Vládě v demisi musíme nastavit jasné mantinely. Proto ODS přichází se třemi konkrétními návrhy

15. února 2018
Vládě v demisi musíme nastavit jasné mantinely. Proto ODS přichází se třemi konkrétními návrhy

(www.ods.cz) Petr Fiala představil tři iniciativy, se kterými půjdou občanští demokraté do jednání s ostatními parlamentními stranami. Předseda ODS oslovil premiéra v demisi Andreje Babiše s nabídkou setkání na téma evropská politika České republiky. Plánuje také vést jednání s nevládními politickými stranami, jeho cílem je jednoznačné usnesení Poslanecké sněmovny, které nastaví mantinely vládě v demisi. Petr Fiala se chce setkat i s předsedou Pirátů Ivanem Bartošem, chce s ním mluvit o spolupráci jeho strany s SPD a KSČM na ústavních změnách.

 
„ODS cítí jako vůdčí opoziční a demokratická síla odpovědnost za vývoj v této zemi, proto přicházíme se třemi důležitými iniciativami," uvedl Petr Fiala.
 
Předseda občanských demokratů se chce zaměřit na jednotnou zahraniční politiku České republiky. Proto inicioval schůzku s předsedou vlády v demisi Andrejem Babišem: „Včera jsme zřetelně odmítli postup vlády při schvalování tzv. fiskálního paktu, nejde ale jen o jeden dokument a jedno téma - v tomto případě euro. Dnes jsem poslal předsedovi vlády v demisi dopis, v němž jsem mu navrhl setkání na téma českých priorit, během nějž mu zároveň chci představit pozice ODS k EU. Chci s ním také prodiskutovat možnosti a formát konzultací rozhodujících politických sil týkajících se českých cílů v otázkách reformy EU."
 
Petr Fiala chce jako lídr nejsilnější opoziční strany také jednat s dalšími sněmovními stranami a nastavit vládě v demisi jasné hranice působnosti: „Budeme iniciovat jednání s ostatními nevládními stranami zastoupenými v Poslanecké sněmovně. Navrhneme jim přijmout silné a jednoznačné usnesení s definováním oblastí, kde bude sněmovna očekávat od vlády v demisi zdrženlivost. Reagujeme tím na skutečnosti, že současná vláda je politicky nelegitimní a že předseda hnutí ANO dostal od prezidenta republiky nespecifikovaný čas na sestavení vlády nové, což považujeme za obcházení ducha ústavy."
 
Předseda ODS na závěr avizoval také zájem o setkání s Ivanem Bartošem, chce s ním řešit mj. otázku obecného referenda: „Budeme apelovat na Piráty, aby se nenechali zneužít ke spolupráci s komunisty a SPD při podpoře vážných ústavních změn chystaných společně s hnutím ANO. Chci se setkat s předsedou Pirátů, abychom věděli, zda jejich strana hodlá dál spolupracovat s ANO, SPD a komunisty podobně jako při volbě vedení Poslanecké sněmovny - tedy zda jde o cosi jako o opakovanou politickou nepozornost, anebo dlouhodobou strategii."
Petr Fiala

předseda ODS