Krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr jednal o možnosti využití nové české metody testování koronaviru
10. září 2020

Krajský radní pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr jednal o možnosti využití nové české metody testování koronaviru

Také Pardubický kraj má na dosah účinnou pomoc pro jednoduchou, rychlou a bezpečnou diagnostiku koronaviru a jiných virových onemocnění. Radní Pardubického kraje pro oblast zdravotnictví Ladislav Valtr, kandidát ODS do krajských voleb, o tom jednal s Tomášem Zimou, rektorem Univerzity Karlovy v Praze.

Unikátní testovací sady

Karlova univerzita založila dceřinou společnost GeneSpector. Ta bude vyrábět unikátní testovací sady, které by měly výrazně pomoci při očekávaném souběžném šíření chřipky a koronaviru. Na základě jednoho testování bude možné zjistit, zda je člověk nakažen chřipkou či onemocněním covid-19.

Chceme poskytnout lékařům čas pro včasnou léčbu nebo preventivní opatření. Testovací sady budou aplikovatelné na všechny současné otevřené přístrojové platformy a jednoduché natolik, aby je laboratoře mohly okamžitě využívat. Navíc budou rychlejší, spolehlivější a bezpečnější pro laboratorní personál.

„Jsem rád, že mě pan rektor o tomto zajímavém projektu při našem setkání informoval. Jsem přesvědčen o tom, že může pomoct zvýšit testovací kapacity v laboratořích nejen našich krajských nemocnic,“ sdělil Ladislav Valtr.

Spolupráce v mnoha oblastech

Pro Pardubický kraj mohou být užitečné různá další doporučení odborníků z Karlovy univerzity. Příkladem může být také projekt, jehož cílem je zefektivnit činnost všech laboratoří v kraji a sjednotit laboratorní informační systémy. „Nezávisle na vzniku koronavirové situace systematicky modernizujeme laboratorní techniku a současně definujeme spektrum prací, které mají být koncentrovány a kam. V současné epidemiologické době je však problematika kapacit našich laboratoří velmi téma nanejvýše aktuální,“ poznamenal krajský radní.

Podle něj může být spolupráce s Univerzitou Karlovou v Pardubickém kraji mnohem širší. „Zajímavé příležitosti spolupráce vidím právě v expertní rovině. Univerzita disponuje celou řadou odborníků, nejen v lékařských oborech. Diskutovat zde lze o různých koncepčních materiálech. Zaujala mě například jejich nabídka poradenství k řešením nedostatku vody,“ podotkl Ladislav Valtr.

Rektor Zima dále při setkání pochvalně zmínil Pardubický kraj v souvislosti s organizačním uspořádáním nemocnic akutní péče do jednoho silného subjektu a ocenil úspěšnou stabilizaci hospodaření všech krajských zdravotnických zařízení.