Podpis koaliční smlouvy v Královéhradeckém kraji přehrát
2. listopadu 2016

Martin Červíček: Podpis koaliční smlouvy v Královéhradeckém kraji

Minulé pondělí 24.10 byla v Královehradeckém kraji zhruba po 14 dnech vyjednávání podepsána koaliční smlouva.

 

Chtěli jsme po vítězi voleb najít dalšího solidního partnera do případné koalice, ale hnutí ANO nikoho dalšího ke stolu nepřivedlo. Také jsme požadovali jeho podporu v zákonodárné iniciativě kraje k návrhům na změny zákonů, které komplikují podnikání živnostníků žijících v našem kraji.

Protože k naplnění výše uvedeného nedošlo, byla dohodnutá koaliční smlouva ve formátu pětikoalice, která projevila větší koaliční potenciál a dává dohromady většinu voličských hlasů.

Koalice ČSSD, ODS, Koalice pro Královehradecký kraj (KDU-ČSL, Hradecký demokratický klub – volba pro město), Koalice STAN a Východočechů, a TOP 09 dává především předpoklad pro konsenzuální spoluvládnutí, dostatečnou vzájemnou kontrolu, ale hlavně umožňuje dohodnutý koncepční rozvoj našeho kraje.

Pro ODS je také nesmírně důležité, že ve vedení kraje bude pouze nová „čistá“ sociální demokracie a nastavený rovnocenný podíl všech subjektů pětikoalice na řízení kraje s velmi významnou pozicí ODS v podobě statutárního zástupce hejtmana.

Mimochodem jsem přesvědčen, že se jednoznačně jedná o středo-pravou vládu s vyvažující rolí jediného středo-levicového partnera. V současné době to je pro nás více než nabídka na pozici hejtmana v nejasné koalici, kterou Hnutí ANO nebylo schopné vyjednat…

Martin Červíček

Martin Červíček

Více o autorovi