11. září 2023

PRVNÍ PŮLROK PETRA PAVLA VE FUNKCI PREZIDENTA REPUBLIKY - USPĚL ČI NEUSPĚL???

MŮJ OSOBNÍ CELKOVÝ POHLED NA PRVNÍ PŮLROK PETRA PAVLA VE FUNKCI PREZIDENTA REPUBLIKY

🔹 Zejména v kontextu naprosto šílených (obsahově, lidsky, formou apod.) vystoupení Andreje Babiše na půdě Poslanecké sněmovny v posledních dnech se ukazuje, jaké štěstí Česká republika má, že v prezidentských volbách zvítězil Petr Pavel a že premiérem naší země je Petr Fiala.

🔹 V celkovém pohledu na první půlrok Petra Pavla ve funkci prezidenta republiky vidím rozhodně mnohem více pozitiv než několik dílčích pochybení.

JAKÉ PLUSY NA PRVNÍM PŮLROCE PETRA PAVLA VE FUNKCI VNÍMÁM

🔹👍 Celkový "umělecký dojem" výkonu funkce prezidenta (vnější podoba výkonu funkce) je o několik "světelných let" lepší oproti minulým deseti letům působení Miloše Zemana na Pražském hradě.

🔹👍 Ohromně silnou stránkou nového pana prezidenta je autenticita v jeho vystupování a jednání s lidmi (snaží se otevřeně říkat, co si myslí, a v zásadě mu věřím to, co říká), ovšem pouze tehdy, pokud pan prezident mluví sám za sebe (pokud za sebe nenechá mluvit jiné).

🔹👍 Zahraniční a obranné věci - v těchto agendách si Petr Pavel na 100 % zaslouží jedničku s hvězdičkou podtrženou.

🔹👍 Výjezdy do krajů a komunikace s běžnými lidmi "v terénu", další bod ve výčtu "plusů" nového prezidenta republiky.

🔹👍 Vážím si snahy Petra Pavla o civilní a "nepapalášské" pojetí výkonu funkce prezidenta republiky.

Snad není neuctivé, pokud si dovolím poukázat i na NĚKTERÉ "MÍNUSY", KTERÉ V DOSAVADNÍM PŮLROČNÍM FUNGOVÁNÍ NOVÉHO PANA PREZIDENTA VIDÍM

🔹👎 Vnitrostátní, domácí politika - po půl roce vlastně nevím a netuším, jaké priority v domácí politice Petr Pavel vlastně má a jak je chce prosazovat. V tom je pan prezident zcela "nečitelný" a myslím si, že to není dobře.

🔹👎 Komunikace - mám pocit, že komunikace prezidentské kanceláře a práce komunikačního týmu pana prezidenta není úplně dobrá (jak z pohledu načasování, tak z pohledu obsahu a srozumitelnosti pro běžného člověka - ad např. situace kolem novely zákona o důchodovém pojištění, ale zdaleka nejen ta). Komunikační tým pana prezidenta nepochybně skvěle fungoval v předvolební kampani, na plných náměstích apod., ale reálný výkon ústavní funkce prezidenta republiky přeci vyžaduje kvalitativně zcela jiný způsob komunikace.

🔹👎 A konečně se pan prezident dopustil několika naprosto zjevných konkrétních chyb, např.

  • neprověřené nominace doktora Roberta Fremra na soudce Ústavního soudu nebo
  • "podpisu nepodpisu" novely zákona o důchodovém pojištění, kdy pan prezident "nepotěšil" pravděpodobně vůbec nikoho (ani občany, ani opozici, ani koalici) a pravděpodobně nikdo soudný jeho postupu neporozuměl.
  •  

JAK DO BUDOUCNA - mohl-li bych dát panu prezidentovi dát dvě osobní rady do dalších čtyř a půl let jeho mandátu, tak tady jsou:

🔹 V politické funkci není možné zalíbit se všem, o což se Petr Pavel podle mého názoru chybně snaží - mnohem správnější cestou v politice je mít jasné a jednoznačné názory, byť se s nimi třeba zavděčíte jen menšině voličů.

🔹 S euforií z parlamentních voleb 2021 a prezidentských voleb 2023 (oboje volby, ať se nám to líbí nebo ne, byly, zjednodušeně řečeno referendem o tom, zda se Andrej Babiš vrátí či nevrátí do vrcholné politické funkce) nemůže pan prezident do budoucna vystačit - každodenní reálná politika ho chtě nechtě "dožene" a zejména v domácí politice by měl on a jeho tým velmi výrazně "zabrat".

A JAK HODNOTÍTE PRVNÍ PŮLROK PETRA PAVLA VE FUNKCI PREZIDENTA REPUBLIKY VY???

Pokud si najdete cca 2 minutky Vašeho času na dobrovolné vyplnění malého dotazníku, budu moc rád a předem mnohokrát děkuji!!! Do dotazníku se dostanete buď přes odkaz: https://www.survio.com/survey/d/W6C8W5R9L1L4N4F2B nebo přes QR kód v připojených obrázcích.

Karel Haas

poslanec PČR
člen Zastupitelstva města Pardubic