Události, komentáře: Ať si každý určí, zda přijímá platby kartou, říká Jan Skopeček

3. července 2024
Události, komentáře: Ať si každý určí, zda přijímá platby kartou, říká Jan Skopeček

(ČT 24) Možnost platit v hotovosti by v Česku měla zůstat zachována řekl v pořadu Události, komentáře ČT24 místopředseda Sněmovny Jan Skopeček. Je také příznivcem platby kartou. Podle Skopečka však ve skutečnosti podíl bezhotovostních plateb roste a šedá ekonomika v Česku je menší než v některých jiných zemích Evropy.

Celou debatu s Janem Skopečkem můžete zhlédnout na ČT24.

Kauzu hotovostních a bezhotovostních plateb otevřel případ baru v karlovarském hotelu Thermal, který přijímá jen platby v hotovosti. Podle médií se odmítání platby kartou objevuje nejen tam, ale i v dalších podnicích v Karlových Varech, kde se teď koná mezinárodní filmový festival. Hotel Thermal je přitom ve vlastnictví státu a spravuje ho ministerstvo financí.

„Myslím, že i v Karlových Varech je spousta jiných barů a restauračních provozů, které karty berou,“ podotkl Skopeček. „My zákazníci rozhodujeme o tom, jaký podnikatel bude úspěšný,“ dodal Jan Skopeček.

Skopeček řekl, že podíl bezhotovostních plateb v Česku ve skutečnosti roste, a to i v sektoru gastronomických služeb. V loňském roce mělo platební terminál sedmdesát procent gastronomických zařízení, před dvěma roky to bylo podle jeho slov jen padesát procent. Od roku 2018 se také objem bezhotovostních transakcí skoro zdvojnásobil. „Ten trend je zřejmý, nezlomilo ho ani zrušení EET,“ shrnul Skopeček.

Podle Jana Skopečka podíl šedé ekonomiky v Česku neroste. „Česká šedá ekonomika je na úrovni čtrnácti procent HDP, což je nižší číslo, než mají například Belgie, Portugalsko, Francie,“ zmínil.

„Neplatí, že podnikatel, který nepřijímá karty, je rovnou sprostý podezřelý, který se dopouští daňových úniků,“ dodal Jan Skopeček s tím, že někteří podnikatelé nemají k této technologii důvěru nebo nechtějí dávat za platby kartou poplatky bance. „Je to na podnikateli, jestli bude přijímat karty, nebo ne,“ podotkl Skopeček s tím, že stát by neměl regulovat všechno.

Jan Skopeček

místopředseda Poslanecké sněmovny
místopředseda poslaneckého klubu ODS
poslanec PČR
ekonomický expert ODS
předseda ODS Hořovice