás laiky. Jednání poroty se vyznačovalo odborností, nezávislostí a spoluprací mezi členy. Tato porota zároveň ctila zásadu spravedlivého a objektivního výběru nejlepšího návrhu. Všichni členové poroty spolupracovali, jejich zapojení a nadšení se projevilo na kvalitě rozhodnutí.“

K mezinárodní soutěži patří i mezinárodní porota, a tu zde reprezentovali Gilma Teodora Gylytė z vilniuského ateliéru Do Architects a Lukáš Kordík ze slovenského studia GutGut. Dalšími místními porotci byli Martin Stára z pražského Studia Perspektiv a ústečtí architekti Pavel Plánička a Tomáš Petermann. Předsedkyně poroty, architektka Milada Hejdová ze studia Hejdová Duba architekti, své kolegy provedla dvěma koly soutěže.

Architektonická soutěž na Transformační centrum Ústeckého kraje se těšila hojné účasti mezinárodních týmů, které prezentovaly různorodé přístupy k transformaci areálu, od velice radikálních až po konzervativnější zásahy. V porotě panovala jednoznačná shoda na prvním umístění. Vítězné návrhy přesvědčily porotu svou propracovaností, což naznačuje dobrou spolupráci v následujících fázích projektu. Soutěž svým aktuálním tématem transformace školského areálu navíc otvírá dveře dalším nápadům, jak pracovat s chátrajícími areály z druhé poloviny 20. století, které jsou nyní často opuštěné.

Ústecký kraj měl své zastoupení v porotě také prostřednictvím Tomáše Riegera, radního pro majetek a investice. Je to za krátkou dobu již druhá soutěž, kde pomáhal vybírat mezi návrhy. Muzeum Ghetta Terezín ovšem probíhal jako soutěžní dialog, zatímco Transformační centrum byla otevřená anonymní soutěž. K této nové zkušenosti dodává: „Rád jsem součástí něčeho tak velikého a významného, čímž pro náš kraj vznik Tranformačního centra bezesporu je. Věřím, že je vítězný návrh pro dané místo tím nejlepším, což ostatně potvrzuje i jednoznačná shoda při hlasování. Ústecký kraj, v minulosti tolikrát zkoušený, si zaslouží kvalitu!"

Všechny 3 oceněné týmy budou vyzvány, jak je standardní, do jednacího řízení bez uveřejnění a v létě 2023 bude s jedním z nich uzavřena smlouva na projekční práce. Harmonogram je nastaven tak, aby stavba byla otevřena v prvních měsících roku 2027. Odhadované stavební náklady na rekonstrukci jsou v tuto chvíli 350 mil. Kč bez DPH. Projekt by měl být financován z Operačního programu Spravedlivá transformace jako jeden ze strategických projektů Ústeckého kraje.

Iva Dvořáková, 76

radní Ústeckého kraje
zastupitelka města Teplice