Premiér Fiala v Brně zahájil stavbu nového sídla Centra kardiovaskulární a transplantační medicíny

4. července 2024
Premiér Fiala v Brně zahájil stavbu nového sídla Centra kardiovaskulární a transplantační medicíny

(www.vlada.cz) Nová budova Centra kardiovaskulární a transplantační medicíny (CKTCH) v Brně vyroste v areálu Fakultní nemocnice Brno. Slavnostního zahájení stavby se ve čtvrtek 4. července 2024 zúčastnil předseda vlády ČR Petr Fiala společně s vicepremiérem a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. V rámci návštěvy FN Brno předal premiér společně s ředitelem společnosti ČEPRO Janem Duspěvou šek dětskému oddělení Kliniky popálenin a plastické chirurgie ve výši 217 tisíc Kč. Částku se podařilo vybrat mezi zaměstnanci a provozovateli čerpacích stanic díky dražbě dresů hokejové reprezentace.

„Úspěch každé transplantace i následné péče závisí na zkušených profesionálech a nejmodernějších technologiích. Zdejší centrum, které ročně provádí přes tisíc operací srdce a kolem 130 transplantací životně důležitých orgánů do konce příštího roku získá mimořádně kvalitní prostředí a díky rozšíření kapacity sálů, lůžek a personálu dojde ke zkrácení čekacích dob na zákroky. Symbióza zdravotnických zařízení a výzkumných institucí, kterou nabízí areál Fakultní nemocnice Brno, je výhodná nejen pro lékaře a vědce, ale i pro pacienty, kteří vše potřebné najdou pod jednou střechou,“ uvedl premiér Petr Fiala, který stavbu slavnostně zahájil poklepáním na základní kámen.

Projekt výstavby nové budovy Centra kardiovaskulární a transplantační medicíny v celkové ceně 2,4 miliardy Kč, je spolufinancován z Národního plánu obnovy, ze státního rozpočtu ČR a také z vlastních zdrojů CKTCH. Stavba by měla být dokončena na konci roku 2025.

V současné době funguje CKTCH na několika místech, z toho jedna část v historickém, památkově chráněném objektu. Pracoviště existuje ve stávajících prostorách od roku 2001. Od té doby se nezměnil počet lůžek ani prostorové dispozice, ale došlo k významným změnám v objemu a struktuře poskytované péče a technologickém vybavení, proto jsou stávající prostory kapacitně nedostatečné a jejich další rozšiřování není v prostorách Fakultní nemocnice u sv. Anny možné.

Premiér Petr Fiala se v rámci své návštěvy areálu fakultní nemocnice setkal se zaměstnanci Kliniky popálenin a plastické chirurgie. Za přítomnosti předsedy vlády a vicepremiéra a ministra zdravotnictví Vlastimila Válka předal předseda představenstva a generální ředitel společnosti ČEPRO Jan Duspěva šek v hodnotě 217 tisíc korun pro dětskou kliniku brněnského popáleninového centra. „Každá pomoc dětem, které utrpěly velmi bolestivá zranění, se počítá. Částka čtvrt milionu korun, kterou mezi sebou vybrali zaměstnanci ČEPRA, pomůže dětskému oddělení Kliniky popálenin a plastické chirurgie v Brně-Bohunicích. Finance využijí na rehabilitační pobyty a zdravotní pomůcky. Dárcům moc děkuji,“ řekl Petr Fiala.

Částku zaměstnanci firmy a obchodní partneři po skončení MS v ledním hokeji získali díky dražbě dresů a přileb členů národní hokejové reprezentace.

Petr Fiala

předseda vlády ČR
předseda ODS