18. října 2014

Rozhovor pro Parlamentní listy

Pavel Eybert (ODS) působí v politice již od roku 1990, kdy se stal starostou jihočeského Chýnova a kde mandát s jasnou převahou obhájil i nyní. Současně patří mezi nejdéle působící senátory. Členem horní komory je už od roku 1996. Čeho by chtěl v politice ještě dosáhnout a jak hodnotí uplynulé čtvrtstoletí od pádu komunismu? Koho považuje za nevýznamnější porevoluční osobnost? I na to se ptalyParlamentníListy.cz.ODS se zbavuje dluhů, její členové jsou schopni převzít zodpovědnost a prý to nebude dlouho trvat a strana zase vyhraje volby. Tato slova pronesl po uplynulých komunálních volbách předseda Petr Fiala. Souhlasíte? A jak dlouho může podle vás trvat, než se ODS dostane zpět na výsluní? A co pro to musí nyní udělat? 

Nějaký čas to ještě potrvá, bude záležet na členské základně, jak bude pracovat, a na tom, jak naše vedení dokáže přesvědčit veřejnost, že jsme důvěryhodnou pravicí. Jedním z měst, kde ODS s velkým náskokem uspěla, byl i Chýnov, potvrdila zde tak svou pozici. Jak aktuálně probíhají povolební vyjednávání? Rýsuje se již nějaká koalice? A prozradíte nám, s kým byste ji preferoval vy sám? 

Až na dva mandáty, které získal jeden sociální demokrat a jeden komunista, jsme připraveni úzce spolupracovat tak jako v minulých obdobích. Starostou jste již od roku 1990. Co podle vás stojí za tímto úspěchem? A neměl jste někdy chuť se vším praštit? 

Asi odvedená práce. Často, zejména z hlediska obrovské byrokracie. Jo, prvních 10 let, to se to starostovalo. Čeho byste chtěl dosáhnout v následujícím volebním období? 

Představ je dost. V současné době jako největší připravujeme teplofikaci místní části Kloužovice. Zateplování bytových domů, zasíťování parcel pro rodinné domy, cesty, chodníky, veřejné osvětlení v provedení ledkových svítidel a tak pořád dokola. Již od roku 1996 jste také členem horní komory. Jestliže srovnáte obě funkce, která vás osobně baví více a která z nich je náročnější, pokud se to tak dá říci? 

V jedné odpočívám od druhé, obě funkce jsou rozmanité svým obsahem, při starostování vidíte dřív a častěji výsledek práce. Rozhodování v Senátu je zase odpovědnější. Na čem v Senátu aktuálně pracujete? 

Mám teď před obhajobou senátního návrhu o NPŠ v PS, jsem zpravodajem zákona o poplatcích, o povolenkách na vypouštění emisí a motám se okolo záležitostí důležitých pro dopravu v podvýboru. Už skoro za měsíc uplyne čtvrtstoletí od listopadové revoluce v roce 1989. Jak hodnotíte polistopadový vývoj, splnil vaše očekávání? Co se podle vás v Česku podařilo a co naopak nikoliv? 

Až na to, že jsme všichni netrpěliví a chtěli bychom vše rychleji a lépe, jsem celkem s vývojem spokojen. Koho byste označil jako největší porevoluční osobnost? 

Vidím tady triumvirát Havel, Klaus, Zeman. Jsem zvědav na nějakou novou výraznou osobnost. 
Mgr. Pavel Eybert

senátor PČR
zastupitel obce
místopředseda oblastního sdružení