Napřímo TN.cz
9. března 2022

Alexandr Vondra: Napřímo TN.cz

(tn.cz) Ameriko, neopouštěj nás. To před několika lety napsalo 22 intelektuálů v otevřeném dopisu tehdy ještě prezidentu Baracku Obamovi. Mezi signatáři byli i Václav Havel, Alexandr Vondra či Luboš Dobrovský. Vondra a syn Dobrovského v pořadu Napřímo na TN.cz promluvili o tom, že ruskou invazi předpokládali už před lety. V roce 2009 bývalí mocní postsovětských zemí poslali otevřený dopis tehdejšímu americkému prezidentovi Baracku Obamovi. V něm vyjádřili obavy, že kvůli sbližování Ruska a USA bude střední Evropa obětována. Jak jasnozřivý tehdejší apel byl a před čím se Putin zastaví?

Celou debatu s Alexandrem Vondrou můžete zhlédnout na TN.cz.

Mezi signatáři otevřeného dopisu byli i bývalý prezident Václav Havel, čestný předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, europoslanec Alexandr Vondra a exministr obrany Luboš Dobrovský. Ti lidé, kteří to podepsali, těch 22 signatářů, měli pravdu. Rusko nebylo připraveno na žádné velké přátelství a my jsme věděli dobře, že se máme mít na pozoru," říká Jan Dobrovský, syn signatáře Dobrovského.

​Tvůrcem dopisu byl právě Alexandr Vondra. Hlavní důvod byl tehdy útok na Gruzii a my jsme se začali bavit o tom, že skončila éra pohody budování ráje na zemi a je potřeba začít brát závazky v rámci aliance o společné obraně vážně, protože NATO bylo velmi aktivní v mírových misích, ale zanedbávali ochranu východního křídla," popisuje Vondra.

Proto připravil text, ve kterém vyzýval Obamu, aby se postavil za posílení Severoatlantické aliance na východním křídle. Aby se obnovila vojenská cvičení, aby se vydávalo dost peněz na obranu a aby se rozmístily systémy protiraketové obrany. Tento text jsme pak předložili politikům zejména ze zemí střední a východní Evropy, kteří se podíleli na všech krocích při posilování svobody a demokracie v tomto regionu," doplňuje europoslanec Vondra.

​Bohužel odpověď na dopis nebyla taková, jakou si signatáři představovali. Podle Vondry USA tehdy podlehlo iluzi, že s Ruskem se dají nějakým způsobem resetovat vztahy. Nikdy nezapomenu na diskuzi s významným diplomatem Michaelem McFaulem, jak na nás v Bílém domě ječel, co jsme si to dovolili, že jim kazíme jejich hru. Ale kvůli Obamově slabosti východní politiky sklízíme důsledky dodnes," nastiňuje.

Dopis se setkal s kritikou i na domácí půdě, výrazné hlasy proti tomu zněly převážně ze sociální demokracie. Kvůli Lubomíru Zaorálkovi a dalším jsme propásli příležitost, on zcela evidentně jednal pod vlivem tehdejších ruských dezinformátorů," myslí si Vondra.

Alexandr Vondra
místopředseda strany
europoslanec

Více o autorovi