25. března 2024

Předseda Vystrčil přijal běloruskou opoziční lídryni Cichanouskou, společně také uctili památku běloruských exilových prezidentů

(www.senat.cz) Předseda Senátu Miloš Vystrčil oficiálně přijal představitelku běloruské opozice Svjatlanu Cichanouskou, společně také položili květiny u hrobů prezidentů Rady Běloruské národní republiky v exilu na Olšanských hřbitovech. Setkání se na půdě české horní komory zúčastnili také místopředseda Tomáš Czernin, předseda zahraničního výboru Pavel Fischer, předseda školského výboru Jiří Růžička a předseda Stálé komise pro sdělovací prostředky David Smoljak. Hovořili spolu o aktuální situaci v Bělorusku, ruské agresi na Ukrajině a jejím vlivu na stav v Bělorusku.

„Režim Alexandra Lukašenka je režimem diktátorským, režimem, který my dobře známe, protože jsme ho prožívali před rokem 89 a který dnes svou brutalitu ještě zvyšuje, protože je podporován ruským Putinovským režimem. Je povinností svobodných demokratických zemích a je to vlastně v jejich bytostném zájmu, aby pomáhali návratu svobody a demokracie do zemí, kde po tom samotní lidé touží, ale nemohou to říci nahlas,“ připomněl předseda Senátu Miloš Vystrčil a zároveň dodal: „Dnešní otevření Kanceláře demokratických sil Běloruska v ČR ukazuje, že ti, co se snaží, aby v jejich zemi vládlo právo a aby se tam normálně žilo, se mohou na Českou republiku spolehnout. To je důležitá zpráva.“

Tématy česko-běloruského jednání byly aktuální situace v Bělorusku, možnosti pomoci české strany, ruská agrese na Ukrajině a její vliv na stav v Bělorusku.

Dnešní přijetí v českém Senátu navázalo na již dřívější setkání představitelů Senátu Parlamentu ČR s lídryní běloruské opozice. Svjatlana Cichanouská zavítala poprvé na půdu horní parlamentní komory v červnu 2021, kde ji pozval předseda Vystrčil jako první nejvyšší ústavní činitel na oficiální návštěvu České republiky. Naposledy se viděli v listopadu 2022 a v květnu 2022, kdy z rukou předsedy Senátu převzala vůdkyně běloruské opozice osobní dopis jejímu manželovi.

Cichanouská se v rámci svého programu v České republice setká také s prezidentem Petrem Pavlem, předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou, mistrem zahraničí Janem Lipavským a dalšími českými nejvyššími ústavními činiteli. Součástí programu je rovněž slavnostní otevření Kanceláře demokratických sil Běloruska v ČR, společně s předsedou Vystrčilem také zhlédnou dokumentární film „Náhodou prezidentkou“ v rámci Mezinárodního filmového festivalu Jeden svět.

Miloš Vystrčil

předseda Senátu PČR