Jan Šašek: Skoro polovina lidí se u nás v kraji necítí bezpečně. To je nepřijatelné

17. září 2024
Jan Šašek: Skoro polovina lidí se u nás v kraji necítí bezpečně. To je nepřijatelné

(plzen.eu) „Před volbami jsme si nechali udělat v Plzeňském kraji průzkum, ze kterého vyplívá, že skoro dvě třetiny obyvatel Plzeňského kraje jsou názoru, že se v kraji za poslední 4 roky zvýšil počet kriminálních činů. A 39 % obyvatel Plzeňského kraje pak uvádí konkrétní místa v Plzni, kam by po setmění nešli – Americká, Hlavní nádraží, okolí obchodního centra Plaza, nebo okolí autobusového nádraží. Stejně tak zmiňují konkrétní místa v Rokycanech, Tachově či Stříbře. To není možné nechat jen tak být,“ říká v rozhovoru lídr kandidátky ODS a TOP 09 Společně do kraje Jan Šašek.

Opravdu je v Plzni a kraji tak nebezpečno?

Když se podíváme na policejní statistiky, tak ty tak dramatické nejsou, ale nejde nad tím mávnout rukou a říct: „Nebojte, nic se vám nestane, statistiky jsou v pohodě.“ Pokud ale vidím, že se dvě třetiny obyvatel kraje bojí chodit na konkrétní místa, a to nejsou nějaké vyloučené lokality, to se v podstatě bavíme o centru Plzně, tak někde není něco v pořádku a musím najít tu příčinu, proč to tak je a s tou něco udělat.

V čem podle Vás ta příčina spočívá?

Těch příčin je několik. Plzeň jako největší město v kraji logicky přitahuje řadu existencí, které nežijí zrovna příkladným životem, ale žijí z toho, co si „vydělají“ na ulici do velké míry obtěžováním lidí, kteří jdou právě na vlak, na nákup a podobně. Tam musí být co možná nejdůslednější policie. A to jak státní, tak městská. Plzeňané se budou cítit v Plzni určitě bezpečněji, když sami na vlastní oči uvidí policisty v ulicích. Stejně jako když policisté budou využívat všech nástrojů, které k zajištění pořádku ve městě mají, jako třeba důsledné vymáhání protialkoholní vyhlášky.

Zejména ta Městská policie má ale výrazný podstav…

To je pravda, tam ale, stejně jako u té státní, může kraj pomoci. Ať už jde například o finance na vybavení, motivaci k náboru nových příslušníků či úpravou legislativy. V tom musíme spojit síly všichni, kteří tomu můžeme pomoct, ne si každý řešit jen to „svoje“.

A z čeho podle Vás pramení ty obavy lidí ve zbytku kraje?

Díky podpoře průmyslu jsme se historicky stali jedním z nejbohatších krajů v zemi. Společnosti, které do našeho kraje přišly, dávaly našim lidem práci. Tím, jak jde vývoj dopředu, se ale i my musíme přizpůsobit. Dnes v těch průmyslových halách naši lidé nechtějí na méně kvalifikovaných pozicích pracovat. Proto jsou plné agenturních zahraničních pracovníků za mizerný plat. Ti nemají vztah ke svému okolí, kde bydlí na ubytovnách, ani k lidem, kteří žijí kolem. Na tento problém v posledních letech současné vedení kraje s Piráty, ANO a STAN rezignovalo. Anebo jsou s tím v pohodě. Těžko říct...

Tedy?

Proto právě musíme do kraje přivést takové společnosti, které budou nabízet dobrou a stabilní práci za dobré peníze, ve kterých najdou uplatnění lidé z našeho kraje. Už nechceme ty montovny bez přidané hodnoty, které toto do velké míry v posledních letech způsobily. To bude znamenat pokles agenturních pracovníků a díky tomu nebudou lidé z našeho kraje za prací odcházet jinam, protože ji najdou tady.

To je ale běh na dlouhou trať…

Do jisté míry ano, ale přeci na to nesmíme rezignovat. Naopak. Podívejte se na Borská pole v Plzni, tam se v posledních letech ta struktura firem, stejně jako lidí, kteří tam pracují, výrazně proměnila k lepšímu. A je to do velké míry právě díky tehdejšímu vedení magistrátu s ODS a TOP 09, které na tom udělalo velký kus práce.

A mezitím?

Je potřeba změnit legislativu upravující agenturní zaměstnávání. Jak firmy, které takové zaměstnance využívají, tak personální agentury, tak provozovatelé ubytoven, by měli přijmout větší odpovědnost za ty, které zaměstnávají či ubytovávají. To je z mého pohledu věc, kterou musíme řešit.

Už v pátek a sobotu 20. a 21. září proběhnou krajské volby a ty u nás mají asi nejnižší volební účast. Proč by k nim lidé měli jít?

Máte pravdu, ta účast bývá velmi nízká. Přitom krajské volby, spolu s komunálními, se toho běžného každodenního života lidí dotýkají vlastně nejvíc. Tedy v těchto volbách můžou lidé změnit to, s čím nejsou spokojeni a co by chtěli zlepšit.

Povídejte…

Tak v posledních letech, kdy v Plzeňském kraji vládnou Piráti, STAN a ANO nám tady zaostává lékařská péče, chybí specialisté, pacienti nemají dostatek zubařů a dalších odborníků. Silnice jsou plné kamionů, které stále projíždí centry měst a obcí, namísto aby jezdily po obchvatech. Ty ale stále mnohde chybí. Nerozvijí se základní ani střední školství, které navíc nemá dostatečné kapacity. Školy také málo spolupracují s firmami, aby svým studentům pomohly při zajištění jejich budoucího života. A o té bezpečnosti už jsme mluvili…

To je dost věcí, které stojí za nápravu. Zvládnete to?

Jsme skvělý kraj a máme skvělé lidi. Samotného mě ale štve, jak to u nás v poslední době vypadá. Proto to chci změnit. Do vedení kraje musí nastoupit lidé, kteří v minulosti něco dokázali, stejně jako lidé s novou dávkou energie a takové na kandidátce máme. Jsme tým lidí, kterým záleží na tom, kde žijí a chtějí proto něco udělat. Věřím, že společně to zvládneme.

Jan Šašek

kandidát na hejtmana Plzeňského kraje