Ing. Jan Bauer

místopředseda poslaneckého klubu PČR
krajský zastupitel
zastupitel města
místopředseda regionálního sdružení
předseda oblastního sdružení

Životopis

Jan Bauer (1969) vystudoval stavební fakultu ČVUT se zaměřením na ekonomiku a řízení. Před vstupem do politiky v roce 1996 působil v několika soukromých společnostech na různých manažerských pozicích. Začínal v Českobudějovických pozemních stavbách, později ve společnosti Műller sport s.r.o. a následně jako ekonom nákupu ve firmě Robert Bosch v Českých Budějovicích.

Do prachatické ODS vstoupil v roce 1996, aby se mohl – podle svých vlastních slov - aktivněji zapojit do veřejného života ve městě. Dva roky po vstupu do komunální politiky byl zvolen do vedení města a stal se tak svého času jedním z nejmladších starostů v České republice. Ve městě je současně nepřetržitě od roku 1998 zastupitelem. Mezi lety 2000-2004 byl zastupitelem Jihočeského kraje a předsedou finančního výboru.

Poslancem se stal poprvé v roce 2004, poslanecký mandát následně obhájil i v letech 2006 a 2010. Ve volebním období 2010-13 stanul v čele Výboru pro evropské záležitosti a stal se jedním z hlavních mluvčích ODS v otázkách evropské politiky. Kromě toho působil v Zahraničním výboru a ve Výboru pro obranu a bezpečnost. V poslaneckém klubu ODS 2010-13 zastával funkci prvního místopředsedy klubu.

Po roce 2013 se stáhnul z vysoké politiky a úspěšně podnikal. V krajských volbách v roce 2016 ho však hlasy voličů vynesly zpět, když se stal zastupitelem v Jihočeském kraji. Ve volbách do poslanecké sněmovny na podzim 2017 pak získal i díky druhému nejvyššímu počtu preferenčních hlasů mandát poslance.

Jan Bauer je předsedou Oblastního sdružení ODS Prachatice a místopředsedou Regionálního sdružení ODS Jižní Čechy. V ODS je považován za experta na evropské otázky, dlouhodobě se věnuje i ekonomickým tématům. Je členem správní rady Hospice sv. Jana N. Neumanna v Prachaticích.

Mezi jeho největší koníčky patří stolní tenis, kterému se věnoval i závodně, tenis a fotbal. Odpočinek hledá nejčastěji uprostřed šumavské přírody.

Mluví anglicky, německy a rusky.

Články (116)

Další články