26. září 2018

Výzva Seznam.cz: Byznys s chudobou potopil úspěšnou integraci Romů

(Seznam.cz) Soužití s Romy je v naší obci v poslední době složitější. Ti nejvíc problémoví se tu střídají co půl roku, nikdo si s nimi neví rady,“ říká Drahomíra Miklošová, bývalá starostka obce Obrnice na Mostecku, která v roce 2013 získala cenu Rady Evropy za příkladnou integraci Romů. Rozhovor s Drahomírou Miklošovou je součástí série Výzev na Seznam.cz před komunálními volbami.

 
 
Problémy v Obrnicích nastaly před pár lety, když „obchodníci s chudobou“ skoupili volné byty a nastěhovali do nich Romy odjinud. Obraz obce, kde žije velká romská komunita v souladu s většinovou společností, vzal v posledních letech za své.
 
„Změnilo se to. Mladí lidé z obce odcházejí nebo se nevracejí ze škol zpátky. Ubývá mladé generace,“ říká Miklošová. Právě volné byty v Obrnicích začali kupovat byznysmeni, kteří do nich stěhují Romy z ubytoven, u nichž se – na rozdíl od bydlení v bytech – zpřísnil režim vyplácení státních příspěvků.
 
Poměr Romů a „bílých“ se mezitím v Obrnicích obrátil: „Bílých“ vlivem odchodů do jiných měst výrazně ubylo, Romů naopak vlivem stěhování z ubytoven do obrnických volných bytů přibylo.
 
Právě systém vyplácení sociálních dávek, stejně jako složitou vymahatelnost práva, považuje Drahomíra Miklošová za velký problém Obrnic, s nímž už si sama obec nemůže bez změny zákonů poradit.
 
„Komunální politik je jednou nohou v kriminále“
 
Drahomíra Miklošová i v letošních komunálních volbách kandiduje v Obrnicích za ODS, i když už ne na pozici starostky ani místostarostky. Tyto funkce zastávala od roku 2006 do konce loňského roku. Od té doby se naplno věnuje pozici zastupitelky Ústeckého kraje.
 
Mimořádný úspěch ODS v Obrnicích v komunálních volbách v roce 2014 (53 procent hlasů) Drahomíru Miklošovou katapultoval do vedení ODS. Do letošního ledna byla místopředsedkyní strany. V rozhovoru Drahomíra Miklošová mluví i o tom, co jí zkušenost z velké politiky dala i co jí zklamalo.
Drahomíra Miklošová

krajská zastupitelka