Události, komentáře: Zásah cílů v Rusku pomůže ukrajinské obraně, říká Pavel Žáček

31. května 2024
Události, komentáře: Zásah cílů v Rusku pomůže ukrajinské obraně, domnívá se Žáček

(ČT 24) Řada spojenců Kyjeva upravuje podmínky pro použití poskytnutých zbraní ukrajinskými vojáky, kteří tak nyní mohou zasahovat i cíle na ruském území. Omezení neumožňovala napadené zemi se efektivně bránit, uvedl v pořadu Události, komentáře předseda sněmovního výboru pro bezpečnost a člen výboru pro obranu Pavel Žáček (ODS).

Celou debatu s Pavlem Žáčkem můžete zhlédnout na ČT24.

Na dvanáct se rozšířil počet zemí, které povolily Kyjevu použít jimi poskytnuté zbraně i na území Ruska. Nově souhlasí Spojené státy i Německo. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v Praze zopakoval, že to neznamená eskalaci konfliktu.

Podle Žáčka jde o správné rozhodnutí, které ale mohlo přijít i dříve. „Vidíme, co působí ruský způsob boje, kdy zpoza svého území z MiGů-31, které startují daleko od fronty, případně z ponorek černomořské flotily, z bombardérů nebo pozemních odpališť ostřeluje ukrajinské cíle. A to kritickou infrastrukturu, což má dopad na civilní obyvatelstvo, nebo bezprostředně civilní cíle,“ řekl Pavel Žáček.

Limitace západních zemí k použití poskytnutých zbraní podle něj neumožňují Kyjevu efektivně se bránit. „Je nutné na tom dále pracovat, je nutné o tom diskutovat, aby všichni pochopili, že to není vyhrocení války, že to Rusko nebude eskalovat. Ale že to naopak pomůže deeskalaci a obraně Ukrajiny,“ domnívá se Žáček.

„V žádné západní technice na Ukrajině nesedí žádní západní vojáci,“ reagoval Žáček. Podle něj se Ukrajinci „velmi rychle“ naučili pracovat například se systémy amerických tanků typu Abrams.

„Na jednu stranu musíme podpořit Ukrajinu v obraně a na stranu druhou musíme hlídat, aby to neeskalovalo. Aby tady nebyla ne z naší strany, ale z ruské strany, příprava na útok,“ doplnil Žáček.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
předseda výboru pro bezpečnost PS PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek