Senátorský klub ODS a TOP 09: Máme výhrady k povinnému rozestupu 1,5 metru od cyklistů. Je třeba najít vhodný kompromis
9. června 2021

Senátorský klub ODS a TOP 09: Máme výhrady k povinnému rozestupu 1,5 metru od cyklistů. Je třeba najít vhodný kompromis

(www.ods.cz ) Na dnešní schůzi Senátu vystoupí Svjatlana Cichanouská, která přijela do České republiky na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Zástupci senátorského klubu ODS a TOP 09 z mnoha projednávaných bodů považují za problematickou novelu o cyklistech a exekuční řád. Mají výhrady k povinnému odstupu 1,5 metru, který výrazně znevýhodňuje řidiče motorových vozidel a je velmi těžce realizovatelný. Znění exekučního řádu je dle senátorů v praxi neaplikovatelné, proto bude Senát překládat několik změn.

„Jsem moc rád, že na dnešní schůzi Senátu vystoupí paní Cichanouská. Velmi si toho vážím.

Co se týče projednávaných bodů, v našem klubu panuje shoda, že dva nejproblematičtější body jsou novela o cyklistech a exekuční řád. Troufám si tvrdit, že rozumím důvodům, proč projednáváme novelu týkající se cyklistů v takovém znění. Úmysl byl určitě dobrý, nicméně provedení je nereálné. Máme připomínky k povinnému odstupu 1,5 metru při předjíždění cyklistů. Řidič motorového vozidla by při porušení tohoto odstupu dostal 7 bodů, pokutu ve výši 5 až 10 tisíc a zabavení řidičského průkazu na 6 až 12 měsíců. Na spoustě komunikací není možné tento požadavek realizovat z důvodu šířky dané silnice. Proto musíme najít vhodný kompromis, který zajistí bezpečnou jízdu cyklistů, ale nebude extrémně znevýhodňovat řidiče,“ uvedl předseda senátorského klubu ODS a TOP 09 Zdeněk Nytra.

„Právní úprava exekučního řádu, tak jak byla do Senátu postoupena Poslaneckou sněmovnou, je v praxi neaplikovatelná, proto k ní Senát přijme velké množství legislativně technických změn. Dochází i ke změnám u humanizace mobiliárních exekucí, aby se tato úprava nevztahovala i na právnické osoby, což určitě nebylo smyslem a účelem této humanizace. Také dojde k dřívějšímu zastavování tzv. marných exekucí o pět let, oproti původnímu návrhu postoupenému ze Sněmovny,“ sdělil předseda ústavně-právního výboru Tomáš Goláň.