24. června 2014

Padl stín na náš Kraj

Náměstek Kraje Vysočina Libor Joukl ČSSD) byl obviněni z pletich při výběrovém řízení na nákup silničářských sypačů. Bylo zahájeno trestní stíhání a v případě prokázání viny mu hrozí až osm let vězení. Kriminalisté už prohledali jeho kancelář, dům a počítače. S vedením Kraje to ani nehnulo. Nic se neděje, jede se dál.

1. Vnímám rozdíl mezi významem slov: podezřelý, obviněny a odsouzený. K tomu kdo nebyl odsouzen, musí být přistupováno jako k nevinnému. To je základní pravidlo našeho právního řádu a platí pro všechny v běžném životě. Ale u politiků, kteří navíc mohou rozhodovat o našich penězích, by měla platit presumpce viny ve výkonu veřejné funkce. Do té doby, než pravomocně rozhodne řádný soud. David Rath s miliony v krabici byl obviněn, nikoli odsouzen, ale zdravého člověka bez mravní újmy by ani nenapadlo, že by v této chvíli mohl pracovat ve vedení kraje. Petr Nečas byl obviněn, nikoli odsouzen, ale jeho vláda padla, tak jak to žádal předseda ČSSD Sobotka, který na ideové konferenci svým spolustraníkům kázal: „Lidé od nás očekávají, že se k případným skandálům vždy postavíme jasně, bez kličkování a budeme na ně rychle reagovat vyvozením osobní odpovědnosti.“ I na Vysočině?

2. Nejedná se o banalitu. Když krajský šéf pro dopravu Joukl jezdil několik týdnů bez poznávací značky na svém voze, přišel po upozornění novinářů na krátko o řidičský průkaz. Není mi známo, že by někdo žádal pozastavení jeho politické kariéry. Ale v tomto případě Policie České republiky obvinila pana náměstka z možné korupce, na základě závažných skutečností a důvodných podezření. To už je jinší kafe!

V příčinné souvislosti se mi vybavilo v paměti, jak cukrárna paní Jouklové v Přibyslavi získala za dobu náměstkování manžela bezmála 450tisíc z grantů Fondu Kraje Vysočina na podporu podnikání. V žádném případě to není proti zákonu, ale je to nemorální a o něčem to svědčí. Podle mne, když někdo zastává funkci v nejvyšším vedení kraje, včetně s tím spojených benefitů, tak by si měl dokázat odříct čerpání dotací vlastní rodině, notabene o kterých jako zastupitel a radní minimálně nepřímo rozhoduje.

Je tomu už dávno, kdy moudrý Seneca pravil: „I to, co nezakazuje zákon, zakazuje stud!“

Padlo obvinění a padl stín na náš Kraj.

Ať Vás život nebolí.

www.radekcerny.cz

MUDr. Radek Černý

krajský zastupitel

Štítky:
Kraj Vysočina