Ing. Jan Bauer

místopředseda regionálního sdružení
místopředseda poslaneckého klubu PČR
krajský zastupitel
starosta města
předseda oblastního sdružení
předseda místního sdružení

Životopis

Ing. Jan Bauer (1969) vystudoval Stavební fakultu ČVUT se zaměřením na ekonomiku a řízení. Před vstupem do politiky v roce 1996 působil v několika soukromých společnostech na různých manažerských pozicích. Začínal v Českobudějovických pozemních stavbách, později ve společnosti Müller sport s. r. o. a následně jako ekonom nákupu ve firmě Robert Bosch v Českých Budějovicích.

Do prachatické ODS vstoupil v roce 1996, aby se mohl – podle svých vlastních slov – aktivněji zapojit do veřejného života ve městě. Dva roky po vstupu do komunální politiky byl zvolen do vedení města a stal se tak svého času jedním z nejmladších starostů v České republice. Ve městě je současně nepřetržitě od roku 1998 zastupitelem. Mezi lety 2000–2004 byl zastupitelem Jihočeského kraje a předsedou finančního výboru.

Poslancem se stal poprvé v roce 2004, poslanecký mandát následně obhájil i v letech 2006 a 2010. Ve volebním období 2010–13 stanul v čele výboru pro evropské záležitosti a stal se jedním z hlavních mluvčích ODS v otázkách evropské politiky. Kromě toho působil v zahraničním výboru a ve výboru pro obranu a bezpečnost. V poslaneckém klubu ODS v letech 2010–13 zastával funkci prvního místopředsedy klubu.

Po roce 2013 se stáhnul z vysoké politiky a úspěšně podnikal. V krajských volbách v roce 2016 ho však hlasy voličů vynesly zpět, když se stal zastupitelem v Jihočeském kraji. Ve volbách do Poslanecké sněmovny na podzim 2017 pak získal i díky druhému nejvyššímu počtu preferenčních hlasů mandát poslance.

Jan Bauer je předsedou Oblastního sdružení ODS Prachatice a místopředsedou Regionálního sdružení ODS jižní Čechy. V ODS je považován za experta na evropské otázky, dlouhodobě se věnuje i sociálním a ekonomickým tématům. Je členem správní rady Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích.

Mezi jeho největší koníčky patří stolní tenis, kterému se věnoval i závodně, tenis a fotbal. Odpočinek hledá nejčastěji uprostřed šumavské přírody.

Mluví anglicky, německy a rusky.