25. září 2023

Události, komentáře

(ČT 24) „Je to určitým způsobem i signálem druhé straně – tohle prostě nedělejte, my jsme schopni to odhalit,“ zhodnotil obsah zjištění Bezpečnostní informační služby (BIS) předseda sněmovního bezpečnostního výboru Pavel Žáček (ODS) v diskusního pořadu Události, komentáře ČT24. Rozvědka slovy jejího ředitele Michala Koudelky informovala v pondělí o tom, že ruský agent platil známým osobnostem za šíření ruské propagandy v Česku.

Celou debatu s Pavlem Žáčkem můžete zhlédnout na ČT24.

Zjištění BIS je podle Žáčka logické, ale i závažné. „Je to věc, která prostě patří k dnešní době, bráníme se agresivní politice (…) ze strany Ruské federace, která svým způsobem supluje to, že nemá teď dostatek diplomatů, kteří by možná vykonávali některé věci více otevřeně,“ uvedl.

Žáček si prý nevybavuje, že by se poslanci o této kauze v minulosti bavili, například během uzavřeného jednání. Šéf BIS Koudelka šel podle jeho slov na hranici možného, co se poskytnutých informací týče, když neidentifikoval konkrétní osobu.

„Je to otázka prevence, aby bylo vidět, že zpravodajské služby v České republice při chránění našich národních zájmů nespí,“ řekl Pavel Žáček v souvislosti s kritikou, zda oznámení takovýchto zjištění patří na veřejnou konferenci.

„Pan ředitel a jeho lidé evidentně věděli, proč to tak formulují. Takto je to určitým způsobem i signálem druhé straně – tohle prostě nedělejte, my jsme schopni to odhalit,“ oponoval Žáček. Vzhledem k tomu, že hrozby mění svůj charakter, musí podle něj veřejnosti sdělit informace ona autorita, kterou je právě BIS.

Činnost onoho ruského spolupracovníka bude podle Žáčka v současnosti už nejspíše ukončena, nehledě na to, jestli je české národnosti, či nikoliv. Zdrojem dezinformací bylo podle zjištění ČT také ruské kulturní centrum v Praze, které funguje nadále, ačkoli je jeho zřizovatel na sankčním seznamu.

Žáček doplnil, že dle jeho informací mělo být toto pracoviště uzavřeno v souvislosti s loňským snižováním počtu ruských pracovníků na generálních konzulátech a v dalších budovách pod správou Ruska.

PhDr. Pavel Žáček, Ph.D.

poslanec PČR
předseda výboru pro bezpečnost PS PČR
zakladatel a první ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů a Archivu bezpečnostních složek