24. října 2023

ČRo Plus: Připojištění urychlí průchod systémem

(ČRo Plus) Možnost připlatit si za lepší zdravotní péči, než je základ proplácený pojišťovnami, je znovu na stole. Připojištění v českém zdravotnictví má být součástí novely zákona o zdravotním pojištění, kterou chystá ministerstvo zdravotnictví. Jde o dobrý nápad, který se osvědčil například už u léčiv nebo ošetření u zubaře, nebo tím vzniknou dvě kategorie pacientů – jedna, která si bude moct za zdravotní péči zaplatit něco navíc, a druhá, která na to mít nebude? Princip připojištění spočívá v možnosti doplacení rozdílu mezi hrazeným základem a tím navíc.

Celou debatu s Romanem Krausem si můžete poslechnout na ČRo Plus.

„Je připravený návrh umožňující vznik systému připojištění na určité jiné způsoby poskytování zdravotní péče. Součástí je i možnost doplatit si na částečně hrazené věci tak, jak už to kupříkladu normálně funguje u léků,“ nastiňuje Roman Kraus z ODS, předseda senátního výboru pro zdravotnictví a člen správní rady VZP.

Návrh ještě neprošel pětikoaličním schválením. Sama koalice má ve svém programovém prohlášení zavedení doplňkového připojištění. „Nenavrhujeme snižovat nárok na bezplatnou péči. Změna se týká nově zaváděných medicínských postupů, kde existuje více alternativ a kdy by měla být hrazena zdravotními pojišťovnami ze všeobecného zdravotního pojištění vždy ta ekonomicky nejvýhodnější varianta, ale se srovnatelnými výsledky jako další postupy,“ říká senátor Kraus.

Nadstandardy byly v minulosti odmítnuty Ústavním soudem, protože se jednalo o vyhlášku, nikoliv o zákon. „Rozsah tohoto nároku je určen zákonem, jak již řekla paní Gajdůšková,“ vysvětluje Kraus.

„V debatě se dostaneme k argumentu, že se bude vybírat nějaký lepší materiál. Tak to není. Je to o jiném způsobu poskytování zdravotních služeb, nikoliv o jiných typech léčby, což je potřeba rozlišovat. Váš praktický lékař vám nachystá co nejrychlejší a nejsnazší průchod zdravotním systémem, nebudete například jeden den u praktika na předoperačním vyšetření a další tři dny čekat na rentgen,“ dodává Roman Kraus.

„Není to o tom, že dotyčný půjde dříve na vyšetření či operaci, ale že organizačně, s použitím elektronických nástrojů se v pořadí nachystá, aby nemusel trávit několik dnů postupným navštěvováním různých ambulancí, rentgenů a laboratoří,“ upřesňuje cíle návrhu Kraus.

Podobný systém připojištění funguje v Nizozemsku. „Pojištění, které je ze zákona povinné tak, jak je to u nás, je za určitou hodnotu. A ve chvíli, kdy chcete nějakým způsobem obejít tento řetězec, si můžete samozřejmě vybrat, kam jinam půjdete, ale potom buď musíte zaplatit jednorázově, anebo se na to můžete připojistit. Jinými slovy, v tom je princip konkurence zdravotních pojišťoven,“ tvrdí Kraus.

„Když se objeví nový lék nebo postup, záleží na zdravotních pojišťovnách, jestli je zařadí mezi hrazené, anebo nehrazené. Například screening v těhotenství – dnes je přímo definován jako nehrazený z veřejného zdravotního pojištění a ženy si ho platí samy. Proč by se nemohly připojistit?“ ptá se Kraus.

Roman Kraus

senátor PČR