9. listopadu 2017

Topolánkovo rozhodnutí bylo spontánní. ODS ho finančně nepodpoří

(INFO.cz) Když na poslední chvíli oznámil svůj vstup mezi prezidentské kandidáty Mirek Topolánek, označila ho ODS – strana mezi jejíž významné osobnosti politik patřil – za významného hráče, který může ohrozit mocenský pakt Babiš-Zeman. Ač strana mluví o důležitosti prezidentských voleb, vlastního kandidáta nepostavila. „My sledujeme politický cíl a tomu se podřídila naše strategie. Nedospěli jsme k závěru, že bychom měli postavit do této volby kandidáta v dresu ODS, který by měl reálnou šanci porazit Miloše Zemana,“ říká v rozhovoru pro INFO.CZ předseda ODS Petr Fiala. „Mirek Topolánek jednal samozřejmě autonomně, ne v nějaké koordinaci s námi,“ odpovídá na otázku, zda s ním politik svou kandidaturu konzultoval. O finanční podpoře prý nemůže být řeč. „O tom jsme neuvažovali. Kandiduje za sebe, ne za ODS,“ dodává Fiala. Trvá strana na tom, že chce funkci poslanecké předsedy? A jak se daří Andreji Babišovi vyjednávat podporu pro vládu? O tom všem čtěte v rozhovoru.

Na kulatém stolu  jste diskutovali s Piráty. Co vám schůzka konkrétně přinesla?

Nakonec jsem rád, že se jednání uskutečnilo. Pozvání jsme přijali, protože se nebráníme žádnému jednání. Kromě nás se zúčastnila i TOP 09 a Starostové. Shodli jsme se na některých věcech, které jsou pro nejbližší budoucnost velmi důležité. Například na tom, že chceme navýšit počet členů výborů - konkrétně tří: mandátového a imunitního, bezpečnostního a volební komise – tak, aby v nich byly zastoupeny všechny politické strany v Poslanecké sněmovně. To pokládáme za důležité. Třeba u mandátového a imunitního výboru, který jedná neveřejně, a členové jsou často seznamováni s materiály, o kterých pak ani nemohou mluvit, by bylo nesprávné, kdyby tam každá strana neměla zastoupení. Počet členů by měl být navýšen na osmnáct.

Druhá věc je ta, že považujeme pro opozici za podstatné, aby byla paritně zastoupena v komisích, které kontrolují bezpečnostní služby. Role opozice tu má být silná, tímto směrem povedeme další jednání. Mluvili jsme také o předsedovi Poslanecké sněmovny. Znovu jsme připomenuli a rozvedli naše argumenty. Uvidíme, kam se budou uvažování dalších politických stran v příštích dnech ubírat.

Vy jste deklarovali, že místo předsedy chcete pro ODS. Strany jako SPD, Piráti nebo komunisté ovšem uvedly, že by podpořily Radka Vondráčka (ANO). Posunulo se vaše vyjednávání?

Do 20. (20. listopadu proběhne ustavující schůze sněmovny – pozn. red.) je ještě čas a situace se mění. A myslím, že všichni vidí, co se tady odehrává. Existuje tu jasný mocenský pakt Zemana s Babišem, chystá se jednobarevná vláda, hnutí ANO ani žádnou většinu – rozhodně ne veřejně a srozumitelně – nevyjednává. Podle tvrzení všech stran s nikým o žádné podpoře své vlády nejedná. Jsme tu ve velmi neobvyklé situaci, a o to důležitější je role předsedy Poslanecké sněmovny. Především kvůli té jedné pravomoci, kterou je třetí pokus při jmenování premiéra. Věřím, že nad tím budou ostatní politické strany uvažovat a uvidíme, k čemu dospějeme do ustavující schůze Poslanecké sněmovny. Naše nabídka platí. Jsme přesvědčeni, že to je správná cesta a že předseda druhé nejsilnější strany by měl být předsedou parlamentu, aby parlament mohl důstojně a kvalitně plnit všechny své funkce, včetně té kontrolní.

Co stranám můžete za podporu nabídnout?

Možná to vypadá zvláštně, ale my za to nic nenabízíme. Nabízíme, ale neobchodujeme s tím. Jsme přesvědčení, že to je správné a že hrozba třetího pokusu a možnosti, že bude mít Andrej Babiš bianko šek, ať si sestavuje jakékoliv vlády, které nezískávají důvěru a vládne pořád dál a dál, jsou samy o sobě dostatečným důvodem, aby předsedou Poslanecké sněmovny byl předseda nejsilnější opoziční strany. To, že se vlastně už na tom trochu ukáže, které strany spíše spolupracují s ANO a které jsou jasně opoziční, je také zjevné. Uvidíme, kam se jednání posunou. Jsme připraveni se znovu scházet se všemi politickými stranami, bavit se o tom, jak má být uspořádaná poslanecká sněmovna a přinášet argumenty.

Celý rozhovor ZDE

Petr Fiala

předseda ODS