16. května 2024

Premiér Petr Fiala ve speciálním vysílání Seznam Zpráv

(Seznam.cz) Slovenský premiér Robert Fico prodělal po středečním atentátu náročnou operaci břicha a je ve stabilizovaném stavu. Jeho český protějšek Petr Fiala komentoval na Seznam Zprávách, co podle něj tragická událost může způsobit.

Celý rozhovor s Petrem Fialou můžete zhlédnout na portálu Seznam Zprávy.

„První myšlenka byla, že to je fake, že to není pravda. Bylo to krátce po zasedání vlády, měl jsem v programu, že půjdu podpořit hokejisty, ale samozřejmě jsem to zrušil. S napětím jsem sledoval, o čem se mluví, jaké jsou zdravotní následky,“ řekl Petr Fiala v rozhovoru se šéfredaktorem Seznam Zpráv Jiřím Kubíkem.

Premiér komentoval také zjitřené diskuze v české politice a v celé společnosti. „Já to dělám, že mluvím s občany, jdu i k těm, kteří křičí a nesouhlasí s naší politikou. Myslím, že je to součást úkolu, povolání politika, že musí mluvit s lidmi a nemůže se toho bát. Kvůli tomu jsem nezapochyboval. Tuto pozici můžete dělat jen tehdy, pokud v tom vidíte smysl, máte společnosti co dát, chcete ten stát někam dovést. Ty další věci k tomu patří, ale určitě k tomu nepatří obavy nebo strach. Kdo chce mít příjemný život, nemůže být předseda vlády,“ dodal Petr Fiala.

„Varuji před používáním emocí v politice, snažím se je potlačovat. Emoce mám krotit rozumem, vyvolávají další emoce, jitří se atmosféra. Platí to jak v soukromí, tak ve veřejném životě,“ řekl český premiér Fiala.

Důležité je podle premiéra ve společnosti rozlišovat, kdo každý den šíří nenávist a kdo jednou začas poukáže na to, že jeho soupeř podporuje Rusko.

„Dívám se s velkými obavami, co se děje v naší zemi,“ uvedl Fiala. „Nejsou to demokratické politické strany, které šíří nenávist. Vedeme souboj o charakter státu, o to, jak bude vypadat naše demokracie.“

Ačkoliv přesný motiv útočníka není ještě oficiálně potvrzený, všeobecně se spekuluje o projevu nenávisti, která rozdělenou slovenskou veřejností už delší dobu cloumá. V této souvislosti včera z úst Ficových koaličních partnerů zazněla slova o občanské či politické válce. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová i zástupci opozičních stran útok na Fica jednoznačně odsoudili, označili ho za útok na demokracii a vyzvali ke klidu.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS