ODS: Podpora začínajících podnikatelů získala od vlády zelenou, novela umožní začínajícím podnikatelům neplatit zálohy na sociální pojištění

6. března 2024
ODS: Podpora začínajících podnikatelů získala od vlády zelenou, novela umožní začínajícím podnikatelům neplatit zálohy na sociální pojištění

(www.ods.cz) Novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, která začínajícím podnikatelům umožní odložení povinných plateb na sociální pojištění, dnes dostala na jednání vlády zelenou. Návrh předložila skupina vládních poslanců v čele s Vojtěchem Munzarem. Nově by tak živnostníci na začátku podnikání měli mít možnost nehradit měsíční zálohy v prvních dvou letech podnikání a odvést platbu najednou až při zúčtování za celý kalendářní rok. Možnost hradit zálohy přitom zůstane zachována.

„Cílem novely je odstranit jednu z velkých překážek na cestě začínajícím podnikatelům. Stát by měl podle mého názoru vytvářet takové prostředí, které bude motivovat k podnikatelské činnosti. Zároveň by měl odstraňovat bariéry, které na cestě k podnikání leží,“ vysvětluje motivaci k podání návrhu Vojtěch Munzar, poslanec za ODS.

„Protože nejde o odpuštění plateb, ale jen možnost neplatit zálohy a odvést celou částku při řádném zúčtování činnosti za celý kalendářní rok, stát o nic nepřijde. Platby jen dostane později. Jde tak o posun příjmů v čase, a nikoliv o jejich úplný výpadek. Živnostníkům to ale ulehčí jejich start a dostanou čas na stabilizaci svého podnikání,“ dodává Munzar.

Začínající živnostník jako příkladný model

Čerstvý absolvent školy se po letních prázdninách rozhodne, že začne své podnikání. Svou činnost zahájí v září. Od září do prosince nebude muset platit zálohy na povinné sociální pojištění a celou částku by odvedl najednou při ročním vyúčtování. To samé bude platit od ledna do prosince v druhém roce podnikání.

Vojtěch Munzar

místopředseda rozpočtového výboru PS PČR
poslanec PČR
zastupitel statutárního města
člen regionální rady
předseda oblastního sdružení